Księgowość to nieodłączna część każdej działalności gospodarczej. Wielu przedsiębiorców zastanawia się jednak, co wybrać: samodzielne prowadzenie rozliczeń czy pomoc biura rachunkowego. Bo chociaż to pierwsze rozwiązanie może być tańsze, wymaga jednocześnie sporej wiedzy i czasu. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, zanim podejmiesz decyzję - szczególnie jeśli działasz w branży prawniczej.
Niższe koszty to główny argument tych przedsiębiorców, którzy decydują się na samodzielne księgowanie. I faktycznie: w teorii osoby zajmujące się rachunkowością we własnym zakresie mogą płacić niewiele. Korzystają zwykle tylko z programu do fakturowania, za który nalicza się miesięczne opłaty (kilkanaście-kilkadziesiąt złotych).
Ile kosztują usługi biura rachunkowego? Cena zaczyna się zazwyczaj od około 200 złotych na miesiąc. Dokładny koszt zależy m.in. od formy prowadzenia działalności (JDG czy spółka, np. partnerska) oraz zakresu usług. Jest ustalany z góry, w ramach umowy z biurem rachunkowym.
Przedsiębiorca otrzymuje jednak nie tylko dostęp do programu do fakturowania. Ma przede wszystkim wsparcie księgowego, który kompleksowo zarządza rozliczeniami jego firmy. Taki ekspert oferuje różnorodne usługi księgowe i kadrowo-płacowe, włącznie ze składaniem wymaganych deklaracji oraz obliczaniem należnych składek i podatków (np. VAT).
Zanim podejmiesz decyzję, oblicz, ile czasu może wymagać samodzielne prowadzenie księgowości. Czy masz już odpowiednią wiedzę na temat rozliczania się? Czy wiesz, co robić krok po kroku? Księgowe często uczą się latami, a później na bieżąco doszkalają swoje umiejętności.
W praktyce często okazuje się, że samodzielna księgowość wymaga nawet kilkunastu godzin miesięcznie (a czasami jeszcze więcej, szczególnie na początku). Zamiast za wszelką cenę unikać opłaty za pomoc księgowej, być może lepiej wykorzystać czas np. na prowadzenie kancelarii i obsługiwanie klientów.
Zaufane biuro rachunkowe z wieloletnim doświadczeniem rozlicza każdego klienta bezbłędnie i rzetelnie. Część księgowych specjalizuje się też w obsłudze konkretnego sektora, np. prawniczego. To istotne przede wszystkim w przypadku księgowości dla prawników, która wymaga specyficznej wiedzy i dokładnej znajomości branży.
Mimo że samodzielne prowadzenie księgowości wiąże się z niższymi kosztami, ryzyko popełnienia błędów jest wyższe – szczególnie jeśli nie masz jeszcze odpowiedniej wiedzy. Wsparcie biura rachunkowego wybierają zatem szczególnie ci przedsiębiorcy, którzy cenią spokój i poczucie bezpieczeństwa.
Renomowane biura rachunkowe w ramach ustalonej ceny zapewniają stałe wsparcie (online i telefonicznie). W przypadku pytań czy trudności można więc od razu rozwiać swoje wątpliwości.
Część księgowych pomaga również w założeniu własnej działalności gospodarczej, reprezentuje przed urzędami i instytucjami oraz starannie porządkuje i przechowuje dokumentację. Wspiera też w przeniesieniu księgowości – nawet w trakcie roku podatkowego.
Prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę, np. partnerską? A może dopiero chcesz założyć firmę i świadczyć usługi prawnicze? Wybór formy księgowości to ważna decyzja. Większość firm z branży prawniczej decyduje się jednak na profesjonalne wsparcie – dzięki temu mogą w pełni skupić się na tym, co dla nich najważniejsze.
Potrzebujesz wsparcia w księgowości? Biuro rachunkowe VKS ma ponad 15 lat doświadczenia. Księgowe obsługują też prawników (m.in. adwokatów, notariuszy czy radców prawnych). Zyskaj poprawne rozliczenia i stałą pomoc!
Źródło zdjęć: https://pixabay.com/photos/secretary-used-glasses-2199013/
_____________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze
Prawo do wypoczynku nie dla osób na śmieciówkach
2022-10-10 20:30Umowa o pracę na okres próbny od 26 kwietnia 2023 r.
2023-05-09 08:45Nowelizacja Kodeksu pracy: Umowa na okres próbny
2023-02-18 14:00Prawa autorskie do utworu powstałego w ramach stosunku pracy
2022-05-31 13:20Informacja o przejściu zakładu pracy w praktyce
2023-10-06 09:25