Nowelizacja Kodeksu pracy w zakresie urlopu macierzyńskiego coraz bliżej

artykul

Ustawodawca proponuje ustanowienie nowego uprawnienia pracowniczego w postaci dodatkowego urlopu macierzyńskiego dla rodziców hospitalizowanych dzieci.

Dodatkowy urlop macierzyński z myślą o rodzicach wcześniaków

Mowa o projekcie ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, który w dniu 18 czerwca 2024 r. został zaprezentowany przez Rządowe Centrum Legislacji. W projekcie tym proponuje się dodanie do Kodeksu pracy art. 180(2).

Zgodnie z projektowanym art. 180(2) § 1 k.p. bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego pracownica albo pracownik – ojciec wychowujący dziecko będzie miał prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego w razie:
1) urodzenia dziecka przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000g - w wymiarze tygodnia dodatkowego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 15. tygodnia po porodzie,
2) urodzenia dziecka po ukończeniu 28. tygodnia ciąży i przed ukończeniem 36. tygodnia ciąży i masą urodzeniową większą niż 1000g - w wymiarze tygodnia dodatkowego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 8. tygodnia po porodzie,
3) urodzenia dziecka po ukończeniu 36. tygodnia ciąży i jego pobytu w szpitalu, pod warunkiem, że pobyt dziecka w szpitalu po porodzie będzie wynosił co najmniej 2 kolejne dni w okresie od 5. do 28. dnia po porodzie - w wymiarze tygodnia dodatkowego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu w okresie od 5. dnia do upływu 8. tygodnia po porodzie.

W myśl §§ 3 i 4 tego artykułu dodatkowy urlop macierzyński będzie udzielany jednorazowo na wniosek składany w postaci papierowej lub elektronicznej przez pracownicę albo pracownika – ojca wychowującego dziecko w terminie nie krótszym niż 21 dni przed zakończeniem korzystania z urlopu macierzyńskiego. Do wniosku będzie dołączało się dokumenty określone w przepisach rozporządzenia wykonawczego. Pracodawca będzie zobowiązany uwzględnić ten wniosek.

Zgodnie z projektowanym art. 180(2) § 5 k.p. do dodatkowego urlopu macierzyńskiego będą stosowane odpowiednio przepisy ochronne związane z korzystaniem z uprawnień rodzicielskich. Ponadto w przypadku hospitalizacji lub zgonu pracownika korzystającego z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlop ten będzie mógł być przejęty przez drugiego rodzica dziecka lub innego członka najbliższej rodziny. Takie przejęcie urlopu będzie możliwe także w sytuacji porzucenia dziecka, a także orzeczenia wobec pracownika niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Dodatkowy urlop macierzyński będzie płatny w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku.

Dodatkowy urlop macierzyński także dla rodziców adopcyjnych i rodzin zastępczych

Projekt wprowadza dodatkowy urlop macierzyński również dla rodziców adopcyjnych i rodzin zastępczych. Zgodnie z projektowanym art. 183 § 3(1) k.p. pracownik, który przyjął dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, a także pracownik, który przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka, będzie miał prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego na ogólnych zasadach, jeżeli pobyt dziecka w szpitalu będzie miał miejsce po przyjęciu dziecka na wychowanie.

Ochrona trwałości stosunku pracy w okresie dodatkowego urlopu macierzyńskiego

W świetle obowiązującego art. 177 k.p. w okresie korzystania przez pracownika z uprawnień rodzicielskich pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać bez zachowania okresu wypowiedzenia stosunku pracy, chyba że ogłoszono mu upadłość lub wszczęto jego likwidację, a także gdy wystąpiły przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Ochrona ta podlega modyfikacji także w przypadku zwolnień grupowych.

Projekt rozszerza ochronę wynikającą z art. 177 k.p. także na pracowników korzystających z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, o którym mowa. Proponuje się zmianę brzmienia art. 177 § 1 k.p. tak, aby również od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego - do dnia zakończenia tego urlopu, pracodawca nie mógł:
1) prowadzić przygotowań do wypowiedzenia lub rozwiązania bez wypowiedzenia stosunku pracy;
2) wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika i reprezentująca go zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

W przypadku złożenia przez pracownika wniosku o dodatkowy urlop macierzyński wcześniej niż w terminie 21 dni przed zakończeniem korzystania z urlopu macierzyńskiego zakaz, o którym mowa wyżej, zacznie obowiązywać na 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Dopuszczenie pracownika do pracy po dodatkowym urlopie macierzyńskim

Zmianie podlegać będzie także art. 186(4) k.p., co oznacza że również po zakończeniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego pracodawca będzie zobowiązany do dopuszczenia pracownika do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie będzie to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu na warunkach nie mniej korzystnych od tych, które obowiązywałyby, gdyby nie korzystał z urlopu.

Źródło:
Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw wraz z uzasadnieniem, RCL – nr z wykazu UD65, https://legislacja.gov.pl.

_____________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 

>>Powrót do artykułów w: Praca

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej