Przepadek pojazdu za jazdę po alkoholu

artykul

W dniu 14 marca 2024 r. wchodzą w życie przepisy karne wprowadzone ustawą z 7.7.2022 r. o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2022 r. poz. 2600).

Kiedy sąd orzeka przepadek pojazdu mechanicznego?

Nowela wprowadza do Kodeksu karnego art. 44b, zgodnie z którym w wypadkach wskazanych w ustawie sąd orzeka przepadek pojazdu mechanicznego prowadzonego przez sprawcę w ruchu lądowym.

Sąd orzeka przepadek, o którym mowa, w razie popełnienia przestępstwa określonego w art. 178a § 1 lub 4 k.k. Przepisy te odnoszą się do przestępstwa polegającego na prowadzeniu pojazdu mechanicznego w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego.

W art. 178a k.k. opisano typ podstawowy przestępstwa, polegający na prowadzeniu pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, jak też typy kwalifikowane, polegające na:
1) dopuszczeniu się omawianego czynu w sytuacji, gdy sprawca był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za przestępstwo określone w art. 173 (katastrofa), art. 174 (niebezpieczeństwo katastrofy), art. 177 (wypadek) lub art. 355 § 2 (wypadek spowodowany przez żołnierza prowadzącego uzbrojony pojazd mechaniczny) popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub
2) dopuszczeniu się omawianego czynu w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo.

Uwaga - konieczne jest stwierdzenie określonego poziomu stężenia alkoholu we krwi lub w wydychanym powietrzu!
Przepadek pojazdu mechanicznego w przypadku przestępstwa z art 178a k.k. nie obejmuje sytuacji, w których zawartość alkoholu w organizmie sprawcy była niższa niż 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm3 w wydychanym powietrzu albo nie prowadziła do takiego stężenia.

Kiedy sąd nie orzeknie przepadku pojazdu, lecz przepadek jego równowartości?

Ustawa karna przewiduje przypadki, w których pomimo wysokiego stężenia alkoholu we krwi sprawcy przepadku pojazdu nie orzeka się.

W świetle art. 44b § 2 k.k., jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy albo po popełnieniu przestępstwa sprawca zbył, darował lub ukrył podlegający przepadkowi pojazd, orzeka się przepadek równowartości pojazdu. Za równowartość pojazdu uznaje się wartość pojazdu określoną w polisie ubezpieczeniowej na rok, w którym popełniono przestępstwo, a w razie braku polisy - średnią wartość rynkową pojazdu odpowiadającego, przy uwzględnieniu marki, modelu, roku produkcji, typu nadwozia, rodzaju napędu i silnika, pojemności lub mocy silnika oraz przybliżonego przebiegu, pojazdowi prowadzonemu przez sprawcę, ustaloną na podstawie dostępnych danych, bez powoływania w tym celu biegłego.

Jeżeli natomiast ustalenie średniej wartości rynkowej pojazdu nadal nie jest możliwe ze względu na szczególne cechy tego pojazdu, zasięga się opinii biegłego.

Kiedy sąd nie orzeknie ani przepadku pojazdu, ani przepadku jego równowartości?

Przepadku pojazdu mechanicznego oraz przepadku równowartości pojazdu nie orzeka się, jeżeli sprawca prowadził niestanowiący jego własności pojazd mechaniczny wykonując czynności zawodowe lub służbowe polegające na prowadzeniu pojazdu na rzecz pracodawcy. W takim wypadku sąd orzeka nawiązkę w wysokości co najmniej 5000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Przepadku pojazdu mechanicznego oraz przepadku równowartości pojazdu nie orzeka się także wtedy, gdy orzeczenie przepadku pojazdu mechanicznego jest niemożliwe lub niecelowe z uwagi na jego utratę przez sprawcę, zniszczenie lub znaczne uszkodzenie (art. 44b § 4 i 5 k.k.).

 

___________________________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 

>>Powrót do artykułów w: Prawo w praktyce

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej