Prawnokarna ochrona przed hejtem - projekt nowelizacji Kodeksu karnego

artykul

Rządowe Centrum Legislacji zaprezentowało projekt nowelizacji Kodeksu karnego. Proponowana zmiana polega na w poszerzeniu katalogu niedozwolonych przesłanek dyskryminacji na gruncie przestępstw z nienawiści.

Realizacja konstytucyjnego zakazu dyskryminacji

Przedstawiony przez Rządowe Centrum Legislacji projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny ma na celu wzmocnienie ochrony prawnokarnej przed przestępczymi zachowaniami motywowanymi przesłankami dyskryminacyjnymi ze względu na niepełnosprawność, wiek, płeć, orientację seksualną i tożsamość płciową. Jak wskazuje projektodawca, nowelizacja zapewni pełniejszą realizację konstytucyjnego zakazu dyskryminacji ze względu na jakąkolwiek przyczynę, a także realizację międzynarodowych zaleceń w zakresie standardu ochrony przed mową nienawiści i przestępstwami z nienawiści.

W obecnym stanie prawnym do kategorii przestępstw motywowanych uprzedzeniami należą przestępstwa popełnione ze względu na przynależność narodową, etniczną, rasową, wyznaniową bądź bezwyznaniowość. Przepisy nie gwarantują jednak wystarczającej ochrony wszystkim grupom mniejszościowym szczególnie narażonym na dyskryminację, uprzedzenia i przemoc – czytamy w uzasadnieniu projektu. Przestępstwa motywowane uprzedzeniami to najjaskrawsze przejawy dyskryminacji, czyli kwalifikowanej postaci nierównego traktowania ze względu na jakąś cechę osobistą. Nowelizacja stanowi odpowiedź na problem powszechności przemocy stosowanej m.in. wobec osób z niepełnosprawnościami czy osób LGBT+.

Zmiany w Kodeksie karnym

Ustawa nowelizująca modyfikuje przepisy Kodeksu karnego. Chodzi o art. 53 § 2a pkt 6 k.k. (normujący dyrektywy wymiaru kary), art. 119 § 1 k.k. (normujący przestępstwo stosowania przemocy lub groźby bezprawnej), art. 256 § 1 k.k. (kryminalizujący nawoływanie do nienawiści) oraz art. 257 k.k. (normujący przestępstwo znieważenia grupy lub osoby). W odniesieniu do tych regulacji proponuje się poszerzenie katalogu przesłanek dyskryminacyjnych o kryterium niepełnosprawności, wieku, płci, orientacji seksualnej i tożsamości płciowej.

Przyjęcie proponowanych w projekcie rozwiązań w zakresie poszerzenia katalogu niedozwolonych przesłanek dyskryminacji ma stanowić podkreślenie ich naganności i potępienia oraz nadać im charakter normatywny na płaszczyźnie znamion typów czynów zabronionych ściganych z oskarżenia publicznego.

 

Źródło:
- projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny wraz z uzasadnieniem, RCL (nr z wykazu: UD 29), https://legislacja.gov.pl.

___________________________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 

>>Powrót do artykułów w: Prawo w praktyce

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej