Prokuratorzy zawalczą o wynagrodzenia przed TK

artykul

10 sierpnia wpłynął do TK wniosek o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją przepisów ustawy okołobudżetowej zamrażającej trzeci raz z rzędu wynagrodzenia prokuratorów i sędziów.

Trybunał Konstytucyjny zajmie się wynagrodzeniem prokuratorów

Trybunał Konstytucyjny nie pierwszy raz zajmie się przepisami dotyczącymi wynagrodzeń. Tym razem jednak pochyli się nad regulacjami prawnymi zamrażajacymi wynagrodzenia prokuratorom. Złożony przez Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP wniosek do TK jest przy tym czwartym z kolei dotyczącym tej samej ustawy. Wcześniej przepisy dotyczące sędziów zaskarżyła Krajowa Rada Sądownictwa, I Prezes Sadu Najwyższego i Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego. Prokuratorski związek zawodowy wystąpił również o łączne rozpoznanie sprawy zawisłej przed Trybunałem na rozprawie przewidzianej w dniu 5 września 2023 r. 

 

Powództwa prokuratorów uwzględnione przez sądy powszechne

Warto wskazać, że prokuratorzy dochodzą już swoich roszczeń przed sądami powszechnymi. Jak wynika z informacji podanych przez ZZPiPP RP, klaruje się linia orzecznicza sądów zasądzających powództwa prokuratorów w związku z zamrożeniem wynagrodzeń w latach 2021-22. Wyroki w tej sprawie zapadły między innymi w Krakowie. Warszawie, Nowej Soli, Wschowej czy we Włocławku. W większości przypadków sądy nadają im klauzule natychmiastowej wykonalności, a pierwsze wypłaty zasądzonych roszczeń trafiły na prokuratorskie konta. 

Zamrożenie wynagrodzeń możliwe tylko w sytuacji recesji

Związek Zawodowy Prokuratorów wskazuje, że podstawa do odstąpienia od reguł kształtujących zasady wynagradzania sędziów i prokuratorów wydają się wątpliwa. Podkreśla, że TK jeszcze w 2013 r. wskazał na możliwość zamrożenia płac, ale tylko wówczas, gdy stan ekonomiczny państwa jest zły i można go kwalifikować jako recesję. Taka sytuacja  obecnie nie występuje, zatem brak jest jakichkolwiek podstaw do odstępowania od reguł kształtujących zasady wynagradzania sędziów i prokuratorów. 

>>Czytam więcej w: Orzecznictwo

Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP

Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury Rzeczypospolitej Polskiej  jest ogólnopolską, niezależną, dobrowolną i samorządną organizacją pracowników stanowiąc jednocześnie ponadzakładową, ogólnokrajową organizację związkową. Związek zrzesza m.in. prokuratorów, w tym prokuratorów w stanie spoczynku, a terenem jego działania jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej. Celem Związku jest reprezentowanie i obrona godności, praw oraz interesów materialnych i moralnych, zarówno zbiorowych, jak i indywidualnych pracowników, a w szczególności dbanie o poprawę ich bytu i warunków pracy. ZZPiPP realizuje te cele m.in. poprzez występowanie w interesie i obronie pracowników do wszystkich władz i urzędów, organizacji politycznych i społecznych. 

Na terenie kraju działają okręgowe organizacje związkowe ZZPiPP, reprezentowane przez rady okręgowe oraz Związek Zawodowy Prokuratorów  i Pracowników Prokuratury RP w Prokuraturze Krajowej, reprezentowany przez zarząd. Rady okręgowe działają w Prokuraturach Okręgowych w: Białymstoku, Bielsku Białej, Bydgoszczy, Częstochowie, Elblągu, Gdańsku, Gliwicach, Gorzowie Wielkopolskim, Jeleniej Górze, Ostrowie Wielkopolskim, Katowicach oraz Sosnowcu, Koninie, Koszalinie, Krakowie, Krośnie, Legnicy, Lublinie, Łomży, Łodzi, Nowym Sączu, Olsztynie, Opolu, Ostrołęce, Piotrkowie Trybunalskim, Płocku, Poznaniu, Przemyślu, Radomiu, Rzeszowie, Siedlcach, Sieradzu, Słupsku, Suwałkach, Szczecinie, Świdnicy, Tarnobrzegu, Tarnowie, Toruniu, Warszawie, Warszawie – Pradze, we Wrocławiu, we Włocławku, Zamościu i Zielonej Górze.

TK orzeknie o wynagrodzeniu sędziów

Ustalenie podstawy wynagrodzenia zasadniczego sędziego na rok 2023 będzie przedmiotem obrad TK w dniu 5 września. Zdaniem wnioskodawców, art. 8 i art. 9 ustawy z dnia 1 grudnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023 (Dz U, z 2022 r., poz. 2666) są niezgodne z:

a) art. 178 ust. 2 w zw. z art. 178 ust. 1 oraz art. 173 i art. 10 ust. 1 Konstytucji przez to, że naruszają gwarancję zapewnienia sędziom wynagrodzenia na poziomie odpowiadającym godności sprawowanego przez nich urzędu oraz zakresowi ich obowiązków, a tym samym naruszają gwarancję niezawisłości sędziowskiej stanowiącej warunek niezależnego wykonywania funkcji władzy sądowniczej;
b) art. 2 w zw. z art. 178 ust. 2 Konstytucji w zakresie, w jakim naruszają zasadę ochrony praw nabytych oraz zaufania do państwa i stanowionego prawa polegającą na zastosowaniu arbitralnego sposobu wyznaczania podstawy wynagrodzeń sędziowskich w 2023 r.;
c) art. 31 ust. 3 w zw. z art. 178 ust. 2 Konstytucji RP w zakresie, w jakim naruszają prawo sędziów do wynagrodzenia odpowiadającego godności urzędu oraz zakresowi obowiązków rozumiane jako podmiotowe prawo do ustalania wynagrodzenia na podstawie obiektywnych kryteriów, niezależnych od arbitralnej decyzji władzy ustawodawczej.

>>Czytam też: Stawki pełnomocnika z urzędu niekonstytucyjne

 

Źródło:

- Uchwała Rady Głównej Związku Zawodowego Prokuratorów  i Pracowników Prokuratury Rzeczypospolitej Polskiej w przedmiocie skierowania do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności z Konstytucją RP przepisów art. 10 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 1 grudnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023 (Dz. U. z 2022 r. poz. 2666);
- Komunikat TK ws K 1/23, https://trybunal.gov.pl/

_________________________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 

>>Powrót do artykułów w: Orzecznictwo

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej