Źródło grafiki: https://pixabay.com/illustrations/law-family-gavel-mallet-justice-7157621/
Minister Sprawiedliwości powołał Radę do spraw Ławników. Instytucja ta, jako organ doradczy, ma wesprzeć resort w działaniach na rzecz ławników.
Rada do spraw Ławników to instytucja powołana Zarządzeniem Ministra Sprawiedliwości z 13 marca 2025 r. w sprawie powołania Rady do spraw Ławników. Akt prawny wszedł w życie następnego dnia po ogłoszeniu.Do zadań Rady, jak wynika z rozporządzenia, należy m.in. opracowanie rekomendacji zmian w projektach legislacyjnych dotyczących pracy i statusu ławników oraz konsultowanie i opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących zagadnień objętych zakresem prac Rady. Instytucja będzie też zgłaszała własne projekty zmian legislacyjnych dotyczących pracy i statusu ławników.
W skład Rady wchodzą Przewodniczący Rady oraz członkowie Rady i sekretarz Rady. Przewodniczący Rady może, z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Rady, jeżeli jest to niezbędne do realizacji zadań Rady, zapraszać do udziału w pracach Rady, z głosem doradczym, osoby niebędące członkami Rady, których wiedza i doświadczenie mogą być przydatne do wykonywania zadań Rady.
Radę powołuje się na okres wykonywania zadań, jednak nie dłużej niż do dnia 30 września 2027 r.
Jak wskazał w swym wystąpieniu przewodniczący Rady, od 1989 r. ograniczano sprawy sądowe, w których orzekali ławnicy. Teraz dostrzega się szanse na odwrócenie negatywnego trendu eliminowania sędziów społecznych z postępowań sądowych, przy czym potrzebne jest upodmiotowienie obywateli i ich szersza obecność w wymiarze sprawiedliwości. Powołanie Rady ma więc wymiar symboliczny. Z kolei Minister Sprawiedliwości podkreśla, że powołanie Rady jest początkiem nowej, usystematyzowanej drogi, a uczestniczenie w procesach sądowych jako ławnik jest formą obywatelskości.
Minister przypomniał także o dotychczasowych działaniach kierowanego przez niego resortu na rzecz ławników. To m.in. publikacja "Jestem ławnikiem. Jestem ławniczką. Poradnik dla ławników i kandydatów na to stanowisko". Informator, który można pobrać ze strony ministerstwa, ma służyć edukacji obywatelskiej i wspierać sędziów społecznych w ich służbie. Ministerstwo, by zwiększyć zainteresowanie pełnieniem funkcji ławnika, nawiązało kontakty ze środowiskami gospodarczymi, w tym z organizacjami pracodawców i lokalnymi samorządami. Wspomniał także o przyszłej dyskusji, czy wybór ławników nie powinien następować przy okazji wyborów samorządowych. Ponadto Minister podkreślił, że należy przedyskutować m.in. kwestie udziału ławników w postępowaniach sądowych oraz wprowadzenie instytucji sędziów handlowych, których funkcje mogliby pełnić np. byli menedżerowie, czy byli członkowie rad nadzorczych przedsiębiorstw.
Rada do spraw Ławników to organ pomocniczy Ministra Sprawiedliwości. Jak wynika z zarządzenia, Rada ma charakter wyłącznie opiniodawczo-doradczy.
Źródło:
Komunikat, https://pap-mediaroom.pl/polityka-i-spoleczenstwo/ms-powolanie-rady-do-spraw-lawnikow-komunikat
___________________________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze oraz Instagramie
W tych sprawach SN odmówił podjęcia uchwały
2023-06-15 16:00TK: Actio Pauliana a ograniczenie prawa dostępu do sądu
2025-01-22 20:00SA zezwolił na ekstradycję. Jest kasacja RPO do SN
2023-01-23 20:00