Źródło grafiki: https://pixabay.com
Dziś podano listę osób, które uzyskały pozytywny wynik z egzaminu adwokackiego. Nowe wyniki to skutek wniesionych odwołań. Powód do zadowolenia ma aż kilkudziesięciu młodych adwokatów.
Postępowanie w przedmiocie ustalenia wyniku egzaminu adwokackiego jest dwuinstancyjne. Zasady postępowania komisji egzaminacyjnych przeprowadzających egzamin adwokacki wyznaczają odpowiednio przepisy art. 78, 78d-74g ustawy Prawo o adwokaturze oraz wydane na ich podstawie rozporządzenia wykonawcze w sprawie przeprowadzania tego egzaminu. Zgodnie z art 78h ustawy, od uchwały o wyniku egzaminu adwokackiego zdającemu przysługuje odwołanie do komisji egzaminacyjnej II stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości w terminie 14 dni od dnia otrzymania uchwały. Należy zauważyć, że z woli ustawodawcy rozpoznawanie odwołań od wyników egzaminów zawodowych zostało powierzone organowi wieloosobowemu. W skład komisji egzaminacyjnych II stopnia wchodzi 9 członków, których powołuje:
- Minister Sprawiedliwości - 5 członków, spośród których wyznacza przewodniczącego;
- Naczelna Rada Adwokacka - 4 członków, spośród osób, których wiedza i doświadczenie dają rękojmię rzetelnego rozpoznania odwołań.
Czytaj też: Egzamin sędziowski 2023: Znamy oficjalne wyniki części pisemnej
Do zadań komisji odwoławczej należy rozpatrywanie odwołań od wyników egzaminu adwokackiego. Uchwały są podejmowane większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy członków komisji odwoławczej. Od podjętej uchwały komisji odwoławczej służy już jedynie skarga do sądu administracyjnego.
Na skutek wniesionych odwołań, grono prawników, którzy uzyskali pozytywny wynik egzaminu adwokackiego w 2022 roku zwiększyło się aż o 84 osoby. Dnia 21 marca resort sprawiedliwości opublikował bowiem listę nazwisk nowych adwokatów, którzy - w wyniku rozpoznania odwołania - otrzymali pozytywny wynik egzaminu adwokackiego.
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.
Egzamin wstępny na aplikacje prawnicze: Kodeks cywilny
2023-09-17 11:15Multitest powtórkowy dla studentów i aplikantów - prawo
2023-03-02 12:50Egzamin adwokacki 2023 - zadania, które dały wynik negatywny
2023-06-01 16:20