Egzamin notarialny czekają zmiany? Jest wniosek do MS

artykul

Obecne przepisy regulujące zasady przeprowadzania egzaminu notarialnego mogą naruszać zasadę równości. Czy resort sprawiedliwości zdecyduje się na ich zmianę?

Uprawnienia osób po aplikacji notarialnej i tych, które przystępują do egzaminu notarialnego na podstawie alternatywnych kryteriów

Problem, z którym musi zmierzyć się Minister Sprawiedliwości, dotyczy wątpliwości co do zgodności z konstytucyjną zasadą równości przepisów ustawy Prawo o notariacie. Wynika z nich, że uprawnienia osób po aplikacji notarialnej i tych, które przystępują do egzaminu notarialnego w związku ze spełnianiem alternatywnych kryteriów pozwalających ubiegać się o status notariusza, są zróżnicowane. Osoby po aplikacji notarialnej mogą bowiem zdawać egzamin wyłącznie w izbie, w której odbyły aplikację. Natomiast kandydaci, którzy przystępują do egzaminu notarialnego na podstawie alternatywnych kryteriów, mogą go zdawać w izbie zgodnej z miejscem zamieszkania.

Ponowne wystąpienie RPO

W sprawie interweniował już Rzecznik Praw Obywatelskich. W dniu 19 lipca 2023 r. Rzecznik występował w tej samej sprawie do ówczesnego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. W odpowiedzi ówczesny sekretarz stanu w MS wyraził pozytywny stosunek do uwag i zadeklarował gotowość współpracy z Biurem RPO w zakresie szczegółowych rozwiązań legislacyjnych. W odpowiedzi na wystąpienie z dnia 19 lipca 2023 r., zawierające wniosek o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w celu zrównania sytuacji kandydatów przystępujących do egzaminu notarialnego po odbyciu aplikacji notarialnej i bez ukończenia takiej aplikacji, poprzez wprowadzenie możliwości zdawania egzaminu notarialnego w siedzibie dowolnie wybranej przez kandydata izby notarialnej, podzielił pogląd, że aktualne brzmienie z art. 74a § 2 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. - Prawo o notariacie, może budzić wątpliwości w zakresie rozróżnienia sytuacji kandydatów przystępujących do egzaminu notarialnego po odbyciu aplikacji notarialnej i bez ukończenia takiej aplikacji. W piśmie wskazano, że brak ujednolicenia zasad przystępowania do egzaminu notarialnego osób, które odbyły aplikację notarialną oraz osób, które uzyskały uprawnienia do przystąpienia to tego egzaminu na innej podstawie, może prowadzić, w niektórych przypadkach, do wątpliwości co do równego traktowania kandydatów. Dalej wskazano, że wspomniana okoliczność powinna więc stanowić podstawę do zainicjowania prac analitycznych odnośnie do oczekiwanych zmian legislacyjnych, m. in. zmierzających do przyjęcia rozwiązań ułatwiających dostęp do egzaminu notarialnego aplikantom aplikacji notarialnej, którzy z różnych przyczyn życiowych nie mogą przystąpić do egzaminu w siedzibie rady izby notarialnej, w której odbyli aplikację.

>> Zobacz też: Jak odnieść sukces na egzaminie?[Autopromocja]

Rzecznik postanowił jednak ponowić postulat podjęcia inicjatywy ustawodawczej w powyższym zakresie. W piśmie z dnia 26 lutego 2024 r. RPO podkreślił, że sytuacja wszystkich kandydatów powinna być równa, a obie grupy powinny mieć możliwość zdawania egzaminu w dowolnie wybranej izbie notarialnej. Należy się przy tym zgodzić ze stanowiskiem, że brak jest racjonalnych powodów, aby umożliwić jedynie osobom spoza aplikacji notarialnej przystąpienie do egzaminu notarialnego w miejscu położonym blisko ich miejsca zamieszkania, a aplikantów notarialnych zmuszać do przystępowania do egzaminu zgodnie z właściwością izby notarialnej, w której odbywali aplikację. Tym samym postulat podjęcia inicjatywy ustawodawczej w tym zakresie wydaje się w pełni zasadny.

 

 

Źródło:

- Pismo RPO z dnia 26.2.2024 r., VII.561.15.2023

 

>>Czytam więcej artykułów w: Egzaminy prawnicze

_____________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 

>>Powrót do artykułów w: Młody Prawnik

 

 

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej