Źródło grafiki: https://pixabay.com
Egzamin sędziowski uznawany jest za jeden z najtrudniejszych zawodowych egzaminów prawniczych. Zasady jego przeprowadzania reguluje rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości.
Egzamin sędziowski składa się z dwóch części: pisemnej i ustnej. Warunkiem zdania egzaminu sędziowskiego jest uzyskanie co najmniej 60% możliwych do zdobycia punktów zarówno z części pisemnej, jak i części ustnej egzaminu, lecz nie mniej niż 50% z każdej dziedziny w części ustnej egzaminu. Do części ustnej egzaminu nie może zostać dopuszczony zdający, który za rozwiązanie jednego z zadań praktycznych uzyskał mniej niż 30% możliwych do zdobycia punktów.
Czytaj też: Egzamin sędziowski 2023: Znamy oficjalne wyniki części pisemnej
Część pisemna egzaminu sędziowskiego polega na rozwiązaniu zadań praktycznych przez sporządzenie:
1) orzeczenia, wraz z uzasadnieniem, w sprawie karnej;
2) orzeczenia, wraz z uzasadnieniem, w sprawie cywilnej.
Zadania praktyczne sporządza się na podstawie akt spraw lub innych materiałów zakwalifikowanych przez zespół na potrzeby egzaminu. Do zadań praktycznych zespół egzaminacyjny dołącza opis istotnych zagadnień występujących w zadaniach.
Kazusy na część ustną egzaminu sędziowskiego obejmują zagadnienia z następujących dziedzin prawa:
1) prawo cywilne, rodzinne i opiekuńcze;
2) postępowanie cywilne z elementami procedury administracyjnej;
3) prawo pracy i ubezpieczeń społecznych;
4) prawo gospodarcze;
5) prawo karne, prawo wykroczeń oraz prawo karne skarbowe;
6) postępowanie karne, postępowanie w sprawach o wykroczenia, postępowanie karne skarbowe, postępowanie w sprawach nieletnich oraz prawo karne wykonawcze;
7) zagadnienia konstytucyjne oraz zagadnienia ustrojowe dotyczące sądownictwa i innych organów ochrony prawnej w Rzeczypospolitej Polskiej, prawo Unii Europejskiej oraz problematyka międzynarodowej ochrony praw człowieka.
Zestawy kazusów opracowuje się odrębnie dla każdej z wymienionych wyżej grup zagadnień. Kazdy zestaw zawiera po trzy kazusy. Zestawy kazusów z poszczególnych grup zagadnień opracowuje się w liczbie co najmniej 50 i umieszcza w bezpiecznych kopertach depozytowych. Opracowane przez zespół egzaminacyjny zestawy kazusów na część ustną egzaminu przechowuje się w Krajowej Szkole w sposób uniemożliwiający ich ujawnienie.
__________________________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze oraz Instagramie
Aplikacja sędziowska 2023
2023-04-22 14:20Zawodowe egzaminy prawnicze 2023
2023-01-23 10:005 pytań do prawnika: PROKURA
2023-01-16 16:38Rozpoczęły się zawodowe egzaminy prawnicze
2022-05-10 10:00Najnowsze wyniki egzaminu adwokackiego 2023
2023-05-26 14:30Brytyjscy monarchowie na przestrzeni 100 lat
2022-09-11 21:00