Źródło grafiki: https://pixabay.com/photos/verdict-judge-judge-hammer-3667391/
W dniach 6 i 7 lutego odbędzie pisemna część egzaminu prokuratorskiego.
Egzamin prokuratorski, podobnie jak egzamin sędziowski, składa się z dwóch etapów: części pisemnej oraz ustnej. Sam etap pisemny także składa się z dwóch części.
Pierwszą część pisemnego egzaminu zawodowego polega na sporządzeniu apelacji od wyroku w sprawie karnej. Z kolei druga część egzaminu pisemnego opiera się na sporządzeniu pozwu albo wniosku, albo apelacji w sprawie cywilnej oraz sprzeciwu w postępowaniu administracyjnym albo skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Poszczególne części pisemne w 2025 roku zostaną przeprowadzone w dniach 6 i 7 lutego.
W tym roku do części pisemnej zakwalifikowano 162 zdających. Jak wskazano w komunikacie Dyrektora KSSiP, rozpoczęcie obydwu części egzaminu pisemnego zostało wyznaczone na godzinę 9:00. Osoby przystępujące do egzaminu mają obowiązek stawić się we wskazanym wyżej miejscu nie później niż na jedną godzinę przed czasem wyznaczonym na rozpoczęcie egzaminu.
>> Zobacz też: Egzamin prokuratorski - część pisemna w pytaniach i odpowiedziach
Część ustna egzaminu prokuratorskiego odbędzie się 10 marca. Osoby zakwalifikowane do części ustnej egzaminu będą do niej przystępować w kolejno wyznaczonych dniach, w kolejności alfabetycznej.
W 2023 roku do części ustanej zakwalifikowano 175 zdających. Z kolei w 2024 roku lista przystępujących do egzaminu była krótsza i liczyła 164 nazwiska. Wówczas do egzaminu przsytąpiły 162 osoby, w tym:
- 83 aplikantów XII rocznika aplikacji prokuratorskiej,
- 46 aplikantów III rocznika aplikacji uzupełniającej prokuratorskiej,
- 19 aplikantów z poprzednich roczników aplikacji prokuratorskiej oraz
- 14 asystentów prokuratora.
Część pisemna egzaminu prokuratorskiego polega na rozwiązaniu zadań praktycznych przez sporządzenie:
1) apelacji od wyroku w sprawie karnej;
2) pozwu albo wniosku, albo apelacji w sprawie cywilnej;
3) sprzeciwu w postępowaniu administracyjnym albo skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Zespół egzaminacyjny może opracować zadania praktyczne na podstawie akt spraw lub innych materiałów zakwalifikowanych przez zespół na potrzeby egzaminu. Do zadań praktycznych zawsze dołącza się opis istotnych zagadnień występujących w zadaniach.
>>Czytam więcej artykułów w: Egzaminy prawnicze
Źródło:
Komunikat Nr 5/2025 Dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury z dnia 23 stycznia 2025 r. w sprawie publikacji listy osób przystępujących do egzaminu prokuratorskiego w dniach 6 i 7 lutego 2025 r., https://www.kssip.gov.pl/aktualnosci
_____________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze oraz Instagramie
Planujesz aplikację? 16 sierpnia mija ważny termin!
2023-08-13 10:00Polski złoty ma 100 lat
2024-05-05 10:00Rozpoczyna się egzamin notarialny
2023-09-05 08:10