Porozumienie wekslowe w praktyce

artykul

Funkcja weksla in blanco sprowadza się do zabezpieczenia wierzytelności wynikającej z umowy. Weksel in blanco pozwala wierzycielowi sprawnie dochodzić przysługującego mu roszczenia. Ważne jest jednak prawidłowe wypełnienie weksla niezupełnego, co następuje w sposób wskazany w zawartym z dłużnikiem porozumieniu.

Porozumienie wekslowe

Porozumienie wekslowe jest umową określającą sposób uzupełnienia weksla in blanco wystawionego w celu zabezpieczenia wierzytelności wynikających z podstawowego stosunku prawnego. Podstawowy stosunek prawny powinien być w deklaracji wekslowej opisany w sposób możliwie precyzyjny, jak w poniższym projekcie.

§ 1

Strony zgodnie oświadczają, że w dniu ………………, w ……………………. zawarły umowę ……………………., w ramach której Dłużnik wręczył Wierzycielowi jeden weksel własny niezupełny (zwany dalej „wekslem”) na zabezpieczenie przysługujących mu na podstawie wskazanej umowy wymagalnych i niezaspokojonych wierzytelności pieniężnych.

Weksel in blanco

Weksel in blanco jest dokumentem, do którego deklaracja wekslowa odnosi się, określając instrukcje jego prawidłowego wypełnienia. Dłużnik powinien podpisać wręczony wierzycielowi dokument oznaczony jako weksel in blanco. Dokument niepodpisany nie jest wekslem. W praktyce można stosować blankiety wekslowe, jednak nie jest to konieczne – wystawca może stworzyć weksel niezupełny nawet na czystej kartce papieru.

Brakujące elementy treściowe nadaje wekslowi wierzyciel, wpisując je samodzielnie, ale nie w sposób dowolny, lecz w sposób wskazany w porozumieniu wekslowym. Poniżej znajduje się przykładowy projekt postanowienia deklaracji wekslowej odnoszący się do uzupełnienia weksla in blanco przez wierzyciela. Należy zauważyć, że klauzula taka może kształtować się różnie, w zależności od tego, jakie elementy weksla podlegają uzupełnieniu.

§ 2

W przypadku niezapłacenia całości albo części należności wynikających z umowy, o której mowa w § 1 niniejszego porozumienia, w terminie w umowie tej określonym, weksel może zostać uzupełniony przez Wierzyciela według następujących zasad:
1) jako osobę, na rzecz której zapłata ma być dokonana, Wierzyciel wpisze siebie,
2) jako sumę wekslową Wierzyciel wpisze kwotę odpowiadającą wysokości przysługującej mu wierzytelności wynikającej z umowy, o której mowa w § 1 niniejszego porozumienia,
(...)

Poza wyżej wymienionymi elementami treściowymi porozumienia wekslowego dokument ten powinien odnosić się w szczególności do obowiązku zawiadomienia dłużnika o uzupełnieniu weksla, jak też do obowiązku zwrotu samego weksla dłużnikowi po zaspokojeniu wierzytelności.

Reklama: ebooki dostępne w Sklepie PlanetaPrawo.pl

 

Jakie są elementy konieczne weksla własnego?

Weksel in blanco po uzupełnieniu powinien zawierać kompletną treść, o której mowa w przepisach prawa wekslowego. Powinien być ponadto dla swej skuteczności wypełniony w sposób zgodny z zawartym porozumieniem. Gdy mowa o wekslu własnym, to powinien on zawierać następujące elementy treściowe:
1) nazwę „weksel” nie tylko w tytule dokumentu, ale także w jego treści,
2) przyrzeczenie bezwarunkowe zapłacenia oznaczonej sumy pieniężnej,
3) oznaczenie terminu płatności,
4) oznaczenie miejsca płatności,
5) oznaczenie osoby, na której rzecz lub na której zlecenie zapłata ma być dokonana,
6) oznaczenie daty i miejsca wystawienia weksla,
7) podpis wystawcy weksla.

Dokument, któremu brakuje choćby jednego z powyższych elementów, nie jest wekslem własnym, wyjąwszy przypadki określone przez prawo wekslowe.

 

___________________________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 

>>Powrót do artykułów w: Prawo w praktyce

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej