Jak prawnicy przygotowywali się do egzaminu adwokackiego i radcowskiego w 2024 roku?

artykul

Trwają zawodowe egzaminy prawnicze. Dziś ostatni dzień egzaminacyjnych zmagań. A jak prawnicy przygotowywali się w tym roku do egzaminu adwokackiego i radcowskiego?

Próbny egzamin radcowski i konsultacje

Aplikanci radcowscy mieli możliwość przetestowania swych umiejętności podczas próbnego egzaminu radcowskiego organizowanego przez KIRP.  Próbny egzamin radcowski to inicjatywa podjęta trzy lata temu przez samorząd radcowski, która na stałe wpisała się w model egzaminacyjnych przygotowań. Co roku aplikanci radcowscy chętnie (i licznie) przystępują do tej formy sprawdzenia wiedzy i umiejętności. Próbny egzamin daje im możliwość zweryfikowania stanu przygotowań do egzaminu zawodowego, zaznajomienia z jego charakterystyczną formą, a także sprawdzenia się w warunkach możliwie bliskich egzaminowi, w szczególności biorąc pod uwagę poziom trudności zadań oraz czas potrzebny na rozwiązanie zadania.

>> Zobacz też: Radcowski czy adwokacki? Ten egzamin miał wyższą zdawalność

Aplikanci, którzy zarejestrowali się do udziału w Próbnym Egzaminie Radcowskim, mogli wziąć udział w serii konsultacji, które rozpoczynały się 22 marca.  Każde spotkanie trwało 90 minut i koncentrowało się na szczegółowym omówieniu zadań egzaminacyjnych, a także najczęściej występujących błędach i niedociągnięciach, które aplikanci popełniali w swoich pracach. Celem konsultacji było nie tylko przekazanie cennej wiedzy, ale również umożliwienie uczestnikom lepszego zrozumienia oczekiwań egzaminacyjnych i pomocy w uniknięciu typowych pomyłek w przyszłości.

 

Ogólnopolskie Repetytoria Przedegzaminacyjne

W tym roku po raz trzeci odbyły się także Ogólnopolskie Repetytoria Przedegzaminacyjne, będące inicjatywą Adwokatury. W tym roku zaplanowane zajęcia obejmowały aż 124 jednostki godzinowe, czyli 93 godziny zegarowe zajęć, a prowadzili je adwokaci oraz sędziowie. Zajęcia odbywały się online, w formie wykładów i warsztatów obejmujących wszystkie pięć przedmiotów egzaminacyjnych, oraz dodatkowo w formie sesji Q&A.

Częścią repetytoriów była także symulacja egzaminu adwokackiego (online) ze wszystkich pięciu części egzaminu. Symulacja ta opierała się na specjalnie ułożonych w tym celu kazusach. Po kazym dniu symulacji skrupulatnie omawiano kazus oraz jego prawidłowe rozwiązanie.

>> Zobacz też: Egzamin adwokacki i radcowski: Te zadania sprawiły najwięcej problemów

Zdawalność aplikantów

Jak pokazują oficjalne dane, najwyższy poziom zdawalności uzyskują aplikanci, którzy przystąpili do egzaminu bezpośrednio po ukończeniu aplikacji. W 2023 roku w przypadku egzaminu adwokackiego wskaźnik ten wynosił 90%. Wśród osób przystępujących do egzaminu bez ukończenia aplikacji odsetek ten wyniósł 65%. Z kolei egzamin radcowski zdało około 89 % aplikantów, podczas gdy w grupie przystępujących do egzaminu bez ukończenia aplikacji  wskaźnik zdawalności wyniósł w 2023 roku jedynie 63%.

Podobnie było także rok wcześniej. W 2022 roku najwyższy poziom zdawalności uzyskali aplikanci, którzy przystąpili do egzaminu adwokackiego bezpośrednio po ukończeniu aplikacji - ok. 90%. Wśród pozostałych aplikantów odsetek ten wyniósł ok. 71%, natomiast wśród osób uprawnionych do przystąpienia do egzaminu bez odbycia aplikacji  -  ok. 54%. Także na egzaminie radcowskim najwyższe wyniki uzyskali aplikanci, którzy przystąpili do egzaminu bezpośrednio po ukończeniu aplikacji –  ok. 88 %. Wśród pozostałych aplikantów oraz wśród osób uprawnionych do przystąpienia do egzaminu bez odbycia aplikacji odsetek ten wyniósł ok. 59 %.

     

>> Zobacz też: Jak odnieść sukces na egzaminie?[autopromocja]

 

 

Źródło:

- III Ogólnopolskie Repetytoria Przedegzaminacyjne 2024, https://www.adwokatura.pl/konferencje-i-szkolenia/iii-ogolnopolskie-repetytoria-przedegzaminacyjne-2024/
- Komunikat KIRP, https://kirp.pl/konsultacje-po-probnym-egzaminie-radcowskim-rozpoczynamy-22-marca/

- Komunikat MS, https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/wyniki-egzaminow-komorniczego-adwokackiego-i-radcowskiego2

 

>>Czytam więcej artykułów w: Egzaminy prawnicze

_____________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 

>>Powrót do artykułów w: Młody Prawnik

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej