Egzamin prokuratorski 2024: Podsumowanie pierwszego etapu

artykul

Pierwszy etap egzaminu prokuratorskiego zakończony! Czas na podsumowanie.

Egzamin prokuratorski - część pisemna

Egzamin prokuratorski - jak przystało na egzamin zawodowy, nie szczędzi emocji jego uczestnikom. Pierwszy etap zakończył się 12 kwietnia, a my poznaliśmy wstępne dane. W tym roku część pisemna egzaminu odbyła się w Hotelu Metropolo by Golden Tulip w Krakowie. Rejestracja kandydatów rozpoczynała się o godzinie 8 rano. Z kolei sam egzamin rozpoczynał się codziennie o godzinie 9.30 i trwał po 6 godzin. W pierwszym dniu egzaminu zdający mierzyli się z prawem karnym i na rozwiązanie tego zadania mieli 6 godzin. Z kolei w drugim dniu egzaminu zdający sami decydowali, ile czasu poświęcą na sporządzenie pracy z zakresu prawa cywilnego, ile natomiast na pracę z zakresu prawa administracyjnego.

Zadania egzaminacyjne w 2024 roku

W 2024 roku, w pierwszym dniu części pisemnej egzaminu prokuratorskiego, zdający sporządzali projekt apelacji prokuratora – w sprawie karnej. W drugim dniu części pisemnej egzaminowani aplikanci sporządzali dwa projekty pism procesowych tj. wniosek prokuratora o ubezwłasnowolnienie całkowite – w sprawie cywilnej oraz skargę prokuratora do wojewódzkiego sądu administracyjnego na akt prawa miejscowego – w sprawie administracyjnej.

Ile osób zdawało egzamin prokuratorski?

W tym roku do egzaminu przystąpiły 162 osoby spośród 164 osób dopuszczonych, w tym:

- 83 aplikantów XII rocznika aplikacji prokuratorskiej,
- 46 aplikantów III rocznika aplikacji uzupełniającej prokuratorskiej,
- 19 aplikantów z poprzednich roczników aplikacji prokuratorskiej oraz
- 14 asystentów prokuratora.

Wyniki

Warunkiem zdania egzaminu prokuratorskiego jest uzyskanie co najmniej 60% możliwych do zdobycia punktów zarówno z części pisemnej, jak i części ustnej egzaminu, lecz nie mniej niż 50% z każdej dziedziny w części ustnej egzaminu. Do części ustnej egzaminu nie może zostać dopuszczony zdający, który za rozwiązanie jednego z zadań praktycznych uzyskał mniej niż 30% możliwych do zdobycia punktów.

 


 

>> Zobacz też: Jak odnieść sukces na egzaminie?[autopromocja]

 

Źródło:

- Informacja Przewodniczącego komisji egzaminacyjnej z dnia 19 marca 2024 r., https://www.kssip.gov.pl/node/9370
- Komunikat KSSiP, https://www.kssip.gov.pl/?q=node/9432

 

>>Czytam więcej artykułów w: Egzaminy prawnicze

_____________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 

>>Powrót do artykułów w: Młody Prawnik

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej