Majówka bez mandatu? Zobacz, na co uważać

artykul

Długi weekend to czas odpoczynku. Zadbajmy więc o to, by pozostał beztroski. Oto garść pomysłów i przydatnych informacji, dzięki którym majówka nie skończy się mandatem.

Majówka w lesie 

Wycieczki do lasu, niczym praca zdalna, zyskały popularność w czasie pandemii i pozostały z nami do dziś. Jest to niewątpliwie alternatywa dla tych, którzy od zgiełku miasta i zatłoczonych szlaków turystycznych wolą spędzać wolny czas na łonie natury. Tych z Was, którzy planują majówkowe wycieczki do lasu musimy przestrzec, że niektóre zachowania mogą słono kosztować.

Za co w lesie dostaniemy mandat?  Jednym z najczęstszych przewinień amatorów leśnych  wędrówek jest nieuprawniony wjazd do lasu. Zgodnie z art. 161 Kodeksu wykroczeń, każdy kto nie będąc do tego uprawniony albo bez zgody właściciela lub posiadacza lasu, wjeżdża pojazdem silnikowym, zaprzęgowym lub motorowerem do nienależącego do niego lasu w miejscu, w którym jest to niedozwolone albo pozostawia pojazd w lesie w miejscu do tego nieprzeznaczonym, podlega karze grzywny, która wynosi od 20 do 5 000 złotych. W praktyce, popularne przejażdżki motorem krosowym czy quadem po lesie mogą naprawdę dużo kosztować. 

Na liście wykroczeń znajduje się również zanieczyszczenie lasu. Wszelkie działania, które prowadzą do zanieczyszczenia gleby czy wody albo polegają za wyrzucaniu do lasu odpadów i innych nieczystości karane są karą ograniczenia wolności albo grzywny, nie niższej niż 500 złotych. Szczegółowo kwestię tę reguluje art. 162 § 1 Kodeksu wykroczeń.

Niektórzy z Was nie wyobrażają sobie leśnego spaceru bez czworonoga. Decydując się na majówkowe szaleństwa w towarzystwie pupila, należy pamiętać, że zgodnie z przepisami nie wolno puszczać psa luzem. Zgodnie z art. 166 Kodeksu wykroczeń, kto puszcza psa luzem w lesie, poza czynnościami związanymi w polowaniem, podlega karze grzywny albo karze nagany. 

Zobacz też: Flaga RP w świetle prawa

Majówkowy grill

Czym byłaby majówka bez grilla? Kiełbasa w rusztu czy grillowana karkówka to już niemal tradycja, pielęgnowana każdego roku. Jeśli wybieramy się do lasu, pamiętajmy, że na terenach leśnych, środleśnych  i w odległości do 100 metrów od granicy lasu nie można rozniecać ognia. Za palenie ogniska i używanie otwartego płomienia w miejscu do tego nieprzeznaczonym grozi grzywna w wysokości do 5 000 zł.  

Również parki czy plaże nie zawsze są dobrym miejscem do uprawniania sztuki kulinarnej pod chmurką. Zarówno regulamin parku, jak i regulamin plaży powinien tę kwestie regulować, dlatego przed wyjazdem na łono natury warto z takim regulaminem się zapoznać. W praktyce, jeżeli grillowanie jest dozwolone,  w tego typu miejscach powinna być wydzielona przestrzeń, która dla spragnionych dań z rusztu pełni funkcje grillowej gastrostrefy. Zatem jeżeli chcemy uczcić majówkę grillem z przyjaciółmi i spędzić ten czas beztrosko, pamiętajmy, by zawsze wybierać wyłącznie miejsca do tego przeznaczone. 

Zwiedzanie w majówkę

Średniowieczne zamki, tętniące dawnym gwarem rynki, a może secesyjne kamienice czy piaszczyste wydmy? Opcji tzw. aktywnego wypoczynku jest wiele. A o czym musimy pamiętać, gdy w majówkę postawimy na zwiedzanie? 

Po pierwsze, nieprawidłowe parkowanie. Zgodnie z art. 49 ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym, zabrania się postoju:

1. w miejscu utrudniającym wjazd lub wyjazd, w szczególności do bramy, parkingu lub wnęk postojowych;
2. w miejscu utrudniającym dostęp do innego prawidłowo zaparkowanego pojazdu lub wyjazd tego pojazdu;
3. przed i za przejazdem kolejowym, po obu stronach drogi, na odcinku od przejazdu kolejowego do słupka wskaźnikowego  z jedną kreską;
4. w strefie zamieszkania w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu; 
5. na obszarze zabudowanym, pojazdu lub zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 16 t lub o długości przekraczającej 12 m, poza wyznaczonymi w tym celu parkingami.

Za ignorowanie przepisów ruchu drogowego dotyczących parkowania, kierowca może zapłacić wysoki mandat. 

Po drugie, strefa płatnego parkowania. Co do zasady, w większości miast strefa płatnego parkowania obowiązuje jedynie w dni robocze, zatem w majówkę raczej zaparkujemy za darmo. Musimy jednak pamiętać, że nie zawsze 2 maja będzie wolny od opłat. Niekiedy zdarza się, że parkując tego dnia w strefie płatnego parkowania, powinniśmy wykupić bilet, gdyż jego brak może rodzić konieczność uiszczenia tzw. opłaty dodatkowej, która potrafi wynosić nawet kilkaset złotych. Dlatego planując podróż do danego miasta, zawsze warto zapoznać z regulacjami zawartymi w aktach prawa miejscowego. 

 

Idealna majówka …

… nie musi być utopią. Wystarczy dobrze się do niej przygotować. 

 

Słonecznej Majówki! smiley


 

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej