Oddając głos sędziom i prokuratorom - konferencja naukowa sposobem na konsultacje społeczne

artykul

Już 25 października odbędzie się konferencja naukowa przedstawiająca postulaty środowiska sędziowskiego i prokuratorskiego co do przyszłego kształtu ustroju wymiaru sprawiedliwości.

Konferencja i konsultacje społeczne - innowacyjna koncepcja z naukowym akcentem

Konferencja naukowa „Oddając głos sędziom i prokuratorom. Postulaty środowiska sędziowskiego i prokuratorskiego co do przyszłego kształtu ustroju wymiaru sprawiedliwości oraz odpowiedzialności dyscyplinarnej” to wydarzenie, któremu przyświecał cel umożliwienia wszystkim sędziom i prokuratorom wyrażenia zdania w kwestii zmian dotyczących wymiaru sprawiedliwości. Dlatego też konferencja staje się jedynym w swoim rodzaju sposobem konsultacji społecznych.

Jak poinformowano w oficjalnym komunikacie, paneliści, reprezentujący m.in. Ministerstwo Sprawiedliwości, ale także stowarzyszenia sędziowskie i prokuratorskie przedstawią węzłowe zagadnienia proponowanych reform wymiaru sprawiedliwości. Przedmiotem dyskusji będą między innymi los obecnej i kształt przyszłej KRS, skuteczność rekomendacji obecnej KRS, postulaty dotyczące postępowania dyscyplinarnego, ustrój prokuratury i inne.

Program konferencji

Konferencja rozpocznie się o godzinie 9.00 i będzie miała charakter hybrydowy. Tryb stacjonarmy uzupełniony został o możliwość udziału online. Konferencja odbędzie się w Auli Czerwonej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łodzkiego. Ponadto wszystkim sędziom i prokuratorom zostanie przed konferencją przesłany link umożliwiający dostęp on-line do konferencji (streaming) oraz link do ankiety.  

W programie konferencji znalazły się takie tematy, jak:

- ustrój sądownictwa,
- ustrój prokuratury,
- odpowiedzialność dyscyplinarna sędziów,
- odpowiedzialność dyscyplinarna prokuratorów.

Zakończenie konferencji zaplanowano na godzinę 16.00.

Osoby chcące wziąć udział w konferencji w trybie stacjonarnym muszą się zarejestrować, gdyż liczba miejsc jest ograniczona. Należy jednak podkreślić, że do konferencji i ankiety będzie również udzielony dostęp on-line. Osoby, które zamierzają uczestniczyć w konferencji i ankiecie zdalnie nie muszą się rejestrować. Wystarczy, że skorzystają z linku, który będzie im przesłany mailowo.

Na koniec ankieta

Po wysłuchaniu dyskusji, wszyscy uczestnicy konferencji, a więc docelowo jak największa liczba sędziów i prokuratorów z całej Polski, wezmą udział w anonimowej ankiecie. Pytania ankiety będą ściśle nawiązywać do poruszonych w dyskusji kwestii. Jak wskazano, ankieta będzie reprezentatywna dla całego środowiska. Na jej podstawie będzie można dokonać analizy, jak naprawdę środowisko sędziów i prokuratorów (a także jego poszczególne części) podchodzi do rozwiązania obecnego kryzysu ustrojowego. Z kolei wyniki zostaną opracowane i przedstawione na żywo, jak również – po przeprowadzeniu dogłębnej analizy – w publikacji pokonferencyjnej.

 

>> Czytam też: Międzynarodowe staże dla sędziów i prokuratorów - trwa nabór

 

Źródło:

Komunikat dotyczący konferencji, https://iustitia.pl/konferencja-naukowa-oddajac-glos-sedziom-i-prokuratorom-postulaty-srodowiska-sedziowskiego-i-prokuratorskiego-co-do-przyszlego-ksztaltu-ustroju-wymiaru-sprawiedliwosci-oraz-odpowiedzialnosci-dyscyp/

__________________________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze oraz Instagramie

 

>>Powrót do artykułów w: Kancelaria

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej