Prawo pracy w praktyce - kulisy powstania

artykul

25 sierpnia premierę ma najnowsze wydanie książki pt. "Prawo pracy w praktyce" Wydawnictwa C.H. Beck. Autorami są szczecińscy prawnicy - dr Natalia Szok oraz dr Radosław Terlecki. Jak powstała książka, która od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem Czytelników?

Jak narodziło się Prawo pracy w praktyce

W tym roku mija 8 lat od dnia, w którym tytuł Prawo pracy w praktyce pojawił się na półkach księgarń w całej Polsce. Dziś wiemy, że publikacja została doceniona przez studentów i aplikantów przygotowujących się do egzaminu z prawa pracy.

Tworząc pierwsze wydanie Prawa pracy w praktyce chcieliśmy, aby książka zawierała treść, której brakowało nam w opracowaniach, z których jako studenci czy aplikanci uczyliśmy się prawa. Nie chcieliśmy skupiać jedynie na tym, co jest „czarne albo białe”, ale pokazać odcienie szarości, bo to one w procesie nauki są najistotniejsze - wspomina dr Natalia Szok.

Na przestrzeni lat Prawo pracy w praktyce było poszerzane i wzbogacane o nowe treści. Najnowsza odsłona książki została zaktualizowana i zmieniona.

Praktyka ważniejsza od teorii

Prawo pracy w praktyce to publikacja, w której skupiono się na praktycznej stronie prawa pracy. 

W obszarze prawa pracy szczególnie wyeksponowany jest element tzw. ducha prawa, czyli czegoś, co trudno uchwycić, a co jest ważne gdy chcemy prawidłowo odczytać przepis. O „duchu prawa pracy” najlepiej mówić na kanwie stanów faktycznych. Dobrze, gdy są to przypadki z życia wzięte, a takie właśnie znaleźć można w orzecznictwie sądowym, do którego sięgamy – wskazuje dr Radosław Terlecki.

Książka składa się z dwóch części. Część I obejmuje 21 rozdziałów zawierających omówienie najważniejszych instytucji prawa pracy oraz związanych z nimi zagadnień proceduralnych. Przedstawiane zagadnienia zostały wzbogacone prezentacją poglądów obecnych w doktrynie, jak też analizą orzeczeń sądów powszechnych, sądów administracyjnych i Sądu Najwyższego. 

Natomiast Część II książki składa się z 23 kazusów. Sposób ich zredagowania opiera się na nieszablonowej i stosunkowo rzadko stosowanej metodzie konstruowania treści. Po zapoznaniu się ze stanem faktycznym Czytelnik od razu otrzymuje odpowiedź na zadane w kazusie pytania. Dopiero w dalszej części - w Komentarzu znajdują się motywy proponowanego rozstrzygnięcia. To sprawia, że osoba uczącą się prawa pracy nie musi „wnioskować” rozwiązania kazusu, ale może skupić się już tylko na jego uzasadnieniu, co czyni proces nauki bardziej efektywnym.

Co wyróżnia 4. wydanie?

Najnowsze wydanie Prawa pracy w praktyce to przede wszystkim aktualny stan prawny – książka uwzględnia najnowsze zmiany, w tym wprowadzone za sprawą ustawy z 9.3.2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 641). 

Najnowsza odsłona omawianej publikacji zawiera również dwa nowe rozdziały. Przypomnijmy, że obecnie jesteśmy świadkami istotnych zmian prawie pracy, generowanych zmieniającą się sytuacją społeczną i gospodarczą. Stąd nieodzowne okazało się stworzenie osobnego rozdziału poświęconego pracy zdalnej. Ponadto książka została wzbogacona o rozważania zawarte w nowym rozdziale poświęconym pragmatykom pracowniczym – regulacjom dotyczącym zawodu pielęgniarki i położnej, nauczyciela, kierowcy, marynarza czy górnika. Nowe wydanie to także całkiem nowy katalog starannie przygotowanych kazusów.

Autorzy

Książka pt. Prawo pracy w praktyce została napisana przez Autorów:

- Natalia Szok – doktor nauk prawnych, autorka publikacji poświęconych zagadnieniom prawa pracy, prawa spadkowego oraz prawa rodzinnego i opiekuńczego. Specjalizuje się również w marketingu prawniczym.

- Radosław Terlecki – doktor nauk prawnych, przedsiębiorca, autor prac z zakresu stosowania prawa cywilnego. 

Prawo pracy w praktyce wyd. 4 już w sprzedaży

Prawo pracy w praktyce wyd. 4 dostępne jest w księgarni internetowej Wydawnictwa C.H. Beck .

 

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą Wydawnictwa C.H. Beck.

 

Powyższy artykuł ma charakter promocyjny.

___________________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 

>>Czytam więcej w: Prawo w praktyce

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej