Źródło grafiki: https://pixabay.com/illustrations/smartphone-letter-email-phone-mail-6490070/
Trwa wdrażanie e-Doręczeń. Już niebawem obowiązek posiadania specjalnych skrzynek obejmie podmioty wpisane do KRS.
E-Doręczenia są równoważne prawnie z tradycyjną przesyłką poleconą za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.Są one usługą zaufania świadczoną na podstawie rozporządzenia eIDAS i norm ETSI. Opisują one m.in. kwalifikowane podpisy elektroniczne, pieczęcie elektroniczne, elektroniczne znaczniki czasu, a także odpowiednie dla nich certyfikaty. E-Doręczenia zastąpią korespondencję na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP).
Elektroniczny odpowiednik tradycyjnych przesyłek listowych za potwierdzeniem odbioru (e-Doręczenia) zaczęły powszechnie obowiązywać wraz z początkiem 2025 roku. Kiedy obowiązek posiadania specjalnych skrzynek obejmie podmioty wpisane do KRS?
Do posiadania aktywnego adresu e-Doręczeń już teraz zobowiązane są m.in. urzędy, instytucje publiczne oraz nowopowstające firmy. Od 1 kwietnia 2025 r. obowiązek obejmie kolejną grupę podmiotów: przedsiębiorstwa wpisane do rejestru przedsiębiorców KRS przed 1 stycznia 2025 r. Są to podmioty wymienione w art. 36 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, w tym w szczególności:
- spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
- spółki akcyjne
- proste spółki akcyjne
- spółki europejskie
- spółki jawne
- spółki komandytowe
- spółki komandytowo- akcyjne
- spółki partnerskie
- spółdzielnie
- spółdzielnie europejskie
- towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych
- towarzystwa reasekuracji wzajemnej
- fundacje oraz stowarzyszenia posiadające osobowość prawną – w przypadku, gdy oprócz posiadania wpisu do rejestru stowarzyszeń i fundacji są wpisane do rejestru przedsiębiorców KRS (a więc gdy prowadzą działalność gospodarczą).
Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, operatorem Wyznaczonym usługi e-Doręczeń jest Poczta Polska. Adres do e-Doręczeń (ADE) umożliwiający korespondencję z administracją publiczną można założyć na stronie internetowej: e-Doręczenia dla przedsiębiorców | Biznes.gov.pl - Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy. Przedsiębiorca, który chciałby wysyłać cyfrowe listy polecone nie tylko podmiotów publicznych, ale również do innych osób i podmiotów posiadających adres do e-Doręczeń, może skorzystać z oferty kwalifikowanych dostawców usług (KDU).
Źródło:
Komunikat MC, https://pap-mediaroom.pl/polityka-i-spoleczenstwo/mc-masz-firme-zarejestrowana-w-krs-sprawdz-czy-powinienes-zalozyc-adres-do
____________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze oraz Instagramie
Jak zatrudnić obywatela Ukrainy?
2022-08-28 13:59Jak zastrzec PESEL w urzędzie?
2024-06-12 00:01Zastrzeżenie numeru PESEL już możliwe
2023-11-18 10:00Jak modyfikować postanowienia umowy?
2022-10-27 08:19Wniosek pracownika o zmianę rodzaju umowy o pracę
2023-06-27 07:05Jak sformułować postanowienia umowy zlecenia?
2022-03-13 10:01Umowa merchandisingu na przykładach
2024-01-13 14:00