Niektóre Izby Adwokackie ogłosiły już wyniki przeprowadzonego w tym roku egzaminu zawodowego. Jak prezentuje się wstępna statystyka?
Wyniki egzaminu adwokackiego opublikowano między innymi na stronie Szczecińskiej Izby Adwokackiej. Na 27 osób przystępujących do egzaminu, pozytywny wynik otrzymało 14 zdających, wynik negatywny zaś - 13. Zadania, z którymi nie poradzili sobie zdający to:
• zadanie z prawa karnego – 10 ocen niedostatecznych;
• zadanie z prawa gospodarczego – 4 oceny niedostateczne;
• zadanie z prawa cywilnego – 1 ocena niedostateczna.
Dużo lepiej prezentuje się statystyka w Białymstoku. Również tamtejsza Izba Adwokacka ogłosiła już wyniki egzaminu adwokackiego. W 2023 roku do egzaminu przystąpiło 66 osób, z czego wynik pozytywny uzyskało 60 zdających, a wynik negatywny jedynie 6 osób.
Znane są również częściowe wyniki egzaminu adwokackiego przeprowadzonego w Warszawie. Komisja egzaminacyjna numer 9 opublikowała listę 65 zdających, wśród których 12 osób otrzymało wynik negatywny, reszta natomiast wynik pozytywny. Pozostałe Komisje egzaminacyjne ogłoszą oficjalne wyniki w najbliższych dniach.
Negatywny wynik egzaminu adwokackiego nie musi być ostateczny. Od uchwały o wyniku egzaminu adwokackiego zdającemu przysługuje odwołanie do komisji egzaminacyjnej II stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości w terminie 14 dni od dnia otrzymania uchwały. Do składu komisji odwoławczej kandydatów na członków wskazują:
1) Minister Sprawiedliwości - 5 członków, spośród których wyznacza przewodniczącego;
2) Naczelna Rada Adwokacka - 4 członków - spośród osób, których wiedza i doświadczenie dają rękojmię rzetelnego rozpoznania odwołań.
Co roku, w wyniku wniesionego odwołania, kilkudziesięciu zdających otrzymuje pozytywny wynik z egzaminu zawodowego. Podobnie było również w tym roku, kiedy 21 marca opublikowano nowe wyniki egzaminu adwokackiego (przeprowadzonego w 2022 roku) po rozpoznaniu odwołań.
Na koniec przypomnijmy, jak prezentowały się wyniki egzaminu adwokackiego przeprowadzonego w 2022 roku. Do egzaminu przystąpiło wówczas 1604 zdających, a wynik pozytywny uzyskało 1321 osób, co stanowi ok. 82% ogółu przystępujących. Najtrudniejsze okazało się zadanie z zakresu prawa administracyjnego (152 oceny niedostateczne, tj. ok. 38% wszystkich takich ocen), a następnie z prawa gospodarczego (99 ocen niedostatecznych - 25%), prawa cywilnego (80 ocen niedostatecznych - ok. 20%) i prawa karnego (61 ocen niedostatecznych - ok. 15%). Najmniej trudności sprawiło zdającym rozwiązanie zadania z zakresu zasad wykonywania zawodu lub zasad etyki (11 ocen niedostatecznych - ok. 3%).
Źródło:
- Wyniki egzaminu adwokackiego 2023, https://www.adwokatura.bialystok.pl/strona/wyniki-egzaminu-adwokackiego-,2023-r-69
- Egzamin adwokacki, https://izba-adwokacka.szczecin.pl/egzaminy/egzamin-adwokacki/
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
Rozpoczęły się zawodowe egzaminy prawnicze
2022-05-10 10:00Test powtórkowy dla studentów i aplikantów – prawo umów
2022-12-04 13:40Trwa VIII Forum Aplikantów Radcowskich
2023-10-28 16:00Test powtórkowy dla studentów i aplikantów – prawo pracy
2022-11-04 11:50