Zasady prowadzenia czynności procesowych wobec osób poniżej 18 roku życia - będą dodatkowe szkolenia

artykul

"Zasady prowadzenia czynności procesowych wobec osób poniżej 18. roku życia” to szkolenie w ramach projektu "Realizacja idei wymiaru sprawiedliwości przyjaznego małoletnim oraz wzmacnianiu praw osób pokrzywdzonych”, prowadzonego przez KSSiP. Jego adresatami są między innymi radcowie prawni i aplikanci radcowscy.

Projekt - „Realizacja idei wymiaru sprawiedliwości przyjaznego małoletnim oraz wzmocnienie praw osób pokrzywdzonych”

Rozpoczęła się rekrytacja na nowe edycje szkoleń realizowanych przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) w ramach projektu. „Realizacja idei wymiaru sprawiedliwości przyjaznego małoletnim oraz wzmocnienie praw osób pokrzywdzonych”. Szkolenia te będą realizowane w Gdańsku, Wrocławiu, Warszawie, Katowicach oraz Lublinie i są adresowane do:

  •  sędziów,
  • asesorów sądowych,
  • asystentów sędziego,
  • referendarzy sądowych,
  • prokuratorów,
  • asesorów prokuratury,
  • asystentów prokuratora,
  • radców prawnych,
  • aplikantów radcowskich,
  • zawodowych kuratorów sądowych 
  • aplikantów kuratorskich..

W ramach cyklu szkoleń zaplanowano również spotkanie poświęcone zasadom prowadzenia czynności procesowych wobec osób poniżej 18. roku życia. Szkolenie to jest bezpłatne i mogą z niego skorzystać wszystkie podmioty uprawnione, w tym radcowie prawni oraz aplikanci radcowscy.

Szkolenie „Zasady prowadzenia czynności procesowych wobec osób poniżej 18 roku życia”

Szkolenie podzielone jest na dwie części. W jego trakcie omówione zostaną kwestie związane m.in. z: przemocą wobec dziecka, funkcjonowania dzieci i młodzieży w różnych okresach rozwojowych w aspekcie ich udziału w czynnościach procesowych, taktyki i techniki przesłuchania małoletniego, zasad prowadzenia czynności procesowych z osobami poniżej 18 roku życia, jako zasady realizacji dobra dziecka oraz realizacją czynności procesowych z udziałem małoletnich w postępowaniu karnym.

Cześć pierwsza szkolenia obejmuje 8 godzin szkoleniowych po 45 minut. Ta cześć szkolenia odbywa się w trybie online i składa się z bloku psychologicznego i prawnego. Cześć druga o charakterze warsztatowym (licząca 8 godzin szkoleniowych po 45 minut) będzie przebiegać stacjonarnie. Należy jednak pamiętać, że warunkiem uczestnictwa w drugiej części szkolenia jest wcześniej zrealizowanie szkolenia w trybie online (I część szkolenia).

Punkty dla radców prawnych

Jak informuje KIRP, za udział w całym szkoleniu (części teoretycznej oraz praktycznej) radcowie prawni otrzymają punkty szkoleniowe. Zgodnie z par. 4 ust. 1 pkt. 1 w zw. z par. 3 pkt. 1 i 3 oraz par. 6 ust. 1 pkt. 1 i ust. 2 oraz par. 11 Regulaminu zasad wypełniania obowiązku doskonalenia zawodowego przez radców prawnych i zadań organów samorządu służących zapewnieniu przestrzegania tego obowiązku uczestnikom zostaną przyznane one w wymiarze 2 punktów za każdą godzinę lekcyjną.

Jak wziąć udział w szkoleniu?

W komunikacie KIRP wskazano, że radcowie prawni i aplikanci radcowscy, którzy są zainteresowani udziałem w szkoleniu, powinni wypełnić specjalny formularz rejestracyjny. Następnie dane zgłoszonych uczestników zostaną przekazane Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, która prześle na wskazany w formularzu rejestracyjnym adres mailowy instrukcję wraz z informacjami umożliwiającymi założenie konta na platformie dedykowanej części szkolenia, która realizowana będzie w formie online (część pierwsza szkolenia).

 

>> Czytam też: NRA oceniła nowe Prawo o prokuraturze

 

Źródło:

Komunikat KSSiP, https://www.kssip.gov.pl/node/8836

Komunikat KIRP, https://kirp.pl/zasady-prowadzenia-czynnosci-procesowych-wobec-osob-ponizej-18-roku-zycia-bezplatne-szkolenie-dodatkowy-termin/

__________________________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze oraz Instagramie

 

>>Powrót do artykułów w: Kancelaria

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej