Odbyły się obrady Rady Nieodpłatnej Pomocy Prawnej, Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego oraz Edukacji Prawnej

artykul

26 lipca otwarto posiedzenie Rady Nieodpłatnej Pomocy Prawnej, Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego oraz Edukacji Prawnej.

Posiedzenie Rady Nieodpłatnej Pomocy Prawnej, Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego oraz Edukacji Prawnej

W dniu 26 lipca Wiceminister Sprawiedliwości otworzył posiedzenie Rady Nieodpłatnej Pomocy Prawnej, Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego oraz Edukacji Prawnej. W obradach uczestniczyli przedstawiciele Prezydenta RP, Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, Naczelnej Rady Adwokackiej, Krajowej Rady Radów Prawnych, a także organizacji pozarządowych oraz administracji rządowej. Celem spotkań jest przede wszystkim zapewnienie jak najlepszej pracy systemu nieodpłatnej pomocy, tak aby była ona profesjonalna, skuteczna oraz dostępna dla każdego, kto jej potrzebuje. Podczas tegorocznych obrad ustalono, że niezbędne jest zwiększenie nakładów finansowych w 2024 roku, tak by system mógł objąć więcej obywateli potrzebujących prawnego wsparcia. Należy bowiem zauważyć, że z roku na rok rośnie popularność systemu. 

>>Czytam też: Kliniki prawa częścią systemu nieodpłatnej pomocy prawnej?

 

Nieodpłatna pomoc prawna w liczbach

Nieodpłatna pomoc prawna kierowana jest do osób, które borykają się z problemem prawnym i nie mają możliwości opłacenia kosztów usługi prawnika. Warto pamiętać, że wsparcie przysługuje również przedsiębiorcom, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Obecnie porady udzielane są w około 1500 punktach w całej Polsce.  Jak pokazują statystyki, w 2020 r. z nieodpłatnej pomocy prawnej skorzystało ponad 315 tys. obywateli. W kolejnym roku liczba udzielonych porad wzrosła do prawie 390 tys., a w minionym roku było to już niemal 460 tys. porad i konsultacji. Natomiast tylko w ciągu pierwszego półrocza 2023 r. ze świadczeń skorzystało ok. 290 tys. potrzebujących.

 

Nieodpłatna pomoc prawna a nieodpłatne poradnictwo obywatelskie

Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie, podobnie jak nieodpłatna pomoc prawna, kierowane jest do wszystkich obywateli, którzy znajdują się w trudnej sytuacji i szukają pomocy, która pozwoli im z niej wyjść. Przysługuje ono także przedsiębiorcom samozatrudnionym, czyli takim, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą.Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie - w przeciwieństwie do nieodpłatnej pomocy prawnej - kierowane jest natomiast do osób borykających się z problemami, które nie mają natury wyłącznie prawnej. Doradca obywatelski analizuje problem wraz z beneficjentem oraz przedstawia mu, jakie ma prawa i obowiązki. Poradnictwo obywatelskie ma więc szerszy zakres przedmiotowy niż poradnictwo prawne, gdyż odnosi się także do tych kwestii życia codziennego, które nie są uregulowane w legislacji. Charakteryzuje się ono także większym zaangażowaniem przede wszystkim przy sporządzeniu wraz z beneficjentem planu działania w danej sytuacji. W ramach systemu doradca obywatelski wspiera beneficjenta w samodzielnym rozwiązaniu problemu, a w razie potrzeby, sporządza z nim plan działania wyjścia z problematycznej sytuacji życiowej i pomaga w wykonaniu go krok po kroku. Niektórzy doradcy obywatelscy specjalizują się w określonych dziedzinach adresując porady do konkretnych grup społecznych, na przykład w zakresie niepełnosprawności, spraw konsumentów, dyskryminacji lub uzależnień.

Porada obywatelska może, ale nie musi dotyczyć problemu typowo prawnego. W oparciu o analizę sytuacji doradca obywatelski udziela informacji i wskazuje różnorodne ścieżki postępowania, omawia ich wady i zalety, wskazuje gdzie i jakiej pomocy dalej szukać. Wybór ostatecznego rozwiązania należy do beneficjenta. Do decyzji beneficjenta pozostaje również wybór formy porady obywatelskiej.

 

Źródło:

- komunikat MS,  https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/coraz-wiecej-polakow-korzysta-z-systemu-nieodplatnej-pomocy-prawnej

__________________________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 

>>Powrót do artykułów w: Kancelaria

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej