PlanetaPrawo.pl popiera postulaty twórców, dziennikarzy i wydawców w sprawie przepisów dotyczących AI

artykul

Organizacje twórców, dziennikarzy i wydawców występują z apelem do Premiera Donalda Tuska o zmiany w projekcie ustawy implementującej dyrektywy UE o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

List otwarty twórców, dziennikarzy i wydawców do Prezesa Rady Ministrów

Inicjatywa podjęta przez organizacje twórców, dziennikarzy i wydawców to odpowiedź na planowane zmiany legislacyjne w obszarze prawa autorskiego. W przygotowanym przez Rząd projekcie nowelizacji implementującej unijne dyrektywy zawarto bowiem niekorzystne dla twórców regulacje. Wejście noweli w życie spowoduje ten skutek, że duże firmy technologiczne w dalszym ciągu będą mogły za darmo trenować swoje algorytmy na treściach twórców, czerpiąc z tego zyski. Jest tak, ponieważ Rząd wycofał się z przepisu, który przedstawił w pierwszej wersji dokumentu, nakładającego na Big Tech obowiązek płacenia za treści wykorzystywane przez producentów AI. Zmiany, które z założenia powinny chronić twórców, de facto legitymizują postępowanie producentów AI w zakresie szerokiego i wręcz nieskrępowanego wykorzystywania tworzonych przez autorów treści jako danych treningowych, bez konieczności zapłaty stosownego wynagrodzenia.

>>Zobacz także: Sztuczna inteligencja w nowym prawie autorskim 

W liście otwartym opublikowanym na stronie internetowej Izby Wydawców Prasy (IWP) czytamy, że wejście w życie ustawy w projektowanym kształcie spowoduje pozbawienie twórców i producentów dóbr kultury należnych im środków, gdyż projekt ustawy dopuszcza praktycznie nieograniczone korzystanie z treści dostępnych w Internecie dla trenowania algorytmów sztucznej inteligencji. Masowe korzystanie z utworów powinno być powiązane z obowiązkiem odpowiedniego wynagrodzenia. Ponadto organizacje twórców, dziennikarzy i wydawców wskazują, że konsekwencją pozbawienia twórców należnych im środków będzie spadek różnorodności kultury oraz wysokiej jakości dziennikarstwa, a w rezultacie - ograniczenie pluralizmu mediów.

Apel o poparcie

List otwarty organizacji twórców, dziennikarzy i wydawców dostępny jest na stronie IWP. Każda osoba publiczna może wyrazić swoje poparcie dla postulatów w nim zawartych.

Serwis PlanetaPrawo.pl popiera postulaty zawarte w liście otwartym organizacji twórców, dziennikarzy i wydawców.

Nowelizacja prawa autorskiego

Celem projektowanej noweli jest wdrożenie do polskiego porządku prawnego dwóch dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 17 kwietnia 2019 r.:

1) dyrektywy 2019/789 ustanawiającej przepisy dotyczące wykonywania praw autorskich i praw pokrewnych mające zastosowanie do niektórych transmisji online prowadzonych przez organizacje radiowe i telewizyjne oraz do reemisji programów telewizyjnych i radiowych oraz zmieniającej dyrektywę Rady 93/83/EWG oraz
2) dyrektywy 2019/790 w sprawie prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym oraz zmiany dyrektyw 96/9/WE i 2001/29/WE (tzw. dyrektywy „Digital Single Market” (tzw. dyrektywa DSM).

Ustawa nowelizująca wprowadza nowe postaci dozwolonego użytku, który dotyczy treści publikowanych w Internecie. Chodzi o możliwość eksploracji tekstów i danych (ang. text and data mining). Projekt noweli w obecnym kształcie różni się od projektu pierwotnego. Gdy proponowano projekt po raz pierwszy, zawierał on zastrzeżenie, zgodnie z którym eksploracja danych była możliwa „z wyłączeniem tworzenia generatywnych modeli sztucznej inteligencji”. Tym samym prawodawca wycofał się z ograniczenia korzystania z danych przez generatywną sztuczną inteligencję nie zabezpieczając praw twórców, z których pracy korzystają producenci AI.

 

Źródło:

-list otwarty organizacji twórców, dziennikarzy i wydawców, https://www.iwp.pl/wp-content/uploads/2024/04/List-do-Premiera-Donalda-Tuska-20240328-z-potw.pdf [dostęp: 4.4.2024 r.].

__________________________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 

>>Powrót do artykułów w: Aktualności

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej