Źródło grafiki: https://pixabay.com/pl/illustrations/sprawiedliwo%C5%9B%C4%87-prawo-sze%C5%9Bciok%C4%85t-6472601/
Polska dołączyła do Państw aktywnie wspierających sądownictwo międzynarodowe. W Hadze podpisano ważną umowę.
W dniu 3 grudnia Wiceminister Sprawiedliwości RP oraz Prezes Międzynarodowego Trybunału Karnego złożyli swe podpisy na dokumencie umowy. Podpisanie umowy o wykonywaniu wyroków było najważniejszym punktem udziału polskiej delegacji w dwudniowym (trwającym w dniach 2-3 grudnia br.) Zgromadzeniu Państw-Stron Statutu Rzymskiego MTK. Zawarcie umowy podkreśla tym samym znaczenie Polski jako państwa aktywnie wspierającego sądownictwo międzynarodowe.
Wejście w życie umowy z umożliwi wykonywanie w Polsce kar pozbawienia wolności wymierzanych przez Trybunał Haski. Organem właściwym do realizowania wniosków MTK będzie Minister Sprawiedliwości. Po otrzymaniu wniosku Trybunału minister zwróci się do właściwego polskiego sądu, który każdorazowo będzie decydować o przyjęciu konkretnego skazanego i wyroku do wykonania. Natomiast MTK ma posiadać uprawnienia do nadzorowania sposobu i warunków wykonania kary pozbawienia wolności.
Międzynarodowy Trybunał Karny z siedzibą w Hadze jest międzynarodowym organem sądowniczym utworzonym na mocy Traktatu Rzymskiego, przyjętego na Konferencji Dyplomatycznej Narodów Zjednoczonych w Rzymie, która odbyła się w dniach od 15 czerwca do 17 lipca 1998 r. Wzięli w niej udział przedstawiciele 160 państw ze wszystkich regionów świata.
W Trybunale zasiada 18 sędziów wybieranych w tajnym głosowaniu przez państwa, które poddały się jurysdykcji Trybunału. Każde z państw może przedstawić dwie kandydatury sędziów – osób o wysokich walorach moralnych, posiadających najwyższe kwalifikacje sędziowskie, doświadczenie w sądzeniu spraw karnych oraz cieszących się uznaniem w dziedzinie prawa międzynarodowego.
Międzynarodowy Trybunał Karny jest pierwszym w historii stałym sądem międzynarodowym powołanym do sądzenia sprawców najcięższych zbrodni: ludobójstwa, agresji, zbrodni przeciwko ludzkości. Polska ratyfikowała statut MTK w 2001 r. i aktywnie współpracuje z Trybunałem.
Źródło:
Komunikat MS, https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/podpisanie-umowy-z-miedzynarodowym-trybunalem-karnym-o-wykonywaniu-wyrokow
MTK, https://www.unic.un.org.pl/prawa-czlowieka/miedzynarodowy-trybunal-karny/3148
_____________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze oraz Instagramie
TK ocenił obowiązek szczepień ochronnych
2023-05-09 12:45Co zawiera nowa ustawa o Trybunale Konstytucyjnym?
2024-03-06 15:52SN o niewykonalności zapisu na sąd polubowny
2024-01-29 09:07Przywrócenie terminu w postępowaniu administracyjnym
2023-03-01 13:10SN o terminie wniesienia skargi kasacyjnej
2024-02-01 08:54