5 pytań do prawnika: Zabezpieczenie roszczeń pracownika dochodzącego bezskuteczności wypowiedzenia

artykul

Kontynuujemy serię artykułów o najciekawszych zagadnieniach polskiego prawa. Dziś interesuje nas postępowanie sądowe z zakresu prawa pracy, w którym pracownik podlegający szczególnej ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia dochodzi roszczenia o uznanie wypowiedzenia stosunku pracy za bezskuteczne lub o przywrócenie do pracy.

Czy można udzielić zabezpieczenia w postępowaniu o uznanie wypowiedzenia stosunku pracy za bezskuteczne?

Tak. Tę kwestię reguluje art. 755(5) k.p.c. W sprawach z zakresu prawa pracy, w których pracownik podlegający szczególnej ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia dochodzi roszczenia o uznanie wypowiedzenia stosunku pracy za bezskuteczne lub o przywrócenie do pracy, sąd na wniosek uprawnionego na każdym etapie postępowania udzieli stosownego zabezpieczenia.

Na czym polega zabezpieczenie?

Sąd udzieli zabezpieczenia przez nakazanie dalszego zatrudnienia pracownika do czasu prawomocnego zakończenia postępowania.

Jaka jest podstawa udzielenia zabezpieczenia?

Podstawą udzielenia zabezpieczenia jest jedynie uprawdopodobnienie istnienia roszczenia. Sąd może odmówić udzielenia zabezpieczenia wyłącznie w sytuacji, gdy roszczenie jest oczywiście bezzasadne.

Kto może żądać udzielenia zabezpieczenia?

Artykuł 755(5) k.p.c. znajduje zastosowanie w sprawach z zakresu prawa pracy, w których pracownik podlegający szczególnej ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia dochodzi roszczenia o uznanie wypowiedzenia stosunku pracy za bezskuteczne lub o przywrócenie do pracy.

Osobami objętymi szczególną ochroną, o której mowa, są np.:
-działacze związków zawodowych,
-pracownice w okresie ciąży oraz w okresie urlopu macierzyńskiego,
-pracownicy w okresie urlopu ojcowskiego,
-pracownicy w okresie przedemerytalnym.

Czy postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia podlega wykonaniu w drodze egzekucji?

Tak. Postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia podlega wykonaniu w drodze egzekucji. Sąd, na wniosek uprawnionego, może w postanowieniu o udzieleniu zabezpieczenia zagrozić obowiązanemu nakazaniem zapłaty określonej sumy pieniężnej na rzecz uprawnionego na wypadek naruszenia obowiązków określonych w tym postanowieniu.

 

_____________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 
>>Powrót do artykułów w: Praca

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej