Umowa dostawy w praktyce

artykul

Zgodnie z art. 605 k.c. przez umowę dostawy dostawca zobowiązuje się do wytworzenia rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku oraz do ich dostarczania częściami albo periodycznie, a odbiorca zobowiązuje się do odebrania tych rzeczy i do zapłacenia ceny.

Umowa dostawy – istota

Umowa dostawy stanowi kontrakt o charakterze wzajemnym i odpłatnym. Jego istotą jest zobowiązanie dostawcy do tego, aby wytworzył on i dostarczył odbiorcy rzeczy, które są określone tylko co do gatunku (określoną ilości węgla, piasku, cementu, napoju itp.). Ustawodawca przewiduje dla umowy dostawy formę pisemną dla celów dowodowych (zob. art. 606 k.c. w zw. z art. 73 § 1 k.c.).

Poniżej znajduje się fragment projektu umowy dostawy odnoszący się do jej przedmiotu.

§ 1
Przedmiot umowy

Na mocy niniejszej umowy Dostawca zobowiązuje się do odpłatnego wytwarzania i dostarczania na rzecz Odbiorcy następujących towarów (zwanych dalej „towarami”):
……………………………………………………………………………………………….. .

(...)

Surowce odbiorcy lub dostawcy

Strony umowy dostawy mogą umówić się o dostarczanie rzeczy wytworzonych z surowców odbiorcy. W takim przypadku dostawca zobowiązany jest sprawdzić stan tych surowców i niezwłocznie poinformować odbiorcę o tym, że nie nadają się one do prawidłowego wykonania rzeczy (zob. art. 607 k.c.). Ustawodawca nie sankcjonuje jednak explicite braku zadośćuczynienia temu obowiązkowi przez dostawcę. Wydaje się, że jego niedopełnienie ma znaczenie dla zwiększonych rygorów ewentualnej późniejszej odpowiedzialności dostawcy z tytułu rękojmi za wady fizyczne wytworzonej rzeczy. W tej mierze warto podkreślić, że jeżeli strony umówiły się o szczególny sposób produkcji, dostawca również jest zobowiązany zezwolić odbiorcy na jego sprawdzenie.

Reklama: ebooki dostępne w Sklepie PlanetaPrawo.pl

 

Strony omawianej umowy mogą umówić się o to, że przedmiot dostawy zostanie wytworzony z surowców dostawcy, ale mających określone pochodzenie lub spełniających inne określone przez odbiorcę wymogi. W takim przypadku dostawca zobowiązany jest umożliwić odbiorcy sprawdzenie, czy surowce rzeczywiście są umówionego pochodzenia lub gatunku (zob. art. 608 § 1 k.c.). Ma to znaczenie na gruncie art. 611 k.c., który nadaje odbiorcy uprawnienie do odstąpienia od umowy, jeżeli dostawca wykonywa przedmiot dostawy w sposób wadliwy lub sprzeczny z umową.  

Poniżej znajduje się fragment projektu umowy dostawy odnoszący się do surowców używanych w procesie produkcji.

§ 3
Proces produkcji

1. Dostawca poinformuje Odbiorcę o możliwości sprawdzenia jakości surowców służących produkcji towarów w terminie ……………….………………… od dnia zawarcia niniejszej umowy. Po bezskutecznym upływie tego terminu Dostawca przystąpi do wytwarzania towarów.
2. Odbiorca może kontrolować przebieg procesu wytwarzania towarów w terminie ustalonym z Dostawcą. W celu zapewnienia Odbiorcy możliwości sprawdzenia procesu wytwarzania towarów Dostawca zobowiązuje się informować go o rozpoczęciu kolejnych jego etapów.
3. Jeżeli w toku wytwarzania towarów okaże się, że są one wytwarzane w sposób wadliwy albo sprzeczny z umową, w szczególności z wykorzystaniem niewłaściwych surowców, Odbiorca wezwie Dostawcę do zmiany sposobu ich wytwarzania w terminie tygodniowym. Po bezskutecznym upływie tego terminu Odbiorca będzie uprawniony do odstąpienia od umowy.

(...)

Terminy dostaw

Dostarczenie przedmiotu dostawy może nastąpić periodycznie albo częściami. Dostawa periodyczna następuje np. wtedy, gdy dostawca jest zobowiązany dostarczać, w odstępach miesięcznych, po 1000 l soku. Natomiast dostawa częściami następuje np. wtedy, gdy dostawca łącznie zobowiązuje się dostarczyć odbiorcy 1000 l soku, ale dostawa będzie następowała partiami – po 100 l miesięcznie.

Poniżej znajduje się fragment projektu umowy dostawy odnoszący się do terminów dostaw.

§ 4
Terminy dostaw

Towary będą dostarczane periodycznie, w ilości ………… miesięcznie, w każdy pierwszy roboczy dzień miesiąca, w godzinach funkcjonowania przedsiębiorstwa Odbiorcy.

(...)

Opóźnienie dostawcy

Jeżeli dostawca opóźnia się z rozpoczęciem wykonania rzeczy tak dalece, że nie jest prawdopodobne ich dostarczenie w terminie, odbiorca może odstąpić od umowy jeszcze przed nadejściem terminu dostawy nie wyznaczając dostawcy dodatkowego terminu (zob. art. 610 k.c.). Strony mogą doprecyzować, co rozumieją przez spóźnienie, o którym mowa w art. 610 k.c. W szczególności strony mogą wskazać precyzyjnie termin rozpoczęcia wytwarzania przedmiotu dostawy przez dostawcę, po bezskutecznym upływie którego odbiorca będzie miał prawo odstąpić od umowy.

Rękojmia dostawcy

Do rękojmi za wady przedmiotu dostawy stosuje się przepisy o rękojmi przy sprzedaży. Przepis szczególny dotyczący umowy dostawy zawiera jednak zastrzeżenie w tej mierze. Mianowicie, jeżeli wytworzenie rzeczy nastąpiło w sposób określony przez odbiorcę albo według jego dokumentacji technologicznej, a dostawca nie mógł przewidzieć wystąpienia wady nawet przy dochowaniu należytej staranności albo odbiorca obstawał przy zastosowaniu swojego sposobu produkcji lub dostarczonej przez siebie dokumentacji pomimo zgłoszonych przez dostawcę uwag, dostawca nie ponosi odpowiedzialności za wady w ten sposób wynikłe (zob. art. 609 k.c.).  

Reklama: ebooki dostępne w Sklepie PlanetaPrawo.pl

 

Cena dostawy

W zależności od tego, czy dostawa ma odbywać się periodycznie, czy częściami, należy zadbać o odpowiednie postanowienia umowy w zakresie wynagrodzenia dostawcy. W dostawach periodycznych wynagrodzenie również będzie płatne periodycznie. Zdarza się, że strony zastrzegają odrębne wynagrodzenie za towar i za transport.

Poniżej znajduje się fragment projektu umowy dostawy odnoszący się do wynagrodzenia dostawcy.

§ 5
Cena


1. Odbiorca zobowiązuje się płacić Dostawcy cenę towarów, która wynosi …………………… zł (słownie: …………………………………….) za ……………. (cena).
2. Odbiorca zapłaci Dostawcy wynagrodzenie za transport towarów w wysokości …….. % ceny (wynagrodzenie za transport).
3. Odbiorca zobowiązuje się do zapłaty ceny oraz wynagrodzenia za transport w ciągu …. dni od dnia doręczenia faktury VAT, w formie przelewu, na rachunek bankowy Dostawcy w ………………………… nr ……………………………………………………. . Dniem zapłaty jest dzień uznania rachunku bankowego Dostawcy.
4. Do ceny oraz wynagrodzenia za transport zostanie doliczona kwota podatku VAT, według norm przepisanych.

(...)

 

Fragmenty projektu umowy dostawy pochodzą z Programu Scripta https://programscripta.pl. 

___________________________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 

>>Powrót do artykułów w: Prawo w praktyce

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej