Nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie będą przysługiwać osobie chcącej dokonać zgłoszenia naruszenia prawa w rozumieniu ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów. Ustawa wchodzi w życie z dniem 25 września 2024 roku.
Ustawa o ochronie sygnalistów zawiera krótką listę przepisów zmieniających. Wśród nowelizowanych aktów normatywnych znajduje się ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej. W świetle art. 4(1) tej ustawy, który wejdzie w życie w dniu 25 września 2024 r., sygnalistom będzie przysługiwać nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie.
Projektowana ustawa wprowadza rozszerzenie systemu nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego o pomoc sygnalistom. Rozwiązanie to ma na celu umożliwienie sygnalistom skorzystanie z istniejących rozwiązań prawnych o szerokim zasięgu (zob. uzasadnienie rządowego projektu ustawy o ochronie sygnalistów, Sejm RP X kadencji, druk nr 317, https://www.sejm.gov.pl).
Na czym polega nieodpłatna pomoc prawna? W świetle do art. 3 powołanej wyżej ustawy, nieodpłatna pomoc prawna obejmuje np.:
1) poinformowanie danej osoby o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowoadministracyjnym,
2) wskazanie rozwiązania problemu prawnego danej osoby,
3) sporządzenie projektu pisma, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym,
4) mediację,
5) sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym.
Nieodpłatnej pomocy prawnej udziela co do zasady adwokat lub radca prawny. W szczególnie uzasadnionych przypadkach nieodpłatnej pomocy prawnej może udzielić z upoważnienia aplikant adwokacki lub aplikant radcowski.
Ważne
Adwokat lub radca prawny może z ważnych powodów odmówić udzielenia nieodpłatnej pomocy prawnej, informując osobę uprawnioną o innych punktach, w których udzielana jest nieodpłatna pomoc prawna, na obszarze powiatu.
Natomiast nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zmierzające do podniesienia świadomości tej osoby o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcia w samodzielnym rozwiązywaniu problemu, w tym, w razie potrzeby, sporządzenie wspólnie z osobą uprawnioną planu działania i pomoc w jego realizacji.
Poradnictwo obywatelskie to termin o szerszym zakresie znaczeniowym niż pomoc prawna. Porada obywatelska została pomyślana w celu rozwiązywania problemów niemających wyłącznie natury prawnej. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje w szczególności porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego. Od dnia 25 września 2024 r. będzie służyło również sygnalistom.
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie może świadczyć doradca obywatelski. Prawodawca ustanowił szereg wymogów, jakie powinna spełnić taka osoba. Między innymi powinna ona legitymować się wykształceniem wyższym, jak też ukończyć z oceną pozytywną szkolenie z zakresu świadczenia poradnictwa obywatelskiego albo posiadać doświadczenie w świadczeniu poradnictwa obywatelskiego potwierdzone stosownym zaświadczeniem.
Gdzie można uzyskać pomoc?
Porady obywatelskie udzielane są w każdym powiecie, w około 1500 punktach. Dostępność punktów nieodpłatnej pomocy można sprawdzić w ramach dedykowanego serwisu Ministerstwa Sprawiedliwości.
__________________________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze oraz Instagramie
Kilka słów o pracy zdalnej
2022-03-12 12:11Wzrost płacy minimalnej w 2025 roku
2024-06-14 11:30Nowelizacja Kodeksu pracy: Umowa na okres próbny
2023-02-18 14:00Dodatkowy dzień wolny od pracy już niebawem
2023-10-09 08:54Obniżenie wynagrodzenia za wadliwie wykonaną pracę
2023-01-21 00:01