Testament podróżny do uchylenia

Testament podróżny do uchylenia

Źródło grafiki: https://pixabay.com

W projekcie obszernej nowelizacji prawa spadkowego podnosi się, że unormowanie dotyczące testamentu podróżnego nie spełnia swojej roli i jest zbędne.

Testament podróżny – art. 953 k.c.

Obszerna nowelizacja prawa spadkowego jest obecnie przedmiotem prac Rządowego Centrum Legislacji. Pisaliśmy niedawno o planowanych nowelizacjach w zakresie testamentu ustnego. Prawodawca szykuje w tej mierze nową formę testamentu ustnego, zwaną testamentem audiowizualnym. To jednak nie wszystkie planowane zmiany, gdyż do uchylenia nadaje się unormowanie prawne dotyczące testamentu podróżnego.

>> Zobacz też: Testament ustny audiowizualny przedmiotem prac legislacyjnych.

Testament podróżny normuje art. 953 k.c. Jest to typ testamentu allograficznego, który można sporządzić podczas podróży na polskim statku morskim lub powietrznym. Konstrukcja testamentu podróżnego została pomyślana w celu umożliwienia wyrażenia ostatniej woli w związku z podwyższonym ryzykiem, jakie wiąże się z podróżowaniem łodzią lub samolotem. Taki testament sporządza się przed dowódcą statku lub jego zastępcą w ten sposób, że spadkodawca oświadcza swą wolę dowódcy statku lub jego zastępcy w obecności dwóch świadków. Następnie dowódca statku lub jego zastępca spisuje wolę spadkodawcy, podając datę jej spisania. Pismo to w obecności świadków odczytuje spadkodawcy, po czym podpisują je spadkodawca, świadkowie oraz dowódca statku lub jego zastępca. Jeżeli spadkodawca nie może podpisać pisma, należy w piśmie podać przyczynę braku podpisu spadkodawcy.

Testament podróżny nie spełnia swej roli

W uzasadnieniu projektu posłużono się skąpym, ale jednak trafnym odniesieniem do polskiej doktryny, gdzie testament podróżny ocenia się negatywnie jako instytucję niestosowaną w praktyce i niespełniającą założonego celu. Należy podzielić wyrażone w uzasadnieniu projektu zapatrywanie, wedle którego rozwój transportu morskiego i powietrznego sprawia, że ryzyko zajścia wypadków w tych rodzajach transportu nie jest wyższe niż w transporcie drogowym. Ustawodawca zauważa też, że w praktyce, w kryzysowych sytuacjach związanych z katastrofą statku, testament podróżny sporządzony na papierze w większości przypadków zostanie po prostu utracony. Ponadto osoba znajdująca się na statku morskim lub powietrznym praktycznie zawsze może sporządzić testament holograficzny i nie potrzebuje do tego niczyjej pomocy.

Z uwagi na powyższe w projekcie przewiduje się uchylenie art. 953 k.c., a tym samym usunięcie z porządku prawnego konstrukcji testamentu podróżnego.

Źródło:
projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz ustawy – Kodeks postępowania cywilnego wraz z uzasadnieniem, RCL - nr z wykazu UD30, https://legislacja.gov.pl.

_____________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 

>>Powrót do artykułów w: Aktualności

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej