Skażona Odra - podano wstępną przyczynę, eksperci mówią o konieczności dalszych badań

artykul

Skażona Odra stała się głównym tematem ostatnich dni. Pomimo, że Instytut Rybactwa Śródlądowego znalazł potencjalną przyczynę śnięcia ryb, eksperci wskazują na potrzebę dalszych badań i nie wykluczają, że toksyn jest więcej.

 Instytut Rybactwa Śródlądowego wskazał potencjalną przyczynę

 Instytut Rybactwa Śródlądowego wskazał, że skażenie Odry mogły wywołać rzadkie organizmy, tzw. złote algi, których obecność znaleziono w pobranych próbkach. Złote algi, a konkretnie ich zakwit powoduje pojawienie się toksyn, zabójczych zarówno dla ryb, jak i małży.

Dotychczas przyjmowano trzy różne hipotezy katastrofy ekologicznej na Odrze:

- przedostanie się do wody substancji toksycznej np. w wyniku działalności przedsiębiorstw funkcjonujących nad Odrą czy też nielegalnych zrzutów ścieków do rzeki;

-  warunki naturalne tj. niski poziom wód, wysoka temperatura, złe warunki tlenowe, zwiększenie stężeń zanieczyszczeń, które występowały dotychczas w Odrze;

- odprowadzenie do rzeki Odry dużej ilości wód poprzemysłowych.

Czytaj też: Skażona Odra i zamykane kąpieliska

Złote algi a inne przyczyny skażenia Odry

Za szczególnie niebezpieczną odmianę złotych alg uważa się Prymnesium parvum, która wytwarza toksyczne związki prymnezyny, określane jako ichtioksyny.Oddziałują one na układ oddechowy ryb, powodując krwawienie ze skrzeli. Dodatkowo wywołują dezorientację oraz zjawisko tzw. "wyskakiwania z wody".  Choć Prymnesium parvum to gatunek słonowodny, nie jest wykluczone jego wystąpienie w wodach słodkich, które zostały sztucznie zasolone. 

Eksperci wskazują jednak, że w przypadku skażenia Odry zadziałał efekt synergii, a za katastrofę ekologiczną odpowiada zaspół czynników. Na razie ustalono tylko jedną grupę toksyn, co nie wyklucza istnienia również innych substancji o nieznanym nam działaniu.

Złote algi niebezpieczne także dla ludzi?

Eksperci wskazują, że produkowane przez złote algi prymnezyny działają zabójczo na szereg organizmów wodnych, takich jak ryby, skorupiaki, małże i inne mięczaki. Niestety, brak jest także jednoznacznych dowodów, że złote algi są nieszkodliwe dla ludzi. Jak wskazują naukowcy, złote algi produkują szereg związków i nie wszystkie zostały w pełni poznane.

Wydłużono zakaz korzystania z Odry w Zachodniopomorskim

Jednocześnie Wojewoda Zbigniew Bogucki w związku z zanieczyszczeniem Odry na terenie województwa zachodniopomorskiego, przedłużył do 25 sierpnia br. zakaz bezpośredniego kontaktu z wszystkimi wodami Odry, w tym Odry Wschodniej i Odry Zachodniej wraz z łączącymi kanałami oraz z wodami Zalewu Szczecińskiego i wszystkimi innymi zbiornikami wodnymi przez, które Odra przepływa, a także korzystania z tych wód.

Zakaz zakaz korzystania z Odry dotyczy: spożywania wody, wchodzenia do wody, kąpieli, połowów ryb, spożywania ryb, pojenia zwierząt gospodarskich i domowych, używania wody do celów gospodarczych, w tym podlewania, oraz innych działań wiążących się z bezpośrednim kontaktem z wszystkimi wodami Odry.

Zakaz obowiązuje do 25 sierpnia br. włącznie i wszedł w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego (tj. 18 sierpnia 2022 r. o godz. 14.17). W zależności od rozwoju sytuacji na wszystkich wodach Odry zakaz może zostać skrócony lub wydłużony.

Źrodło:

- Komunikat PAP, https://www.pap.pl/aktualnosci/news,1401892,odkrycie-zlotych-alg-nie-oznacza-ze-odre-zabija-tylko-ich-trucizna.html

- Informacja Ministerstwa Klimatu, https://www.gov.pl/web/klimat/minister-anna-moskwa-w-zadnej-z-do-tej-pory-zbadanych-przez-gios-probek-wody-z-odry-nie-wykryto-substancji-toksycznych

- Komunikat ZUW Szczecin,  https://www.szczecin.uw.gov.pl/?type=article&action=view&id=16002

 

Treści publikowane w Serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej