Źródło grafiki: https://pixabay.com/
Dziś swoje zmagania rozpoczynają przyszli adwokaci i radcowie prawni. Rusza kolejna odsłona zawodowych egzaminów prawniczych.
Punktualnie o godzinie 10 rozpocznie się pierwsza część egzaminu adwokackiego. Egzaminacyjne zmagania potrwają do 26 kwietnia. W tych dniach adepci zawodu adwokata będą rozwiązywać zadania składające się na 5 części egzaminu adwokackiego:
- część pierwsza, obejmująca rozwiązanie zadania z zakresu prawa karnego,
– część druga, obejmująca rozwiązanie zadania z zakresu prawa cywilnego lub rodzinnego,
– część trzecia, obejmująca rozwiązanie zadania z zakresu prawa gospodarczego
– część czwarta i piąta, obejmująca rozwiązanie zadań z zakresu prawa administracyjnego i z zakresu zasad wykonywania zawodu lub zasad etyki.
Egzamin adwokacki zostanie przeprowadzony przez komisje egzaminacyjne mieszczące się w siedzibach okręgowych rad adwokackich w:
I. Białymstoku
II. Bydgoszczy,
III. Gdańsku
IV. Katowicach
V. Kielcach
VI. Krakowie
VII. Lublinie
VIII. Łodzi
IX. Poznaniu
X. Rzeszowie
XI. Szczecinie
XII. Warszawie
XIII. Wrocławiu.
O godzinie 10 rozwiązywanie zadań rozpoczną także przyszli radcowie prawni. Podobnie jak egzamin adwokacki, egzamin radcowski także składa się z 5 części:
- część pierwsza, obejmująca rozwiązanie zadania z zakresu prawa karnego,
– część druga, obejmująca rozwiązanie zadania z zakresu prawa cywilnego lub rodzinnego,
– część trzecia, obejmująca rozwiązanie zadania z zakresu prawa gospodarczego
– część czwarta i piąta, obejmująca rozwiązanie zadań z zakresu prawa administracyjnego i z zakresu zasad wykonywania zawodu lub zasad etyki.
Egzamin radcowski zostanie przeprowadzony przez komisje egzaminacyjne mieszczące się w siedzibach rad okręgowych izb radców prawnych w:
- Białymstoku
-Bydgoszczy
- Gdańsku
- Katowicach
- Kielcach
- Koszalinie
- Krakowie
- Lublinie
- Łodzi
- Olsztynie
- Opolu
- Poznaniu
- Rzeszowie
- Szczecinie
- Toruniu
- Wałbrzychu
- Warszawie
- Wrocławiu
- Zielonej Górze.
Zgodnie z treścią § 9 ust. 3 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 grudnia 2013 roku w sprawie przeprowadzania egzaminu adwokackiego (Dz. U. z 2016 r. poz. 112 i z 2023 r. poz. 1549), czas trwania każdej części egzaminu adwokackiego zostaje wydłużony o połowę w przypadku zdającego będącego osobą niepełnosprawną.
Natomiast stosownie do treści § 9 ust. 5-8 ww. rozporządzenia, zdająca karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w czasie trwania każdego dnia egzaminu adwokackiego. Zdająca karmiąca więcej niż jedno dziecko w czasie trwania każdego dnia egzaminu adwokackiego ma prawo do dwóch przerw, po 45 minut każda. Przerwy na karmienie na wniosek zdającej mogą być udzielane łącznie. Wykorzystane przez zdającą przerwy na karmienie nie podlegają wliczaniu do czasu trwania danego dnia egzaminu adwokackiego. Uprawnienie to przysługuje zdającej, która wraz z wnioskiem o dopuszczenie do egzaminu adwokackiego złoży wniosek o przyznanie tego uprawnienia oraz pisemne oświadczenie o karmieniu dziecka piersią.
Zdającej, u której poród nastąpi po złożeniu wniosku o dopuszczenie do egzaminu adwokackiego, uprawnienie to przysługuje, jeżeli złoży wniosek o jego przyznanie oraz pisemne oświadczenie o karmieniu dziecka piersią najpóźniej na 3 dni przed rozpoczęciem egzaminu adwokackiego.
Podobne zasady obowiązują na egzaminie radcowskim. Zgodnie z treścią § 9 ust. 3 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie przeprowadzania egzaminu radcowskiego (Dz. U. z 2016 r. poz. 116 i z 2023 r. poz. 1548), czas trwania każdej części egzaminu radcowskiego zostaje wydłużony o połowę w przypadku zdającego będącego osobą niepełnosprawną. Natomiast stosownie do treści § 9 ust. 5-8 ww. rozporządzenia, zdająca karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w czasie trwania każdego dnia egzaminu radcowskiego.
Zdająca karmiąca więcej niż jedno dziecko w czasie trwania każdego dnia egzaminu radcowskiego ma prawo do dwóch przerw, po 45 minut każda. Przerwy na karmienie na wniosek zdającej mogą być udzielane łącznie. Wykorzystane przez zdającą przerwy na karmienie nie podlegają wliczaniu do czasu trwania danego dnia egzaminu radcowskiego. Uprawnienie to przysługuje zdającej, która wraz z wnioskiem o dopuszczenie do egzaminu radcowskiego złoży wniosek o przyznanie tego uprawnienia oraz pisemne oświadczenie o karmieniu dziecka piersią. Zdającej, u której poród nastąpi po złożeniu wniosku o dopuszczenie do egzaminu radcowskiego, uprawnienie to przysługuje, jeżeli złoży wniosek o jego przyznanie oraz pisemne oświadczenie o karmieniu dziecka piersią najpóźniej na 3 dni przed rozpoczęciem egzaminu radcowskiego.
>> Zobacz też: Jak odnieść sukces na egzaminie?[autopromocja]
Źródło:
Komunikat MS, https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/ogloszenia-i-komunikaty2
>>Czytam więcej artykułów w: Egzaminy prawnicze
_____________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze oraz Instagramie
Trwa VIII Forum Aplikantów Radcowskich
2023-10-28 16:00Test powtórkowy dla studentów i aplikantów – kary
2024-02-08 08:46Kazus dla studenta: Ujęcie obywatelskie
2024-04-16 11:20Aplikacja notarialna 2024 - egzamin wstępny
2024-09-15 10:00