Ustawa o AI ponownie trafiła do konsultacji społecznych

Ustawa o AI ponownie trafiła do konsultacji społecznych

Źródło grafiki: https://pixabay.com/illustrations/cyborg-robot-law-justice-paragraph-8743255/

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało nową wersję projektu Ustawy o systemach sztucznej inteligencji. Jakie zmiany zawiera?

Tysiące uwag, opinii i propozycji zgłoszonych podczas pierwszej tury konsultacji społecznych

Jak informuje resort cyfryzacji, podczas pracy nad zmianami w projekcie ustawy regulującej AI wzięto pod uwagę przeszło dwa tysiące uwag, opinii i propozycji zgłoszonych podczas pierwszej tury konsultacji społecznych. Ministerstwo przekonuje, że przy wprowadzaniu zmian przeanalizowano głosy płynące ze strony organizacji pozarządowych oraz ekspertek i ekspertów sektora innowacji, badań, nauki i kultury, a także ministerstw, urzędów, instytucji publicznych i samorządowych.

Najważniejsze zmiany wprowadzone w projekcie ustawy dotyczą elastycznych i nieinwazyjnych zasad skutecznego nadzoru nad bezpieczeństwem produktów i usług, a także rozwiązań wspierających innowacje i testowanie nowych technologii w ramach tzw. piaskownicy regulacyjnej oraz struktury Komisji Rozwoju i Bezpieczeństwa Sztucznej Inteligencji.

„Piaskownica regulacyjna”

Nowością w ustawie jest rozdział ósmy poświęcony wsparciu innowacji. Przewodniczący Komisji Rozwoju i Bezpieczeństwa Sztucznej Inteligencji zyska możliwość powołania tzw. piaskownicy regulacyjnej, czyli przestrzeni do testowania nowych technologii. Zakres i profil jej udostępniania ma pozostać otwarty dla innowatorów. Resort wskazuje, że celem jest zaprojektowania wsparcia inicjatyw innowacyjnych wspólnie z ekosystemem AI w Polsce, przy czym proponuje, żeby uczestnictwo mikro, małych i średnich przedsiębiorstw było nieodpłatne.

Na podstawie przepisów zawartych w rozdziale dodanym do ustawy minister właściwy do spraw informatyzacji będzie mógł udzielać wsparcia finansowego przeznaczonego na badania naukowe lub prace rozwojowe. Finansowanie lub współfinansowanie programów i projektów w tym zakresie będzie pochodzić ze środków budżetu państwa, jak również z budżetu Unii Europejskiej.

Zasady kontroli

Projekt ustawy określa również nowe zasady, które znacząco ograniczyły uprawnienia kontrolujących specjalistów z Komisji Rozwoju i Bezpieczeństwa Sztucznej Inteligencji wobec kontrolowanych przedsiębiorców i instytucji. Nadzór ma być domyślnie sprawowany w sposób zdalny.

Ponadto, wprowadzono także mechanizm układu w sprawie nadzwyczajnego złagodzenia sankcji. Jest to rozwiązanie, które ułatwi stronie, wobec której toczy się postępowanie, jak najszybsze zakończenie stanu naruszenia przepisów i wdrożenie środków naprawczych, a także ubiegania się o złagodzenie sankcji.

W projekcie doprecyzowano również instytucję opinii indywidualnej (w miejsce „interpretacji”) oraz uszczegółowiono sposób i skutki prawne jej udzielenia. Dodatkowo strony składające skargę na działanie modeli i systemów AI mają być informowane o dalszym przebiegu oraz kolejnych etapach sprawy, aż do jej zakończenia.

Nowy skład Komisji Rozwoju i Bezpieczeństwa Sztucznej Inteligencji

Jedną ze zmian w projekcie jest nowy skład Komisji Rozwoju i Bezpieczeństwa Sztucznej Inteligencji, która będzie pełnić rolę organu nadzoru rynku w zakresie systemów sztucznej inteligencji. Dodatkowo komisja ma wspierać oraz monitorować rozwój, innowacje i konkurencyjność w obszarze badań i stosowania systemów sztucznej inteligencji.

Po uwzględnieniu propozycji zgłoszonych w ramach konsultacji społecznych Ministerstwo Cyfryzacji rozszerzyło skład komisji o przedstawicieli wyspecjalizowanych instytucji publicznych odpowiadających za takie sfery jak prawo czy medycyna, które są istotne dla stosowania AI. W ten sposób zapewniony jest kompleksowy nadzór nad obszarami, na które oddziałuje sztuczna inteligencja. Jednocześnie wzmocniono niezależność organu przez ograniczenie przedstawicieli ministerstw w jego stałym składzie.

W aktualnym projekcie członkami Komisji Rozwoju i Bezpieczeństwa Sztucznej Inteligencji mają być: przedstawiciel Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Komisji Nadzoru Finansowego, Rzecznika Praw Dziecka, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Państwowej Inspekcji Pracy, Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Większą niezależność organu ma również zagwarantować zmiana sposobu wyboru Przewodniczącego Komisji.Przewodniczący będzie powoływany przez Sejm za zgodą Senatu na 5-letnią kadencję.

 Wdrożenie AI Act w Polsce

Nowa ustawa o systemach sztucznej inteligencji ma zapewnić sprawne wdrożenie rozporządzenia 2024/1689 (AI Act) wspierając jednocześnie innowacje i zrównoważony rozwój sztucznej inteligencji zorientowanej na człowieka. Celem Aktu o AI jest wprowadzenie w Unii przepisów, które z jednej strony pozwolą na rozwój AI, a z drugiej zapewnią bezpieczeństwo oraz ochronę praw obywatelek i obywateli.

W trakcie pierwszych, trwających ponad 30-dni konsultacji publicznych, opiniowania oraz uzgodnień, projekt polskiej ustawy o AI spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. W sumie, do Ministerstwa Cyfryzacji wpłynęło ponad 2000 uwag, opinii i propozycji zmian odnoszących się do konkretnych przepisów zgłoszonych przez przedstawicieli innych ministerstw, instytucji publicznych, organizacji pozarządowych oraz ekspertek i ekspertów reprezentujących sektor innowacji, badań, nauki i kultury. W procesie konsultacji wzięło udział 110 podmiotów, w tym:

 -   16 instytucji w ramach uzgodnień międzyresortowych,
 -   26 instytucji w ramach opiniowania,
 -   62 instytucji i osób fizycznych w ramach konsultacji publicznych,
 -   6 podmiotów w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Podczas drugiej tury uzgodnień, wszystkie strony zainteresowane udziałem w konsultacjach społecznych oraz przekazaniem swoich opinii i pomysłów mogą to uczynić w ciągu 14 dni od momentu publikacji nowego projektu ustawy na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

 

>> Czytaj więcej w: Sztuczna Inteligencja

 

Źródło:

- Komunikat MC, https://pap-mediaroom.pl/polityka-i-spoleczenstwo/mc-projekt-ustawy-o-systemach-sztucznej-inteligencji-ze-zmianami-po
- Informacja "Wdrożenie Aktu o AI", https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/wdrozenie-aktu-o-ai

_____________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze oraz Instagramie

 

>>Powrót do artykułów w: Praca

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej