Rzecznik generalny TSUE: Dobro dziecka uzasadnia odmowę wykonania ENA

artykul

Czy jest możliwa odmowa bądź odroczenie wykonania ENA, jeśli osoba, której dotyczy wniosek, jest matką mieszkającą z małoletnimi dziećmi? Na m.in. to pytanie odpowiada opinia Rzecznik generalnej TSUE.

Stan faktyczny sprawy będący podstawą pytania do TSUE

Belgijski organ sądowy wydał wobec pewnej kobiety europejski nakaz aresztowania („ENA”) celem doprowadzenia do wykonania orzeczonej względem niej kary pięciu lat pozbawienia wolności. Kilka miesięcy później została ona zatrzymana w Bolonii we Włoszech. W chwili zatrzymania jej małoletni syn mieszkał z nią, tym samym tymczasowe aresztowanie zostało zastąpione aresztem domowym, aby pozwolić dziecku na przebywanie z matką. Sąd apelacyjny w Bolonii zwrócił się do belgijskiego organu sądowego z wnioskiem o udzielenie informacji i zapytał o warunki wykonywania kary w Belgii przez matki mieszkające z małoletnimi dziećmi. Ponieważ ów sąd apelacyjny nie otrzymał odpowiedzi, odmówił wykonania przekazania.

Włoski sąd kasacyjny, rozpoznający skargi kasacyjne na decyzję o odmowie przekazania, zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości o wyjaśnienie, czy jest możliwa odmowa bądź odroczenie wykonania ENA, jeśli osoba, której dotyczy wniosek, jest matką mieszkającą z małoletnimi dziećmi, a przekazanie może naruszać prawo podstawowe do życia rodzinnego lub najlepszy interes dziecka.

 

Na decyzję o wykonaniu ENA może mieć wpływ troska o najlepszy interes dziecka

Rzecznik generalna Tamara Ćapeta podkreśliła w ydanej opinii, że Karta praw podstawowych Unii Europejskiej chroni najlepszy interes dziecka, a ponieważ dzieci występujące w tle tej sprawy są potencjalnymi pobocznymi ofiarami wykonania ENA, na decyzję o wykonaniu ENA może mieć wpływ troska o najlepszy interes dziecka. Niemniej - zdaniem Rzecznik -  ewentualne niewykonanie ENA w celu ochrony najlepszego interesu dziecka nie jawi się jako kwestia wzajemnego zaufania, lecz jako kwestia znalezienia rozwiązania, które leży w najlepszym interesie konkretnego dziecka.

Zdaniem rzecznik generalnej Ćapety decyzja ramowa w sprawie ENA nie stoi co do zasady na przeszkodzie odmowie wykonania ENA wydanego w odniesieniu do matki małych dzieci, jeśli leży to w najlepszym interesie dziecka. Taka odmowa jest możliwa wyłącznie wtedy, jeśli po ustaleniu konkretnej sytuacji dziecka i po skorzystaniu z przewidzianego w decyzji ramowej w sprawie ENA mechanizmu komunikacji między wydającym nakaz organem sądowym a wykonującym nakaz organem sądowym, ten ostatni organ nie dysponuje wystarczającymi informacjami, które pozwoliłyby mu mieć całkowitą pewność, że wykonanie ENA nie byłoby sprzeczne z najlepszym interesem dziecka.

 

Rzecznik generalna dodała, że do celów uniknięcia bezkarności fakultatywna podstawa niewykonania na mocy art. 4 ust. 6 decyzji ramowej w sprawie ENA (dająca wykonującemu państwu członkowskiemu możliwość nieprzekazania osoby, w przypadku gdy państwo to zobowiązuje się samo wykonać karę pozbawienia wolności) może przekształcić się w obowiązek dla wykonującego organu sądowego do celów zabezpieczenia najlepszego interesu dziecka. Zastosowanie art. 4 ust. 6 decyzji ramowej w sprawie ENA może być najlepszym rozwiązaniem, jeżeli z jakiegokolwiek powodu związanego z danym dzieckiem w jego najlepszym interesie byłoby nieopuszczanie wykonującego nakaz państwa członkowskiego, ale jednocześnie ważne byłoby, aby utrzymywało ono bliskie i częste relacje z matką.

>>Czytam więcej w: Orzecznictwo

 

Źródło:

Opinia rzecznik generalnej w sprawie C-261/22, https://curia.europa.eu/jcms/jcms/Jo2_7052/pl/

 

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 

>>Powrót do artykułów w: Orzecznictwo

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej