Źródło grafiki: https://pixabay.com/
Kandydaci do objęcia 40. miejsc na aplikacji uzupełniającej prokuratorskiej rozpoczynają egzaminacyjne zmagania.
Tegoroczny nabór na aplikację uzupełniającą prokuratorską zostanie przeprowadzony, stosownie do zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 października 2023 r. w sprawie naboru na aplikację uzupełniającą sędziowską i aplikację uzupełniającą prokuratorską w 2024 r., na podstawie obowiązujących przepisów ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury oraz rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 15 lipca 2019 r. w sprawie przeprowadzania konkursu na aplikację uzupełniającą prokuratorską.
Na podstawie art. 37d ust. 2 u.k.s.s.p. nabór na aplikację uzupełniającą prokuratorską odbywa się w drodze konkursu, składającego się z egzaminu ustnego i oceny pracy na dotychczasowym stanowisku.
Stosownie do § 12 ust. 1 rozporządzenia konkurs składa się z dwóch etapów:
1) oceny pracy kandydata na stanowisku referendarza sądowego, asystenta sędziego lub asystenta prokuratora;
2) egzaminu.
Pierwszy etap konkursu na aplikację uzupełniającą prokuratorską zostanie przeprowadzony w dniach 2-11 kwietnia 2024 r. Według § 14 rozporządzenia oceny pracy kandydata na stanowisku referendarza sądowego, asystenta sędziego lub asystenta prokuratora dokonuje się w systemie punktowym, z zastosowaniem skali od 0 do 10 punktów. Przy dokonywaniu oceny bierze się pod uwagę informacje i opinie dotyczące zatrudnienia kandydata na stanowisku referendarza sądowego, asystenta sędziego lub asystenta prokuratora.
Drugi etap konkursu na aplikację uzupełniającą prokuratorską w postaci egzaminu ustnego rozpocznie się w dniu 12 kwietnia 2024 r. i zakończy się w dniu 25 kwietnia 2024 r. W myśl § 5 ust. 1 rozporządzenia na część ustną konkursu opracowane są pytania z następujących dziedzin: prawa karnego materialnego; postępowania karnego oraz postępowania w sprawach nieletnich; prawa cywilnego materialnego wraz z prawem rodzinnym i opiekuńczym oraz postępowania cywilnego; prawa administracyjnego materialnego, postępowania administracyjnego oraz postępowania sądowoadministracyjnego; prawa gospodarczego publicznego i prywatnego; prawa konstytucyjnego wraz z zagadnieniami z zakresu ustroju sądów, prokuratury, organów kontroli państwowej i ochrony prawa. Zgodnie z § 15 ust. 1 rozporządzenia oceny odpowiedzi na pytanie egzaminacyjne dokonuje się w systemie punktowym, z zastosowaniem skali od 0 do 10 punktów. Ocena obejmuje prawidłowość oraz sposób formułowania wypowiedzi, z uwzględnieniem argumentacji prawniczej, logiki wywodu oraz wymogów poprawności językowej. Oceny dokonuje członek komisji będący specjalistą z dziedziny prawa, której dotyczy pytanie.
Osoby zakwalifikowane do udziału w konkursie na aplikację uzupełniającą prokuratorską będą przystępować do egzaminu ustnego w wyznaczone dni w kolejności alfabetycznej, w grupach po 15. osób dziennie, aż do wyczerpania listy zdających, zgodnie z harmonogramem określonym w Informacji przewodniczącego komisji konkursowej do przeprowadzenia konkursu na aplikację uzupełniającą prokuratorską z 21 marca 2024 r. w sprawie terminu, miejsca i warunków przeprowadzenia konkursu na aplikację uzupełniającą prokuratorską w 2024 r.
>> Zobacz też: Jak odnieść sukces na egzaminie?[Autopromocja]
W tegorocznym naborze na aplikację uzupełniającą prokuratorską będzie uczestniczyć 142 kandydatów
Źródło:
Informacja przewodniczącego komisji konkursowej z dnia 21 marca 2024 r. dotycząca listy kandydatów zakwalifikowanych do udziału w konkursie na aplikację uzupełniającą prokuratorską w 2024 r.; https://www.gov.pl/web/prokuratura- krajowa/komunikat-nr-2-dyrektora-biura-kadr-prokuratury-krajowej-z-dnia-21-marca- 2024-r.
>>Czytam więcej artykułów w: Egzaminy prawnicze
_____________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze
Flaga RP w świetle prawa
2022-05-02 10:00Ogłoszono nowe wyniki egzaminu radcowskiego 2023
2023-05-26 15:00Egzamin notarialny czekają zmiany? Jest wniosek do MS
2024-04-29 09:00Prawo Nowych Technologii tematem warsztatów dla aplikantów
2023-04-15 09:00Przerwa na karmienie dziecka tylko z lekarskim zaświadczeniem
2023-03-24 09:30