Rozporządzenie w sprawie tabletki "dzień po" weszło w życie

Rozporządzenie w sprawie tabletki

Źródło grafiki: https://pixabay.com

Rozwiązanie nieidealne z punktu widzenia bezpieczeństwa prawnego aptek, ale jednak uznawane za potrzebne. W życie weszło rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w zakresie usług farmaceuty dotyczących zdrowia reprodukcyjnego, będące rządowym "planem B" w zakresie antykoncepcji awaryjnej.

Program pilotażowy

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 kwietnia 2024 r. w sprawie programu pilotażowego w zakresie usług farmaceuty dotyczących zdrowia reprodukcyjnego (Dz.U. z 2024 r. poz. 662) weszło w życie z dniem 1 maja 2024 r., ale nie oznacza to, że już w tym dniu można zgłaszać się do aptek po wydanie omawianego leku, ponieważ wejście w życie rozporządzenia dopiero rozpoczyna procedurę przystępowania aptek do programu pilotażowego.

Rozporządzenie normuje program pilotażowy w zakresie usług farmaceuty dotyczących zdrowia reprodukcyjnego. Jego celem jest:
1) poprawa stanu dostępności pacjentów do nowoczesnych metod antykoncepcji awaryjnej,
2) zapewnienie w aptece usług w zakresie zdrowia reprodukcyjnego pacjenta
- wraz z oceną efektywności związanych z tym działań, w szczególności wobec pacjentów między 15. a 18. rokiem życia.

Sedno programu pilotażowego sprowadza się do możliwości wystawienia recepty oraz wydania tabletki "dzień po" przez uprawnionego do tego farmaceutę, po przeprowadzeniu wywiadu.

Rozporządzenie wywołuje szereg pytań w zakresie bezpieczeństwa prawnego aptek, zwłaszcza gdy mowa o wydawaniu leku zawierającego octan uliprystalu osobom niepełnoletnim.

>> Zobacz też: RPO ma wątpliwości w kwestii rozporządzenia w sprawie tzw. tabletki "dzień po"

Jaka apteka może wydać tabletkę "dzień po"?

Tabletkę "dzień po" w ramach programu pilotażowego wydać może podmiot, który spełnia szereg wymagań określonych w rozporządzeniu. Między innymi mowa o warunku w postaci zawarcia z NFZ umowy o realizację programu pilotażowego.

Dla kogo tabletka "dzień po"?

Rozporządzenie odnosi się do pacjentów, którzy ukończyli, w dniu zgłoszenia się do apteki, 15. rok życia. W przypadku wątpliwości w zakresie wieku pacjenta, farmaceuta weryfikuje go w oparciu o dokument ze zdjęciem, na podstawie którego wiek ten może zostać potwierdzony.

Jak często można wydawać pacjentowi tabletkę "dzień po"?
Pacjent może skorzystać z programu pilotażowego nie częściej niż co 30 dni.

Wywiad jest obowiązkowy

Stosownie do postanowień rozporządzenia wydanie tabletki "dzień po" powinien poprzedzać wywiad obejmujący:
1) ustalenie zasadności wydania tabletki "dzień po",
2) przekazanie pacjentowi informacji na temat stosowania i działania tabletki "dzień po",
3) omówienie zasad wykonywania badań służących samokontroli i interpretacji wyników badań uzyskiwanych za pomocą wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro pozwalających na rozpoznanie ciąży,
4) omówienie zasad wykonywania badań służących samokontroli i interpretacji wyników badań uzyskiwanych za pomocą wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro służących do rozpoznawania chorób układu urogenitalnego u kobiet i mężczyzn,
5) omówienie zasad farmakoterapii w okresie ciąży albo połogu,
6) przekazanie pacjentowi informacji na temat zasadności objęcia leczeniem w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej lub leczenia szpitalnego, w zależności od rozpoznanego problemu zdrowotnego.

Wywiad przeprowadza zatrudniony w aptece farmaceuta, który posiada prawo wykonywania zawodu i tytuł zawodowy magistra farmacji. Wywiad przeprowadza się w aptece, w miejscu i w sposób zapewniający poszanowanie praw pacjenta oraz bezpieczeństwo przekazywanych przez niego informacji, w pokoju opieki farmaceutycznej, jeżeli dana apteka go posiada, albo w pomieszczeniu administracyjno-szkoleniowym, jeżeli w danej aptece pełni ono funkcję pokoju opieki farmaceutycznej.

Na potrzeby przeprowadzenia wywiadu farmaceuta jest obowiązany dokonać weryfikacji uprawnień pacjenta do świadczeń opieki zdrowotnej. Po przeprowadzeniu wywiadu farmaceuta ma obowiązek uzyskać od pacjenta informację o stopniu zrozumienia przez pacjenta jego treści.

Dokumentacja w formie elektronicznej

W ramach realizacji programu pilotażowego apteka powinna prowadzić dokumentację w postaci elektronicznej. Obejmuje ona m.in. następujące dane pacjenta:
-nazwisko i imię (imiona),
-datę urodzenia,
-oznaczenie płci,
-adres miejsca zamieszkania,
-rodzaj dokumentu potwierdzającego tożsamość, jego nazwę oraz nazwę kraju, w którym został wystawiony - w przypadku osób, którym nie nadano numeru PESEL.

_____________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 

>>Powrót do artykułów w: Rodzina

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej