Ponad pół miliona przedsiębiorców zawnioskowało o wakacje od ZUS

Ponad pół miliona przedsiębiorców zawnioskowało o wakacje od ZUS

Źródło grafiki: https://pixabay.com

Wakacje od ZUS to prawdziwy hit tej jesieni. Jak podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, setki tysięcy przedsiębiorców zawnioskowało o wakacje składkowe.

Wakacje od ZUS biją rekordy popularności

Wakacje od ZUS to nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 roku przedsiębiorcy mogą bowiem  wnioskować o  zwolnienie z opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne. Zwolnienie to jest dobrowolne i obejmuje jeden, dowolnie wybrany, miesiąc w roku kalendarzowym.

Jak wskazuje Zakąłd Ubezpieczeń Społecznych,  od 1 do 18 listopada przedsiębiorcy złożyli do ZUS 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Chodzi o zwolnienie ze składek za jeden wybrany miesiąc w roku. Najwięcej wniosków wpłynęło  z województwa mazowieckiego – 90,7 tys., a najmniej z opolskiego – 10,4 tys.

Dodatkowo ZUS przypomina, że każda osoba uprawniona, która chce skorzystać z tej formy wsparcia w tym roku, powinna złożyć wniosek do końca listopada.

Jakie składki obejmuje zwolnienie?

Wakacje od ZUS to zwolnienie z opłacenia składek na:

-    obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe
-    Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy
-    dobrowolne ubezpieczenie chorobowe – jeśli przedsiębiorca podlegał ubezpieczeniu chorobowemu w miesiącu złożenia wniosku o zwolnienie oraz w miesiącu, który go poprzedzał.

Wakacje składkowe nie obejmują składki na ubezpieczenie zdrowotne. Tę przedsiębiorca musi w danym miesiącu zapłacić.

Komu przysługuje zwolnienie?

Z wakacji składkowych może skorzystać przedsiębiorca, który:

1) w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o zwolnienie:
     -   podlegał dobrowolnie lub obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej
     -   ubezpieczał (w ubezpieczeniu emerytalnym, rentowych i wypadkowym lub zdrowotnym) nie więcej niż dziesięciu ubezpieczonych (w tym siebie)
 2) w co najmniej jednym roku z 2 ostatnich lat kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku o zwolnienie osiągnął roczny przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro lub nie osiągnął żadnego przychodu z działalności gospodarczej w ostatnich 2 latach kalendarzowych
 3) w okresie od początku roku kalendarzowego do dnia złożenia wniosku i w poprzednim roku kalendarzowym nie wykonywał pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy.

Należy również podkreślić, że zwolnienie w ramach wakacji składkowych stanowi tak zwaną pomoc de minimis. Powyższe oznacza, że zwolnienie nie przysługuje przedsiębiorcom, jeśli wyczerpali oni limit otrzymanej pomocy 300 tysięcy euro w okresie trzech lat.

 

>> Czytam też: Jak nie wpaść w pułapkę Black Friday, Black Week i Cyber Monday?

 

Źródło:

Komunikat. https://www.zus.pl/-/ponad-p%C3%B3%C5%82-miliona-wniosk%C3%B3w-o-wakacje-sk%C5%82adkowe-trafi%C5%82o-do-zus

_____________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze oraz Instagramie

 

>>Powrót do artykułów w: Biznes

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej