Umowa franczyzy na przykładach

artykul

Umowa franczyzowa jest umową nienazwaną. Jej istota sprowadza się do nadania przez franczyzodawcę franczyzobiorcy prawa do używania należącej do niego własności przemysłowej oraz koncepcji i metod prowadzenia określonej w takiej umowie działalności.

Działalność franczyzowa

Rodzaj działalności franczyzowej oraz wszelkie elementy składające się na jakość jej prowadzenia powinny zostać starannie określone w załączniku – prospekcie franczyzowym. Jest to dokument, do którego strony będą odnosić się w celu weryfikowania prawidłowego wykonywania umowy.

Prospekt franczyzowy zawiera tzw. pakiet franczyzowy, który zostaje franczyzobiorcy udostępniony w ramach współpracy stron. Jest to zestaw elementów (informacji, praw), które pomagają franczyzobiorcy prowadzić działalność gospodarczą na podstawie z góry określonych, sprawdzonych i stosowanych przez franczyzodawcę metod. Poniżej znajduje się fragment projektu umowy franczyzowej odnoszący się do pakietu franczyzowego.

(…)

§ 2
Upoważnienie do wykorzystywania pakietu franczyzowego

1. Franczyzodawca upoważnia Franczyzobiorcę do wykorzystywania, na terenie …………………………………………., pakietu franczyzowego, opisanego szczegółowo w prospekcie franczyzowym, stanowiącym załącznik nr 2 do niniejszej umowy (dalej jako „prospekt franczyzowy”),  składającego się z:
1) know-how, zawierającego koncepcję i metodę prowadzenia działalności franczyzowej, polegającej na …………………………………………………, oraz
2) prawa do używania następującego znaku towarowego: ……………………………………………………………………………………….. .

(…)

Ważne
Warto pamiętać o klauzuli poufności, na podstawie której franczyzobiorca zobowiąże się zachować w tajemnicy informacje, które wchodzą w skład pakietu franczyzowego, jak też wszelkie inne informacje, które powziął w związku z zawarciem lub wykonywaniem umowy. Takie postanowienie umowy zabezpieczy franczyzodawcę przed wykorzystywaniem wypracowanego przez niego know-how po rozwiązaniu umowy.

Szkolenia i kontrole franczyzodawcy

Istota umowy franczyzowej polega na przekazaniu do dyspozycji franczyzobiorcy tajemnicy przedsiębiorstwa – metody skutecznego funkcjonowania w obrocie gospodarczym. Dlatego też umowa franczyzowa powinna odnosić się do kwestii szkoleń franczyzobiorcy i ewentualnie jego pracowników. Szkolenia mogą okazać się niezbędne, aby wprowadzić w życie know-how franczyzodawcy.

Sposób działania franczyzobiorcy podlegać powinien okresowym ocenom franczyzodawcy, który, w razie nieprawidłowego wykonywania umowy może ją rozwiązać w trosce o wizerunek stworzonej przez siebie marki. Poniżej znajduje się fragment projektu umowy franczyzowej odnoszący się do kwestii szkoleń franczyzobiorcy i jego pracowników.

(…)

§ 3
Szkolenia oraz dalsza współpraca Stron

1. Franczyzodawca zobowiązuje się przeszkolić Franczyzobiorcę oraz zatrudniane przez niego osoby w zakresie …………………………………………………….., w ciągu … dni od dnia zawarcia niniejszej umowy.
2. Franczyzodawca zobowiązuje się również przeszkolić, na żądanie Franczyzobiorcy oraz za dodatkową opłatą, wynoszącą … zł netto za godzinę szkolenia, każdą osobę zatrudnioną przez Franczyzobiorcę w czasie obowiązywania niniejszej umowy. § 4 ust. 5 niniejszej umowy stosuje się odpowiednio, z tym że zapłata nastąpi w ciągu … dni od dnia zakończenia szkolenia.

(…)  

Wynagrodzenie w umowie franczyzy

Często stosuje się dwa składniki wynagrodzenia w umowie franczyzowej. Pierwszym z nich jest opłata wstępna, drugim zaś – opłata, którą wnosi się periodycznie, w wysokości uzależnionej od wpływów z działalności franczyzowej. Istotne w tej mierze jest umożliwienie franczyzodawcy weryfikacji prawidłowego ustalenia wysokości tego wynagrodzenia przez franczyzobiorcę. Poniżej znajduje się fragment projektu umowy franczyzowej odnoszący się do wynagrodzenia przysługującego franczyzodawcy.

(…)

§ 4
Wynagrodzenie

1. W zamian za wszystkie świadczenia określone w niniejszej umowie, z zastrzeżeniem § 3 ust. 2 niniejszej umowy, Franczyzobiorca zobowiązuje się płacić Franczyzodawcy wynagrodzenie określone w ustępach poniższych.
2. Na wynagrodzenie składa się:
1) opłata wstępna w kwocie ………. zł netto (słownie: ………………………………………..), płatna jednorazowo do dnia ……………………….. ,
2) opłata miesięczna, w kwocie odpowiadającej …% przychodu Franczyzobiorcy z działalności franczyzowej, do której zostanie doliczona kwota podatku VAT zgodnie z obowiązującą stawką, płatna w odstępach miesięcznych, w ciągu … dni od dnia przekazania Franczyzodawcy zestawienia przychodów, o którym mowa w ust. 3.

(…)

Inne postanowienia umowy franczyzy

W praktyce w umowach franczyzowych umieszcza się inne jeszcze postanowienia. Przykładem jest tu klauzula odnosząca się do niezależności stron umowy. Jest to postanowienie, które wskazuje, ze żadna ze stron umowy nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania drugiej strony, jak też że żadna ze stron nie ma prawa do zaciągania zobowiązań na rzecz drugiej strony ani nie ma prawa do składania oświadczeń woli lub wiedzy w imieniu drugiej strony. Tego typu klauzula stanowi swoistą barierę dla interpretowania umowy jako umowy agencyjnej - zwłaszcza w typie przedstawicielskim.

_____________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 
>>Powrót do artykułów w: Prawo w praktyce

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej