Deprecated: strripos(): Passing null to parameter #2 ($needle) of type string is deprecated in /home/scripta/domains/planetaprawo.pl/public_html/core/classes/bootstrap/Initializer.php on line 61
Czy wartość przedmiotu zaskarżenia może stanowić przyczynę odrzucenia skargi nadzwyczajnej? Jest uchwała SN

Czy wartość przedmiotu zaskarżenia może stanowić przyczynę odrzucenia skargi nadzwyczajnej? Jest uchwała SN

artykul

Sąd Najwyższy podjął uchwałę, w której odniósł się do kwestii wartości przedmiotu zaskarżenia jako przyczyny odrzucenia skargi nadzwyczajnej. Co stwierdził SN?

Wartość przedmiotu zaskarżenia jako warunek dopuszczalności skargi nadzwyczajnej

W podjętej uchwale SN odpowiedział na pytanie, czy w postępowaniu zainicjowanym skargą nadzwyczajną wartość przedmiotu zaskarżenia może stanowić samoistną przyczynę odrzucenia skargi nadzwyczajnej. Powyższe pytania prawne zostały sformułowane w sprawie II NSNc 43/23, toczącej się ze skargi nadzwyczajnej Prokuratora Generalnego, w której wartość przedmiotu zaskarżenia określono na kwotę 1216,60 zł.

 Sąd Najwyższy podniósł, że ustawa o Sądzie Najwyższym w art. 89 § 1 zd. 2 w sposób kompleksowy i niezależny określa katalog orzeczeń zaskarżalnych skargą nadzwyczajną, stanowiąc, że generalnie przedmiotem skargi nadzwyczajnej może być każde prawomocne orzeczenie sądu powszechnego (lub sądu wojskowego) kończące postępowanie w sprawie. Jednocześnie ustawa o Sądzie Najwyższym w żaden sposób nie uzależnia oceny dopuszczalności skargi nadzwyczajnej od wartości roszczenia nią objętego. Oznacza to, że wniesienie skargi nadzwyczajnej jest dopuszczalne od każdego orzeczenia wskazanego w art. 89 § 1 ustawy o Sądzie Najwyższym, bez względu na wartość przedmiotu zaskarżenia. Według składu orzekającego, pogląd przeciwny, sprowadzający się do uznania, że skarga nadzwyczajna nie może być wnoszona w sprawach o „skrajnie niewielkiej wartości przedmiotu zaskarżenia", nie znajduje oparcia w ustawie. Przyjęcie takiego rozwiązania wprowadzałoby też niepewność co do rzeczywistego zakresu przedmiotowego skargi nadzwyczajnej oraz wiązałoby się z trudną do przewidzenia uznaniowością.

Szczególny charakter skargi nadzwyczajnej jako środka zaskarżenia

Podejmując uchwałę SN zwrócił także uwagę, że skarga nadzwyczajna jest nadzwyczajnym środkiem zaskarżenia o wyjątkowym charakterze, wyznaczonym przede wszystkim przez jej publicznoprawną funkcję. Instytucja ta służy przy tym eliminowaniu przez Sąd Najwyższy nie każdego wadliwego orzeczenia sądowego, lecz tylko takiego, które jest elementarnie niesprawiedliwe i nie da się pogodzić z podstawowymi zasadami demokratycznego państwa prawnego. I choć wprawdzie niedopuszczalne jest odrzucenie skargi nadzwyczajnej wyłącznie z powodu niskiej wartości przedmiotu zaskarżenia to owa niska wartość przedmiotu zaskarżenia może mieć jednak znaczenie przy ocenie stopnia pokrzywdzenia strony skutkami wydania zaskarżonego orzeczenia, tj. przy ocenie ziszczenia się w danej sprawie przesłanki funkcjonalnej skargi nadzwyczajnej, określonej w art. 89 § 1 zd. 1 ustawy o Sądzie Najwyższym, co może niekiedy prowadzić do oddalenia tej skargi. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy interes prywatny strony wyraża się wyłącznie w aspekcie majątkowym (finansowym).

Podjęta w dniu 5 września 2023 r. w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN uchwała "siódemkowa" ma moc zasady prawnej.

 

Źródło:

Uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 5 września 2023 r., I NZP 2/23.

___________________________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 

>>Powrót do artykułów w: Orzecznictwo

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej