Regulamin wyznaczania radców prawnych do udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej i dokumentowania tej pomocy - trwają konsultacje

artykul

Do 23 sierpnia potrwają konsultacje dotyczące projektu zmiany Regulaminu wyznaczania radców prawnych do udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej oraz dokumentowania tej pomocy.

KIRP przedstawia projekt do konsultacji publicznych

Do zakresu działania Krajowej Rady Radców Prawnych należy między innymi  uchwalanie regulaminów dotyczących zasad wyznaczania radców prawnych do udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej, o której mowa w ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej, i dokumentowania udzielonej nieodpłatnej pomocy prawnej. Czyniąc zadość ustawowej powinności, KIRP poinformowała o rozpoczęciu konsultacji publicznych dotyczących zmian w Regulaminie wyznaczania radców prawnych do udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej oraz dokumentowania tej pomocy. Konsultacje potrwają do 23 sierpnia do godziny 15.00.

Jakie zmiany proponuje KRRP?

Jak wynika z przedstawionego projektu uchwały KRRP, planuje się wprowadzenie rozwiązania, które umożliwia wyznaczenia radcy prawnego do udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej również na terenie okręgowej izby radców prawnych innej niż ta, w której jest on wpisany na listę radców prawnych, w przypadku powierzenia punktu nieodpłatnej pomocy prawnej do prowadzenia radcom prawnym w wyniku niewyłonienia organizacji pozarządowej do jego prowadzenia, niezawarcia umowy z organizacją pozarządową albo rozwiązania takiej umowy. Jak wskazano w uzasadnieniu, zmiana ta służyć ma pokonaniu trudności związanych z obsadzaniem punktów, których z jakichś powodów nie była w stanie zorganizować organizacja pozarządowa, poprzez rozszerzenie kręgu osób, które mogą zostać wyznaczone do udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej w takich punktach o radców prawnych z innych okręgowych izb radców prawnych niż izba, na której obszarze działania znajduje się dany punkt.

Problem i jego rozwiązanie

Przedstawiony problem nie stanowi novum w toczącej się już debacie. Był on bowiem sygnalizowany w piśmie skierowanym do Prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych przez Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, w którym zwrócono się jednocześnie z prośbą o rozważenie zmiany Regulaminu, aby uelastycznić dostęp do świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej. Jak dalej czytamy w uzasadnieniu, w związku z powyższym na posiedzeniu Krajowej Rady Radców Prawnych, które odbyło się w dniach 15-16 marca 2024 r. zdecydowano kierunkowo o skierowaniu do dalszych prac projektu uchwały w sprawie zmiany Regulaminu wyznaczania radców prawnych do udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej i dokumentowania tej pomocy w powyższym brzmieniu, w tym do oceny, czy projekt powinien podlegać ocenie proporcjonalności i konsultacjom zgodnie z przepisami unijnymi i w przypadku uznania, że projektowana uchwała podlega takiej ocenie i konsultacjom – poddaniu projektu uchwały ocenie i konsultacjom.

Kto może wziąć udział w konsultacjach?

Rozpoczęte w dniu 9 sierpnia konsultacje publiczne kierowane są w szczególności do radców prawnych, ale mogą wziąć w nich udział także osoby  zainteresowane proponowanymi zmianami. Uwagi dotyczące projektu mogą być przesyłane wyłącznie elektronicznie.

 

>> Czytam też: Rozszerzenia przymusu adwokackiego i e-doręczeń - jakie zmiany w KPC postulują adwokaci?

 

Źródło:

Projekt uchwały KRRP o zmianie regulaminu NPP z uzasadnieniem, https://kirp.pl/konsultacje-publiczne-w-sprawie-projektu-zmiany-regulaminu-wyznaczania-radcow-prawnych-do-udzielania-nieodplatnej-pomocy-prawnej-i-dokumentowania-tej-pomocy/

Komunikat, https://kirp.pl/konsultacje-publiczne-w-sprawie-projektu-zmiany-regulaminu-wyznaczania-radcow-prawnych-do-udzielania-nieodplatnej-pomocy-prawnej-i-dokumentowania-tej-pomocy/

__________________________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 

>>Powrót do artykułów w: Kancelaria

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej