Kontraktacja znajduje zastosowanie w przemyśle rolniczym. Przez umowę kontraktacji producent rolny zobowiązuje się wytworzyć i dostarczyć kontraktującemu oznaczoną ilość produktów rolnych określonego rodzaju, a kontraktujący zobowiązuje się te produkty odebrać w terminie umówionym, zapłacić umówioną cenę oraz ewentualnie spełnić określone świadczenie dodatkowe.
Umowa kontraktacji jest umową nazwaną, uregulowaną w ramach art. 613 i n. k.c. Przez umowę kontraktacji producent rolny zobowiązuje się wytworzyć i dostarczyć kontraktującemu oznaczoną ilość produktów rolnych określonego rodzaju, a kontraktujący zobowiązuje się te produkty odebrać w terminie umówionym, zapłacić umówioną cenę oraz spełnić określone świadczenie dodatkowe, jeżeli umowa lub przepisy szczególne przewidują obowiązek spełnienia takiego świadczenia. Umowa kontraktacyjna powinna być zawarta na piśmie (ad probationem).
Poniżej znajduje się fragment projektu umowy kontraktacji traktujący o jej przedmiocie.
§ 1
Przedmiot umowy
Na mocy niniejszej umowy Producent rolny zobowiązuje się wytworzyć i dostarczyć Kontraktującemu produkt rolny (zwany dalej „produktem rolnym”) w postaci pszenicy konsumpcyjnej, w ilości … ton, o wilgotności do…%, zawartości zanieczyszczeń ogółem do…%, liczbie opadania wynoszącej min … sek., gęstości wynoszącej min. … kg/hl, zawartości białka min. …%, pozbawionej żywych szkodników oraz obcych zapachów, a Kontraktujący zobowiązuje się produkt ten odebrać za zapłatą ceny (zwanej dalej „ceną”) wynoszącej … zł (słownie: ……………………………….) za tonę i spełnić świadczenie dodatkowe.
Umowa kontraktacji wykazuje cechy umowy sprzedaży oraz umowy o dzieło. Do umowy kontraktacji stosuje się przepisy dotyczące wad produktu rolnego, z tym że kontraktujący nie może odstąpić od umowy, jeżeli wada produktu rolnego nie jest istotna. Warto nadmienić, że do umowy kontraktacji stosuje się przepisy szczególne dotyczące obrotu niektórymi produktami rolnymi, takimi jak np. burak cukrowy.
Reklama: ebooki dostępne w Sklepie PlanetaPrawo.pl
Umowa kontraktacji jest umową kwalifikowaną podmiotowo. Jest ona zawierana z producentem rolnym, który w świetle prawa może stanowić zarówno osobę fizyczną, osobę prawną, jak i tzw. ułomną osobę prawną. Po stronie kontraktującego zwykle figuruje przedsiębiorca.
Poniżej znajduje się fragment projektu umowy kontraktacji opisujący działalność producenta rolnego.
§ 2
Działalność Producenta rolnego
1. Producent rolny oświadcza, że prowadzi samodzielnie gospodarstwo rolne, położone w …………………….., przy ul. …………………….., w zakresie ………………………….. .
2. Producent rolny oświadcza, że posiada wymagane do prawidłowej realizacji niniejszej umowy uprawnienia, kwalifikacje, doświadczenie, personel oraz urządzenia.
Cechą szczególną omawianej umowy jest obowiązek wytworzenia produktu rolnego przez producenta rolnego. Przedmiotem umowy kontraktacji nie może być przeniesienie własności produktu rolnego, który istnieje w chwili zawierania umowy.
Reklama: ebooki dostępne w Sklepie PlanetaPrawo.pl
Przez dostarczenie produktu rolnego nie należy rozumieć dostawy tego produktu. Obowiązek dostawy może być uregulowany w umowie kontraktacji, jednak nie jest to postanowienie przedmiotowo istotne. Producent rolny natomiast ma obowiązek przedstawić produkt rolny do odbioru w terminie umówionym, a kontraktujący ma obowiązek produkt ten odebrać (tzn. zaakceptować go jako świadczenie producenta rolnego), przy czym akt odebrania produktu rolnego może nastąpić nawet ustnie, chyba że inaczej stanowi umowa.
Kontraktujący jest uprawniony do nadzoru i kontroli nad wykonywaniem umowy kontraktacji przez producenta rolnego. Sposób wykonywania tego uprawnienia powinna określać umowa.
Poniżej znajduje się fragment projektu umowy kontraktacji odnoszący się do uprawnień nadzorczych kontraktującego.
§ 3
Nadzór i kontrola Kontraktującego
1. Kontraktujący jest uprawniony do nadzoru i kontroli nad wykonywaniem niniejszej umowy przez Producenta rolnego w szczególności w zakresie sposobu wykonywania zabiegów agrotechnicznych, jakości materiału siewnego, jak też rodzaju i ilości stosowanych środków ochrony roślin.
2. Producent rolny zobowiązuje się umożliwić Kontraktującemu wykonywanie nadzoru i kontroli, z tym że Kontraktujący ma obowiązek zawiadomić Producenta rolnego przy użyciu poczty elektronicznej o zamiarze wykonania nadzoru lub kontroli z co najmniej 3-dniowym wyprzedzeniem.
3. Czynności nadzoru i kontroli będą wykonywane na podstawie protokołu stanowiącego załącznik nr 2 do niniejszej umowy w obecności obu Stron lub ich pełnomocników.
Fragmenty projektu umowy kontraktacji pochodzą z Programu Scripta https://programscripta.pl.
___________________________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze
Umowa dzierżawy gruntu rolnego na przykładach
2023-08-06 22:56Jak sformułować postanowienia umowy zlecenia?
2022-03-13 10:01Zasadnicze elementy klasycznej umowy o dzieło
2022-03-13 10:14Umowa poręczenia w praktyce
2024-04-10 00:03Jak sporządzić testament holograficzny?
2023-01-11 17:04Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem w praktyce
2024-06-25 10:14Wakacyjny poradnik: Czym jest pełnomocnictwo pocztowe?
2024-07-19 10:00Umowa franczyzy na przykładach
2024-06-27 09:17