Źródło grafiki: https://pixabay.com/photos/dream-job-looking-for-seek-4453054/
Sztuczna inteligencja kontra człowiek czy pracownik ze wsparciem AI? Sprawdźmy, jak będzie wyglądał rynek pracy w niedalekiej przyszłości.
Rewolucja AI może odebrać pracę jedynie tym, którzy nie będą gotowi się uczyć, a na rynku pracy w przyszłości sztuczna inteligencja nie będzie stawiana w kontrze do człowieka, nadal będą na nim funkcjonować ludzie, ale korzystający ze wsparcia AI - uważa Alex Kartsel, ekspert ds. rynku pracy i migracji, wiceprezes EWL Group.
Około 3,7 mln osób pracuje w Polsce w zawodach, które, jak szacuje Polski Instytut Ekonomiczny, są najbardziej narażone na rozwój sztucznej inteligencji. To pracownicy, którzy wykonują czynności powtarzalne i działają w sektorach: usługowym, administracyjnym, produkcyjnym i logistycznym. Tymczasem Alex Kartsel podkreśla, że, jego zdaniem, w tych zawodach, które wymagają kreatywności, elastyczności lub krytycznego myślenia, AI będzie raczej wsparciem niż konkurencją.
Dziś można również przewidywać, na jakie umiejętności pracowników będzie stawiał w przyszłości rynek pracy. Jak wskazuje ekspert, Nowe technologie na pewno stworzą nowe miejsca pracy dla specjalistów IT, analityków danych czy ekspertów od wdrażania AI.Podkreśla przy tym, że kluczowe będą również otwartość na zmiany i gotowość do nieustannego rozwoju. Na rynku pracy kluczowe będą: umiejętności cyfrowe, analityczne, kreatywność, adaptacyjność, obsługa narzędzi AI i systemów automatyzacji. Znaczenie zyska także umiejętność rozwiązywania problemów i komunikacji międzykulturowej, ponieważ już 7 proc. pracowników w Polsce to obcokrajowcy, zatrudnieni w takich sektorach jak budownictwo, logistyka, rolnictwo, gdzie - jak zauważa ekspert- technologia nie nadąży za rosnącymi potrzebami kadrowymi.
Zdaniem eksperta dużo większy wpływ na rynek pracy niż AI ma automatyzacja, która już teraz wspiera bardzo dużo zawodów, a najbardziej narażeni na zmiany są pracownicy wykonujący powtarzalne zadania bez inwestycji w nowe umiejętności. Wskazuje, że w tej sytuacji agencje pracy stają się partnerami w rozwoju kompetencji, a nie tylko, jak dotychczas, poszukiwaczami talentów. Agencje powinny więc wspierać firmy i pracowników w procesach przekwalifikowania - szczególnie w branżach przechodzących szybką automatyzację.
Czy zmiany na rynku pracy generowane rozwijającą się technologią przełożą się również na czas, jaki poszczególni pracownicy będą spędzać w zakładach pracy? W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał pomysł stworzenia pilotażowego projektu skróconego czasu pracy. Na razie szczegóły programu nie są jeszcze znane. Zasady i warunki, na których działać będzie pilotaż poznamy do końca czerwca 2025 roku.Dodatkowo w Ministerstwie Pracy powołany zostanie zespół ds. skróconego czasu pracy, którego zadaniem będzie bieżący monitoring pilotażu, wspieranie wdrożeń oraz opracowanie rekomendacji legislacyjnych.
>> Czytaj więcej w: Sztuczna Inteligencja
Źródło:
Ekspert: przyszłość rynku pracy to nie sztuczna inteligencja kontra człowiek, to pracownik ze wsparciem AI, https://pap-mediaroom.pl/biznes-i-finanse/ekspert-przyszlosc-rynku-pracy-nie-sztuczna-inteligencja-kontra-czlowiek-pracownik
Komunikat MRPiPS, https://www.gov.pl/web/rodzina/niech-sie-swieci-1-maja-swieto-godnej-i-bezpiecznej-pracy
_____________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze oraz Instagramie
Nowe zasady ustalania stażu pracy
2024-07-11 11:27Nowa ustawa ureguluje 17 zawodów medycznych
2023-04-01 10:00Rząd skróci czas pracy? W czerwcu rusza pilotaż
2025-05-05 12:00Dodatkowy dzień wolny od pracy już niebawem
2023-10-09 08:54