Źródło grafiki: https://pixabay.com
1 kwietnia opublikowano wyniki części pisemnej egzaminu sędziowskiego. Kto dostał się do następnego etapu?
Tegoroczny egzamin sędziowski rozpoczął się 7 marca i tego dnia przyszli sędziowie zmierzyli się z zadaniem pisemnym z zakresu prawa karnego. Drugiego dnia egzaminu - 8 marca - zdający musieli rozwiązać zadanie z prawa cywilnego.
Część pisemna to dopiero pierwszy etap egzaminacyjnych zmagań. Egzamin sędziowski składa się bowiem z dwóch części: pisemnej i ustnej. Warunkiem zdania egzaminu sędziowskiego jest uzyskanie co najmniej 60% możliwych do zdobycia punktów zarówno z części pisemnej, jak i części ustnej egzaminu, lecz nie mniej niż 50% z każdej dziedziny w części ustnej egzaminu. Do części ustnej egzaminu nie może zostać dopuszczony zdający, który za rozwiązanie jednego z zadań praktycznych uzyskał mniej niż 30% możliwych do zdobycia punktów.
Czytaj też: Jak przebiega egzamin sędziowski?
W dniu 1 kwietnia poznaliśmy listę osób, które uzyskały pozytywny wynik z części pisemnej. Jak wynika z opublikowanej listy, po przeprowadzeniu części pisemnej w dniach 7 i 8 marca do części ustnej egzaminu sędziowskiego zostały dopuszczone 232 osoby. Informację tę podała komisja egzaminacyjna powołana do przeprowadzenia egzaminu sędziowskiego w 2023 roku.
Część pisemna to nie koniec egzaminacyjnych zmagań. Już w poniedziałek rozpocznie się bowiem część ustna egzaminu, która potrwa do 20 kwietnia. Każego dnia 21 osób z listy (z wyjątkiem ostatniego dnia, kiedy do części ustnej przystąpi 15 osób) weźmie udział w drugiej części egzaminu, która definitywnie przesądzi, kto w przyszłości założy sędziowską togę.
Część ustna egzaminu odbędzie w budynku Krajowej Szkoły, a wszyscy zdający mają obowiązek stawić się w miejscu przeprowadzenia egzaminu bez osobnych wezwań, nie później niż 15 minut przed wyznaczoną godziną. Oznacza to, że rejestracja zdających będzie odbywać się każdego dnia o godzinie 7.45, 11.45 oraz 12.45. Przed rozpoczęciem egzaminu zdający muszą okazać komisji ważny dokument tożsamości. Niestawienie się w dniu egzaminu, niezależnie od przyczyny, uważane jest za nieprzystąpienie do egzaminu.
Źródło:
- Informacja Komisji Egzaminacyjnej powołanej do przeprowadzenia egzaminu sędziowskiego w 2023r. w sprawie publikacji wyników części pisemnej, https://www.kssip.gov.pl
__________________________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze oraz Instagramie
Próbny egzamin radcowski 2024: Ogłoszono oficjalne wyniki
2024-04-06 12:40Rozpoczyna się egzamin notarialny
2023-09-05 08:10Test powtórkowy dla studentów i aplikantów – czynności prawne
2024-02-05 00:05Kazus dla studenta: Ujęcie obywatelskie
2024-04-16 11:20