Źródło grafiki: https://pixabay.com
Odnowienie normują szczególnie przepisy art. 506-507 k.c. Zawarcie umowy odnowienia stanowi sposób modyfikacji powstałego stosunku prawnego. W ramach artykułu omawiamy nowację na przykładach.Â
Odnowienie (nowacja) zostało uregulowane m.in. w ramach art. 506-507 k.c. Odnowienie może dotyczyć zarówno zobowiązania wynikającego z umowy, jak z innych zdarzeń prawnych. W umowie odnowienia należy precyzyjnie wskazać animus novandi, gdyż odnowienia nie wolno domniemywać. W razie wątpliwości poczytuje się, że zmiana treści dotychczasowego zobowiązania nie stanowi odnowienia. Dotyczy to w szczególności wypadku, gdy wierzyciel otrzymuje od dłużnika weksel lub czek.
Strony powinny precyzyjnie wskazać, jaki jest ich cel. Poniżej znajduje się przykładowy projekt postanowienia umowy odnowienia określający wolę stron.
§ 1
Przedmiot umowy
Na podstawie niniejszej umowy następuje odnowienie zobowiązania umownego.
(…)
Równie istotne jest wskazanie stosunku prawnego, który podlega odnowieniu i z którego wynika świadczenie pierwotne.
§ 2
Zobowiązanie Dłużnika względem Wierzyciela
1. Strony zgodnie oświadczają, że w dniu …………………. zawarły umowę ……………………., na podstawie której Dłużnik zobowiązał się spełnić na rzecz Wierzyciela następujące świadczenie: ……………………………………………………… .
2. Kopia umowy, o której mowa w ustępie poprzedzającym, stanowi załącznik nr 2 do niniejszej umowy.
(…)
Na skutek odnowienia dotychczasowe zobowiązanie ulega umorzeniu, a w jego miejsce powstaje nowe zobowiązanie, obejmujące inne świadczenie albo nawet to samo świadczenie, lecz z innej podstawy prawnej.
Reklama: ebooki dostępne w Sklepie PlanetaPrawo.pl
Strony powinny precyzyjnie wskazać, na czym polega odnowienie. Poniżej znajduje się przykładowy projekt postanowienia umowy odnowienia odnoszący się do tej kwestii.
§ 3
Odnowienie zobowiązania Dłużnika
Zobowiązanie Dłużnika, o którym mowa w § 2 ust. 1 niniejszej umowy, zostaje umorzone, a w jego miejsce Dłużnik zobowiązuje się do spełnienia na rzecz Wierzyciela następującego świadczenia: ……………………………………………………………. .
(…)
Jeżeli wierzytelność była zabezpieczona poręczeniem lub ograniczonym prawem rzeczowym ustanowionym przez osobę trzecią, poręczenie lub ograniczone prawo rzeczowe wygasa z chwilą odnowienia, chyba że poręczyciel lub osoba trzecia wyrazi zgodę na dalsze trwanie zabezpieczenia.
Fragmenty umowy odnowienia pochodzą z Programu Scripta https://programscripta.pl
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze
Czy pijany na rowerze utraci prawo jazdy?
2022-07-04 20:52Zastrzeżenie numeru PESEL już możliwe
2023-11-18 10:00Zapis na sąd polubowny w praktyce
2023-04-18 10:00Umowa merchandisingu na przykładach
2024-01-13 14:00Wybrane zmiany w KPC od 1 lipca
2023-07-01 18:00Jak sformułować postanowienia umowy zlecenia?
2022-03-13 10:01Umowa zawarta pod wpływem podstępu
2022-11-13 18:11Przepadek pojazdu będzie tylko fakultatywny
2024-04-25 07:30