Źródło grafiki: https://pixabay.com
W ramach nowelizacji prawa autorskiego wprowadzone zostanie nowe prawo pokrewne dla wydawców prasy do korzystania online z ich publikacji prasowych. Projekt wdraża tzw. dyrektywę DSM.
Chodzi o przepisy art. 99(7) i n., które mają zostać dodane do ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Oddział 3(2) tej ustawy ma nosić tytuł „Prawo do publikacji prasowych w ramach świadczenia usług drogą elektroniczną”. Zmiana stanowi część szerszej nowelizacji tej ustawy, nad którą prace rządowe znajdują się na zaawansowanym etapie.
Ustawodawca wprowadza w ramach omawianego oddziału definicję publikacji prasowej wskazując, iż jest nią zbiór utworów lub przedmiotów praw pokrewnych złożony głównie z utworów słownych o charakterze dziennikarskim, stanowiący odrębną całość w ramach periodycznej lub regularnie aktualizowanej pod jednym tytułem publikacji, takiej jak dziennik, czasopismo, serwis agencji prasowej lub internetowy serwis informacyjny, rozpowszechniany w celach informacyjnych w dowolnej formie i w dowolny sposób w ramach działalności gospodarczej lub statutowej i na odpowiedzialność podmiotu, który sprawuje nad nim faktyczną i prawną kontrolę. Publikacjami prasowymi nie będą w tym ujęciu publikacje periodyczne rozpowszechniane do celów naukowych lub akademickich.
Stosownie do przygotowanej nowelizacji, bez uszczerbku dla praw twórców i pozostałych uprawnionych wydawcy publikacji prasowej przysługiwać będzie wyłączne prawo do rozporządzania publikacją prasową i korzystania z niej w zakresie:
-publicznego udostępniania publikacji prasowej w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niej dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym, jak też
-zwielokrotniania publikacji prasowej w celu korzystania z niej w sposób, o którym mowa wyżej.
Nowe prawo pokrewne będzie przysługiwało wydawcom na dwóch polach eksploatacji: zwielokrotnianie i publiczne udostępnianie w taki sposób, aby każdy miał do publikacji dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym. Prawo to będzie funkcjonować „bez uszczerbku” dla praw twórców i pozostałych uprawnionych. Oznacza to, że na prawo to nie będzie można się skutecznie powoływać przeciwko tym kategoriom podmiotów w celu uniemożliwienia im korzystania z ich utworów niezależnie od publikacji prasowej, w skład której te utwory wchodzą.
Stosownie do projektowanych przepisów wyłączne prawo wydawcy wygasa z upływem 2 lat następujących po roku, w którym publikacja prasowa została rozpowszechniona po raz pierwszy.
Jednocześnie nowelizacja określa ograniczenia nowego prawa wyłącznego. Prawo to nie będzie obejmowało:
-własnego użytku osobistego, niezwiązanego z celem zarobkowym;
-publicznego udostępniania hiperłącza do publikacji prasowej (tj. czynności „linkowania”);
-pojedynczych słów lub bardzo krótkich fragmentów publikacji prasowej;
-utworów lub przedmiotów praw pokrewnych zamieszczonych w publikacji prasowej, których ochrona wygasła lub które nigdy nie były przedmiotem ochrony.
Dyrektywa DSM zawiera, jak wskazuje ustawodawca, „szczególnie istotny dla jakości rynku prasy” przepis, tj. art. 15 ust. 5, zgodnie z którym autorzy publikacji prasowych mają partycypować we wpływach uzyskiwanych przez wydawców z eksploatacji nowego prawa wyłącznego. Jednocześnie dyrektywa DSM nie określa zakresu tej partycypacji, pozostawiając tę kwestię ustawodawcy krajowemu. W projektowanej nowelizacji przewiduje się udział autorów w wysokości 50% wpływów. Taka bardzo korzystna propozycja dla autorów (dziennikarzy), została przedstawiona przez samo środowisko wydawców prasowych w prekonsultacjach publicznych dyrektywy.
Wynagrodzenie, o którym mowa, wydawca będzie miał obowiązek wypłacić twórcy nie później niż w terminie 30 dni od dnia jego otrzymania.
Źródło:
-projekt ustawy o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz niektórych innych ustaw wraz z uzasadnieniem, RCL – nr z wykazu UC6, https://legislacja.gov.pl.
_____________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze
Monitoring poczty elektronicznej pracownika
2022-03-11 08:17Kara porządkowa a rozwiązanie umowy o pracę
2022-10-24 20:10Umowa menedżerska w pigułce
2024-01-20 10:20Układ zbiorowy pracy ureguluje odrębna ustawa
2024-06-26 13:45Praca zdalna czeka na podpis Prezydenta
2023-01-16 11:30Praca zdalna a kontrola trzeźwości pracownika
2023-04-10 09:00Nowe zasady ustalania stażu pracy
2024-07-11 11:27Obniżenie wynagrodzenia za wadliwie wykonaną pracę
2023-01-21 00:01