Źródło grafiki: https://pixabay.com/
Sezon letni w pełni. To również czas, w którym warto zadbać o nasze sprawy, by nieoczekiwane problemy nie zepsuły urlopowego wypoczynku. Dziś przybliżamy zagadnienie pełnomocnictwa pocztowego. Czym jest i kiedy powinniśmy je ustanowić?
Pełnomocnictwo pocztowe to specjalne upoważnienie do odbioru przesyłek lub przekazów pocztowych. Nie jest ono regulowane - jak typowe pełnomocnictwo - przepisami Kodeksu cywilnego, lecz przepisami ustawy Prawo pocztowe. Wynika z nich, że pisemne oświadczenie o udzieleniu innej osobie pełnomocnictwa do odbioru przesyłek lub przekazów pocztowych przyjmuje operator pocztowy.
Pełnomocnictwo pocztowe powinniśmy ustanowić w sytuacji, w której możemy nie mieć możliwości osobistego odbioru nadanej na nasze nazwisko korespondencji. Przykładowo, pełnomocnictwo pocztowe bedzie niezbędne chociażby w sytuacji dłuższego, trwającego powyżej 14-dni wyjazdu.
Pełnomocnictwa pocztowego adresat udziela w obecności pracownika operatora pocztowego w placówce pocztowej tego operatora lub, w przypadku gdy adresat nie jest w stanie poruszać się samodzielnie, w miejscu jego pobytu, okazując dokument potwierdzający tożsamość. Pełnomocnictwa pocztowego adresat może również udzielić przez złożenie w postaci elektronicznej oświadczenia opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, jeżeli operator pocztowy przewidział taką możliwość w regulaminie świadczenia usług pocztowych lub regulaminie świadczenia usług powszechnych. Warto równiez pamiętać, że poza wyżej wskazanymi sytuacjami także operator pocztowy może określić w regulaminie świadczenia usług pocztowych lub regulaminie usług powszechnych inne przypadki, w których może być udzielone pełnomocnictwo pocztowe poza placówką pocztową tego operatora.
W praktyce pełnomocnictwo pocztowe udzielane jest za pomocą specjalnego formularza, w którym udzielający pełnomocnictwa przekazuje operatorowi pocztowemu wszystkie niezbędne dane. Obecność osoby ustanawianej pełnomocnikiem do odbioru korespondencji nie jest przy tym wymagana.
Pełnomocnictwo pocztowe obejmuje:
1) imię i nazwisko oraz rodzaj, serię i numer dokumentu ze zdjęciem potwierdzającego tożsamość osoby udzielającej pełnomocnictwa;
2) zakres pełnomocnictwa;
3) imię i nazwisko oraz rodzaj, serię i numer dokumentu ze zdjęciem potwierdzającego tożsamość pełnomocnika.
Powyższe dane wpisuje się na wspomnianym wyżej formularzu.
Zakres pełnomocnictwa może obejmować:
- jednorazowy odbiór konkretnej przesyłki,
- odbiór przesyłek/kwot przekazów pocztowych, czekowych, Ekspresu Pieniężnego/ innych w danym przedziale czasowym,
- odbiór przesyłek/kwot przekazów pocztowych, czekowych, Ekspresu Pieniężnego/ innych do odwołania.
Pełnomocnictwo pocztowe może być odwołane w każdym czasie.
_____________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze
Czy pijany na rowerze utraci prawo jazdy?
2022-07-04 20:52Poświadczenie daty w prawie cywilnym
2024-11-20 14:59Podstawienie w testamencie holograficznym
2023-08-14 15:05Umowa najmu lokalu mieszkalnego
2023-01-09 18:29Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem w praktyce
2024-06-25 10:14Zaprzestanie wykonywania pracy zdalnej
2023-09-25 18:31Błąd co do znamienia czynu zabronionego
2024-01-18 14:35Pierwszeństwo pieszego na przejściu dla pieszych
2022-03-11 20:09