Egzamin prokuratorski 2026

Egzamin prokuratorski 2026

Źródło grafiki: https://pixabay.com/illustrations/gavel-hammer-judge-justice-court-568417/

Wiadomo, kiedy odbędzie się egzamin prokuratorski. KSSiP opublikowała ważny komunikat.

Egzamin prokuratorski w 2026 roku - termin

W tym roku egzamin prokuratorski odbędzie się w lutym. Minister Sprawiedliwości, zarządzeniem z dnia 3 lipca 2025 r. w sprawie wyznaczenia terminu przeprowadzenia egzaminu prokuratorskiego w 2026 r. (Dz. Urz. MS z 2025 r. poz. 138), wyznaczył termin przeprowadzenia części pisemnej egzaminu prokuratorskiego w dniach:

- 5 lutego 2026 r. - część pisemna z prawa karnego oraz
- 6 lutego 2026 r. - część pisemna z prawa cywilnego i z prawa administracyjnego.

>> Czytam też: Egzamin prokuratorski - część pisemna  w pytaniach i odpowiedziach

Zadania egzaminacyjne, z którymi mierzyli się młodzi prokuratorzy w zeszłym roku

W 2025 roku pierwsza część egzaminu pisemnego polegała na sporządzeniu apelacji prokuratora  w sprawie karnej. Przedmiotem sprawy było spowodowanie wypadku drogowego przez sprawcę pozostającego pod wpływem substancji psychotropowej w wyniku którego pokrzywdzony doznał obrażeń powodujących naruszenie czynności narządów ciała trwające powyżej siedmiu dni oraz posiadanie substancji psychotropowych i środka odurzającego.

W drugim dniu egzaminowani sporządzali pisma procesowe w sprawach: cywilnej i administracyjnej. Sprawa  cywilna dotyczyła sporządzenia pozwu o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa  natomiast sprawa administracyjna wymagała sporządzenia sprzeciwu od ostatecznej decyzji administracyjnej o zarejestrowaniu pojazdu. 

Uzyskanie pozytywnego wyniku z części pisemnej było warunkiem koniecznym przystąpienia do części ustnej.W zeszłym roku  część ustna rozpoczynała się w dniu 10 marca i zakończyła 19 marca. 

Ile osób zdawało egzamin prokuratorski w 2025 roku?

Na koniec przypomnijmy zeszłoroczne statystyki. W 2025 roku  egzamin prokuratorski zdawało 160 osób spośród 162 osób dopuszczonych, w tym 69 aplikantów XIII rocznika aplikacji prokuratorskiej,  45 aplikantów IV rocznika aplikacji uzupełniającej prokuratorskiej, 31 aplikantów z poprzednich roczników oraz 15 asystentów prokuratora. Do części ustnej egzaminu prokuratorskiego dopuszczono 126 zdających.

 

>>Czytam więcej artykułów w: Egzaminy prawnicze

 

Źródło:

Informacja komisji egzaminacyjnej powołanej do przeprowadzenia egzaminu prokuratorskiego w 2025 r. z dnia 6 marca 2025 r. w sprawie publikacji listy osób dopuszczonych do części ustnej egzaminu prokuratorskiego, https://www.kssip.gov.pl/node/9798

Komunikat Nr 27/2025 Dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury z dnia 8 lipca 2025 r. w sprawie ogłoszenia terminu egzaminu prokuratorskiego w 2026 r., https://www.kssip.gov.pl/node/9943

_____________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze oraz Instagramie

 

>>Powrót do artykułów w: Młody prawnik

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej