Źródło grafiki: https://pixabay.com/photos/judgement-gavel-court-regulation-6722634/
Co do zasady komornik powinien działać według właściwości miejscowej, obejmującej obszar jego rewiru. Rewir komornika odpowiada właściwości sądu rejonowego, przy którym ów komornik działa. W określonych przypadkach komornik może jednak działać na szerszym obszarze.
Wedle ogólnej reguły, która została zadekretowana w art. 8 ust. 1 ustawy z 22.3.2028 r. o komornikach sądowych (dalej jako „KomSądU”), komornik działa na obszarze swojego rewiru. Ten sam przepis jednak odsyła do art. 10 wspomnianej ustawy uwzględniając wyjątki od reguły działania komornika na obszarze swojego rewiru.
Zanim jednak omówimy wyjątki w tej mierze, należy wspomnieć o istocie rewiru. Otóż jest to pewien obszar (terytorium), na którym działa dany komornik (tj. wykonuje czynności, do wykonywania których jest uprawniony). Ustawodawca wspomina, że „rewirem jest obszar właściwości sądu rejonowego, przy którym działa komornik” (zob. art. 8 ust. 2 KomSądU). Tym samym zauważyć można, że rewir komornika odpowiada właściwości sądu rejonowego, przy którym dany komornik działa.
W grudniu 2007 r. ustawodawca zniósł zasadę, wedle której w jednym rewirze może działać tylko jeden komornik. Zarówno pod rządami nieobowiązującej już ustawy z 29.8.1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (począwszy od wejścia w życie wspomnianej noweli), jak i pod rządami KomSądU, w rewirze może działać więcej niż jeden komornik. Powoduje to ten skutek, że wierzyciel może dokonać wyboru spośród komorników działających w danym rewirze biorąc pod uwagę szczególnie ich skuteczność.
Wykazy komorników działających w poszczególnych rewirach znajdują się na stronach internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości oraz właściwych sądów rejonowych, przy których komornicy działają.
Wyboru można jednak dokonać nie tylko spośród komorników działających na obszarze rewiru, ale także poza danym rewirem. Powyżej zasygnalizowano, że w świetle art. 10 KomSądU wyjątkowo komornik może działać poza swoim rewirem. Przepis ten stanowi normatywne źródło uprawnienia przysługującego wierzycielowi, który może wybrać komornika na obszarze właściwości sądu apelacyjnego, na którym znajduje się siedziba kancelarii komornika właściwego zgodnie z przepisami ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego.
Przepisy KomSądU wyznaczają szeroki katalog zadań komornika. Między innymi, wedle unormowań tego aktu, komornikom powierza się następujące zadania:
1) wykonywanie orzeczeń sądowych w sprawach o roszczenia pieniężne i niepieniężne oraz zabezpieczenie roszczeń, w tym europejskich nakazów zabezpieczenia na rachunku bankowym,
2) wykonywanie innych tytułów wykonawczych oraz tytułów egzekucyjnych, które podlegają wykonaniu w drodze egzekucji sądowej bez zaopatrywania ich w klauzulę wykonalności, jak też
3) wykonywanie postanowień o zabezpieczeniu środka dowodowego oraz postanowień nakazujących wydanie środka dowodowego w postępowaniu w sprawach własności intelektualnej.
W powyższych sprawach, stosownie do art. 10 ust. 1 KomSądU, wierzyciel ma prawo wyboru komornika. Nie może jednak wybrać dowolnego komornika, lecz takiego, który działa na obszarze właściwości sądu apelacyjnego, na którym znajduje się siedziba kancelarii komornika właściwego zgodnie z przepisami ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego. W ten sposób prawo wyboru komornika jawi się jako wyjątek od zasady działania na obszarze ściśle określonej właściwości miejscowej. Powyższe ma znaczenie z punktu widzenia nadzoru judykacyjnego nad funkcjonowaniem komornika – sąd sprawujący ten nadzór nie może być zbyt oddalony od miejsca zamieszkania dłużnika, który może mieć potrzebę zaskarżenia dokonywanych przez komornika czynności.
Uwaga
Wierzyciel nie ma prawa wyboru komornika w sprawach o wykonanie postanowienia o zabezpieczeniu spadku lub sporządzanie spisu inwentarza.
Jednocześnie omawiany przepis zawiera wyłączenia, tj. wskazuje, kiedy wierzycielowi nie przysługuje prawo wyboru komornika, pomimo iż sprawa wchodzi do zakresu spraw wymienionych w powyższych punktach. Mianowicie, wierzycielowi prawo to nie przysługuje w sprawach:
1) o egzekucję z nieruchomości;
2) o wydanie nieruchomości;
3) o wprowadzenie w posiadanie nieruchomości;
4) o opróżnienie pomieszczeń, w tym lokali mieszkalnych, z osób lub rzeczy;
5) w których przepisy o egzekucji z nieruchomości stosuje się odpowiednio.
Tak. Artykuł 10 ust. 4 KomSądU zawiera wręcz kategoryczne wskazanie, że komornik wybrany przez wierzyciela „odmawia” wszczęcia egzekucji, wykonania postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia albo wykonania europejskiego nakazu zabezpieczenia na rachunku bankowym, jeżeli spełniony został przynajmniej jeden z poniższych warunków:
1) w zakresie prowadzonych przez niego egzekucji zaległość przekracza 6 miesięcy, chyba że łączna liczba wszystkich spraw, jakie wpłynęły do kancelarii w roku poprzednim, nie przekroczyła 1000;
2) wpływ wszystkich spraw w danym roku przekroczył 2500, a skuteczność w zakresie prowadzonych przez niego egzekucji w roku poprzednim nie przekroczyła 35%;
3) wpływ wszystkich spraw w danym roku przekroczył 5000.
Natomiast komornik wybrany przez wierzyciela „może odmówić” danemu wierzycielowi przyjęcia sprawy, jeżeli liczba wniosków egzekucyjnych, jakie wpłynęły do kancelarii w danym roku od tego wierzyciela, przekroczyła 100.
_____________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze oraz Instagramie
Drugi krok w sprawie utworzenia nowego rządu
2023-11-23 10:00Pierwszy krok w sprawie utworzenia rządu
2023-11-08 10:00Raport KMPT: Zakład karny podejrzany o stosowanie tortur
2023-02-02 11:50Umowa poręczenia w praktyce
2024-04-10 00:03Czym jest sztuczna inteligencja?
2023-05-13 08:45Jak napisać wniosek o uchylenie mandatu drogowego?
2022-09-19 08:00