Źródło grafiki: https://pixabay.com/illustrations/termination-dismissal-released-7386583/
Kto z nas nie chciałby pracować krócej za tę samą pensję? Resort pracy postanowił zrobić pracownikom prezent i proponuje skrócić czas pracy.
Krótszy czas pracy być może niebawem stanie się obowiązującą normą. Najpierw jednak ruszy specjalny pilotażowy program. Resort rodziny, pracy i polityki społecznej wystąpił z inicjatywą, by czas pracy wynosił 6 godzin na dobę albo by tydzień pracy skrócono do czterech dni. Jak przekonuje MRPiPS, wkrótce firmy z całej Polski będą miały możliwość przetestowania różnych modeli skróconego czasu pracy. Co ważne, z zachowaniem dotychczasowych wynagrodzeń pracowników i bez redukcji zatrudnienia.
W dniu 28 kwietnia 2025 roku Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło rozpoczęcie przygotowań do uruchomienia projektu pilotażu skrócenia czasu pracy. Jak wskazała szefowa MRPiPS, do skrócenia czasu pracy w firmie może prowadzić wiele ścieżek. Można zredukować liczbę godzin pracy w jednym dniu, można rozłożyć to na wiele dni w tygodniu, innym rozwiązaniem będzie przyznanie dodatkowych dni urlopu. Uczestnicy pilotażu sami wybiorą model skrócenia czasu pracy najlepiej dopasowany do ich organizacji.
Zaznaczono przy tym, że najważniejsza zasada pilotażu to: mniej godzin pracy – ale to samo wynagrodzenie. Pierwsze trzy miesiące pilotażu przeznaczone będą na przygotowanie, kolejne miesiące – na testowanie rozwiązań w praktyce. Na realizację pilotażu w pierwszym roku resort przeznaczy 10 mln zł z Funduszu Pracy.
Skrócenie czasu pracy ma być również pokłosiem wdrażanych na szeroką skalę rozwiązań technologicznych opartych między innymi na AI. Dlatego też wkrótce w Ministerstwie Pracy powołany zostanie zespół ds. skróconego czasu pracy złożony z przedstawicieli MRPiPS. Jego zadaniem będzie bieżący monitoring pilotażu, wspieranie wdrożeń oraz opracowanie rekomendacji legislacyjnych.
Źródło:
Komunikat, https://www.gov.pl/web/rodzina/idzie-nowe-ruszamy-z-pilotazem-skroconego-czasu-pracy
_____________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze oraz Instagramie
SN o statusie emeryta - byłego pracownika
2024-08-16 08:48Ochrona pracowników przed substancjami reprotoksycznymi
2024-04-29 00:01Poradnik dla poszukujących wsparcia prawnego
2023-09-23 19:40Jak zgłosić umowę o dzieło przez PUE ZUS?
2023-06-25 09:00Zrzeczenie się prawa do wynagrodzenia za pracę
2022-03-12 09:17Nowe prawo pokrewne dla wydawców
2024-05-15 12:09