Wydziały prawa których absolwenci najlepiej zdają egzamin wstępny na aplikacje prawnicze

artykul

Po raz czternasty dokonano analizy wyników egzaminów na aplikacje prawnicze oraz profili kandydatów. Które wydziały prawa znalazły się w czołówce rankingu?

Egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze i ich zdawalność w 2023 roku

Egzaminy wstępne na aplikacje adwokacką, radcowską i notarialną organizowane są przez Ministra Sprawiedliwości od 2006 r. Natomiast na aplikacje komorniczą od 2008 r. Od 2006 r. do egzaminów na wszystkie aplikacje prawnicze przystąpiło ponad 160 tys. osób. Wynik pozytywny uzyskało ok. 75,6 tys. osób, czyli 47% zdających egzamin.

W 2023 r. do egzaminów wstępnych na aplikacje adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą przystąpiło 6058 studentów z 54 polskich uczelni (25 publicznych i 29 niepublicznych) i z 8 uczelni zagranicznych. Egzaminy zdało 3667 osób, czyli 60,5% kandydatów. Natomiast spośród 5716 absolwentów wydziałów prawa, którzy ukończyli studia w 2023 r. do egzaminów przystąpił 2542 osoby. Oznacza to, że zainteresowanie absolwentów aplikacjami od kilku lat kształtuje się na podobnym poziomie, przystępuje do nich około 40-44% absolwentów wydziałów prawa.

>> Zobacz też: Jak odnieść sukces na egzaminie?[Autopromocja]

Uniwersytety, które stanęły na podium - ranking najlepszych wydziałów prawa

Najlepsze rezultaty osiągnęli, podobnie jak w latach wcześniejszych, absolwenci Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, spośród których egzamin zdało 80,8%. Drugi wynik uzyskali studenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (74,1%). Kolejne miejsca w klasyfikacji zajęli absolwenci Uniwersytetu Warszawskiego (71%) i Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (69,1%).

Wśród studentów, którzy ukończyli studia prawnicze w 2023 r. i jesienią ubiegłego roku przystąpili do egzaminu, najlepsze wyniki osiągnęli również absolwenci Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (88,4%). Dalej uplasowali się absolwenci Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (77,9%), Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (75,7%), Uniwersytetu Warszawskiego (73,9%) i Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (73,5%).

Absolwenci uczelni zagranicznych

W 2023 r. do egzaminów przystąpili także absolwenci 8 uczelni zagranicznych (z każdej przystąpiło po 1 absolwencie):

- Uniwersytet Michała Romera w Wilnie (Litwa)
- Uniwersytet Europejski we Frankfurcie nad Odrą (Niemcy)
- Doniecki Państwowy Uniwersytet Zarządzania (Ukraina)
- Dniepropietrowski Narodowy Uniwersytet im. Olesia Honczara (Ukraina)
- Narodowa Akademia Prawnicza Ukrainy (Ukraina)
- The University of Law (Wielka Brytania)
- Federalna Państwowa Budżetowa Instytucja Oświatowa Wyższego Kształcenia Zawodowego - Rosyjska Akademia Praworządności (Rosja)
- Narodowy Tomski Państwowy Uniwersytet Badawczy w Tomsku (Rosja).

Zainteresowanie aplikacjami w 2023 r. absolwentów, którzy ukończyli studia wyższe w 2023 r

Analizowano również skalę zainteresowania aplikacjami w 2023 r. absolwentów, którzy ukończyli studia wyższe w tym samym roku. Spośród absolwentów 47 uczelni wyższych absolwenci 20 uczelni najczęściej wybierali aplikację radcowską (43%), w przypadku 3 uczelni zainteresowanie rozłożyło się w równym stopniu pomiędzy aplikację adwokacką i radcowską, a w przypadku 1 uczelni największym zainteresowaniem cieszyła się aplikacja komornicza. Aplikacja adwokacka cieszyła się największym zainteresowaniem wśród absolwentów uczelni warszawskich.

Egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze w 2024 roku

Departament Zawodów Prawniczych poinformował o terminie przeprowadzenia egzaminów wstępnych na aplikacje: adwokacką, radcowską, notarialną oraz komorniczą w roku 2024. Ustalono, że egzaminy zostaną przeprowadzone w dniu 28 września 2024 r. (sobota). Ogłoszenia o egzaminach wstępnych Minister Sprawiedliwości zamieści w terminie do dnia 30 czerwca 2024 r.

 

 

Źródło:

- Analiza wyników egzaminów wstępnych na aplikacje - adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą - 30 września 2023, https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/

- Ogłoszenie o próbnym egzaminie radcowskim w 2024 r., https://kirp.pl/probne-egzaminy-radcowskie-w-2024-r-2/

 

>>Czytam więcej artykułów w: Egzaminy prawnicze

_____________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 

>>Powrót do artykułów w: Młody Prawnik

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej