Źródło grafiki: https://pixabay.com/photos/trust-arrangement-shaking-hands-3031679/
Mediacja - jako alternatywna metoda rozwiązania sporu - z powodzeniem może zastąpić tradycyjne postępowanie sądowe. W jakich sprawach sprawdzi się ta metoda ADR?
Mediacja ma charakter ugodowy. W ramach mediacji strony konfliktu, przy udziale bezstronnego mediatora, próbują wspólnie wypracować satysfakcjonujące rozwiązanie. W procesie mediacji dwie (lub więcej) skonfliktowane strony starają się wypracować satysfakcjonujące rozwiązanie sporu przy pomocy bezstronnego i neutralnego mediatora. Rola mediatora polega na wspieraniu stron w znalezieniu wspólnego stanowiska, a jednocześnie na dbaniu o to, aby rozmowy toczyły się w atmosferze wzajemnego szacunku. Celem mediacji jest osiągnięcie porozumienia w sposób polubowny oraz dobrowolny.
Wyróznia się następujące rodzaje mediacji:
1) mediację sądową – w tym modelu sąd wyznacza mediatora z listy stałych mediatorów sądowych. Mediator sam kontaktuje się ze stronami, zapraszając je na spotkanie. Mediacja sądowa charakteryzuje się tym, że ma ustawowo ustalony termin realizacji oraz określone koszty postępowania mediacyjnego.
2) mediację pozasądową – mediatora wybierają strony, zgłaszając się do niego razem lub jedna ze stron zgłasza się do mediatora i prosi o kontakt w swoim imieniu z drugą stroną. Mediator kontaktuje się z drugą stroną konfliktu i przekazuje propozycję rozpoczęcia mediacji. Strony ustalają termin spotkania, a mediator proponuje neutralne dla wszystkich miejsce przeprowadzenia mediacji. Koszty mediacji pozasądowej określa umowa mediatora ze stronami.
Mediację, jako proces prowadzący do rozwiązania sporu, wyróżniają pewne cechy. Są nimi:
1) dobrowolność – strony decydują się na mediację z własnej woli lub w wyniku skierowania przez sąd, ale bez przymusu kontynuowania procesu mediacyjnego, jeżeli uznają go za nieskuteczny. Mogą przerwać go w dowolnym momencie,
2) poufność – wszystko, co zostaje powiedziane w trakcie mediacji, jest objęte tajemnicą mediatora. Informacje z przebiegu mediacji nie wychodzą poza jej ramy (z wyjątkiem ustaleń przyjętych w ugodzie),
3) neutralność i bezstronność – mediator nie ocenia słuszności racji stron, a jedynie wspiera je w komunikacji i poszukiwaniu kompromisów. Mediator nie ma władzy rozstrzygającej, nie faworyzuje żadnej ze stron, a jedynie ułatwia im rozmowy,
4) elastyczność – w odróżnieniu od surowych reguł sądowych, mediacja pozwala na większą swobodę w kształtowaniu ostatecznego porozumienia. Strony same decydują o zakresie i warunkach ugody.
Zastosowanie mediacji jest możliwe we wszystkich sporach, które mogą być przedmiotem ugody sądowej. Obejmuje to między innymi:
- spory wynikające ze stosunków gospodarczych i innych umów,
- sprawy dotyczące odpowiedzialności deliktowej oraz kontraktowej,
- zagadnienia z zakresu prawa rzeczowego i prawa pracy,
- konflikty o charakterze niemajątkowym,
- sprawy rodzinne dotyczące m.in. alimentów czy sposobu sprawowania opieki nad dzieckiem.
W sprawach rodzinnych mediacja nie jest możliwa w kwestiach dotyczących przyznania, ograniczenia lub odebrania opieki nad dzieckiem. Za pomocą ugody nie można także rozwiązać małżeństwa ani ustalić pochodzenia dziecka.
Madiacja to metoda, która wyróżnia się swoją prostotą, szybkością i nastawieniem na kompromis. Jedną z jej największych zalet jest możliwość wypracowania rozwiązania, które będzie satysfakcjonujące dla obu stron. Dzięki temu mediacja nie tylko rozwiązuje konflikt, ale również daje szansę na odbudowanie relacji, co jest szczególnie ważne w relacjach rodzinnych.
Źródło:
Komunikat, https://pap-mediaroom.pl/polityka-i-spoleczenstwo/ms-mediacje-i-arbitraz-czy-mediacje-moga-zastapic-tradycyjne-postepowania
Projekt „Upowszechnienie alternatywnych metod rozwiązywania sporów poprzez podniesienie kompetencji mediatorów, utworzenie Krajowego Rejestru Mediatorów (KRM) oraz działania informacyjne”, https://krm.gov.pl/o-projekcie
____________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze oraz Instagramie
Umowa zawarta pod wpływem podstępu
2022-11-13 18:11Raport KMPT: Zakład karny podejrzany o stosowanie tortur
2023-02-02 11:50Facebook i Instagram pod lupą Komisji Europejskiej
2024-05-23 19:00Kiedy bank może zrobić ksero dowodu osobistego?
2022-09-02 15:30Umowa powierniczego przelewu wierzytelności w praktyce
2023-12-28 15:52Forma dokumentowa czynności prawnej
2022-03-11 17:08Umowa najmu lokalu mieszkalnego
2023-01-09 18:29Istota przestępstwa o charakterze chuligańskim
2024-06-01 16:42