Źródło grafiki: https://pixabay.com/
Halloween z roku na rok zyskuje coraz większą sympatię społeczną. Obchodzą je nie tylko dzieci, ale również dorośli. Dziś, nieco z przymrużeniem oka, przyjrzymy się temu świętu z prawniczej perspektywy.
Halloween trafiło swego czasu na polityczną czarną listę. Otóż w 2020 roku do Sejmu trafiła petycja, która miała zawierać projekt ustawy o wspieraniu tradycji narodowych RP, zakładający, że "kto w dniu 31 października danego roku kalendarzowego przebiera się za straszną postać, w szczególności za kościotrupa, czarownicę, wampira, diabła lub inną kojarzącą się z piekłem istotę, podlega karze ograniczenia wolności lub aresztu na okres nie krótszy od 15 dni". Podobnie "kto w dniu 31 października danego roku kalendarzowego sprawując faktyczną opiekę nad dzieckiem zezwala osobie małoletniej na działanie określone w artykule pierwszym, podlega karze aresztu". Również "kto w dniu 31 października chodzi i puka po mieszkaniach, prosząc o cukierki lub ostrzegając przed popełnieniem złośliwego żartu — podlega karze grzywny w wysokości co najmniej 500 złotych lub karze ograniczenia wolności".
Autor projektu powyższych rozwiązań prawnych pozostał jednak nieznany, bowiem oficjalnie petycję tę miał wnieść anonimowy obywatel. I chociaż petycją zajęła się również sejmowa komisja, to sama ustawa nie doczekała się uchwalenia, a obchody Halloween cieszą dziś nie tylko dzieci, ale również dorosłych.
Nie tylko w polskim Sejmie odnajdziemy magiczne wątki. Polska Klasyfikacja Działalności to systematyka działalności gospodarczych stosowana w statystyce publicznej, ewidencji oraz rachunkowości. Uważne przestudiowanie jej bazy pozwala nam znaleźć właściwy kod także dla osób zawodowo trudniących się magią. Mowa tu o PKD 96.09.Z - kodzie dozwolonym dla osób fizycznych. Podklasa ta obejmuje między innymi działalność astrologiczną i spirytystyczną.
Czy słowo wiedźma albo czarownica może być obraźliwe? Niewątpliwie tak, o czym na własnej skórze przekonał się pewien pozwany, którego odwołanie od wyroku oddalił stosunkowo niedawno Sąd Apelacyjny w Warszawie. W uzasadnieniu czytamy, że Sąd miał na uwadze m.in. bardzo wysoką liczbę wysyłanych wiadomości e-mail, nacechowanych wrogością i tym samym obraźliwymi określeniami w stosunku do powódki. (...) Ponadto, z materiału dowodowego, jaki Sąd uznał za przydatny do rozstrzygnięcia sprawy wynika, iż pozwany nie tylko sam, ale także za pośrednictwem syna stron określał powódkę mianem wiedźmy. Jak powszechnie wiadomo, (...) jest postacią z bajki dla dzieci, gdzie przedstawiana jest jako osoba negatywna, nie urodziwa, knująca intrygi i kłamliwa. Wśród synonimów do słowa (...) znajdują się takie określenia jak: brzydka i niesympatyczna kobieta, czarownica. Wobec tego, Sąd uznał również te wypowiedzi pozwanego za obrażające powódkę. Zatem pamiętajmy, i to nie tylko w Halloween, że nazywając kogoś wiedźmą czy czarownicą, możemy sprowadzić na siebie nie lada kłopoty. I to bez udziału czarnych mocy.
>> Czytam też: Jak święto zmarłych obchodzi się w innych krajach?
Skoro urzędowo potwierdzono, że Halloween jest legalne, dlaczego nie mielibyśmy tego dnia zorganizować halloweenowej zabawy. Pamiętajmy jednak, by nie wymknęła się ona spod kontroli. Zakłócanie porządku czy spokoju społecznego stanowi bowiem przedmiot regulacji Kodeksu wykroczeń. W artykule 51 wprost wskazano, że kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Jeżeli zaś powyższy czyn ma charakter chuligański lub sprawca dopuszcza się go, będąc pod wpływem alkoholu, środka odurzającego lub innej podobnie działającej substancji lub środka, podlega on karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. I choć zabawa "cukierek albo psikus" bez wątpienia zakorzeniła się w świadomości społecznej, to pamiętajmy, że kazus Halloween nie zawsze będzie okolicznością łagodzącą.
A my - w dniu Halloween - życzymy Wam strasznie wesołej zabawy!
Źródło:
Komunikat PAP, https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C684162%2Cczerwinska-nieprawda-jest-ze-autorem-petycji-ws-halloween-jest-prawo-i
Wyrok SA w Warszawie z 8 grudnia 2021 r., sygn. akt VI ACa 680/20
Wyszukiwarka kodów PKD, https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/092557
_____________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze oraz Instagramie
Trwa ustna część egzaminu prokuratorskiego 2024
2024-05-17 08:00Podsumowano próbny egzamin radcowski
2025-03-22 10:00Ruszyła rejestracja na próbny egzamin radcowski
2023-02-01 13:00Brytyjscy monarchowie na przestrzeni 100 lat
2022-09-11 21:00Rozpoczyna się egzamin notarialny
2023-09-05 08:10