Zbyt wysokie oprocentowanie pożyczek uderza w sędziów i prokuratorów

artykul

Pożyczka na cele mieszkaniowa to forma pomocy dla sędziów i prokuratorów. Dziś z powodu rosnącej inflacji i wiążącej się z nią zmiany wysokości oprocentowania konieczne są zmiany, które przywrócą instytucji prosocjalny charakter.

Pożyczka na cele mieszkaniowe dla sędziów i prokuratorów

Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz Prawo o prokuraturze przyznają sędziom i prokuratorom prawo do pomocy finansowej, jaką jest pożyczka na cele mieszkaniowe. W rozporządzeniach określających zasady ich przyznawania Minister Sprawiedliwości wskazał, że „pożyczka jest oprocentowana w stosunku rocznym w wysokości średniorocznego wskaźnika wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, określanego corocznie w ustawie budżetowej, z uwzględnieniem dokonanych spłat”. A zatem wysokość oprocentowania pożyczki jest silnie związana z wysokością inflacji. 

Czytaj też: Egzamin sędziowski 2023: Znamy oficjalne wyniki części pisemnej

Rosnące oprocentowanie powodem interwencji RPO

Obecne warunki gospodarcze, dyktowane wysoką inflacją sprawiają, że oprocentowanie pożyczek na cele mieszkaniowe dla sędziów i prokuratorów stało się zbyt wygórowane i niekiedy mniej korzystne, niż  propozycja zwykłych, komercyjnych banków. Stan ten stał się podstawą licznych skarg wnoszonych do biura RPO, które spotkały się nie tylko ze zrozumieniem Rzecznika, ale skutkowały także interwencją w Ministerstwie Sprawiedliwości. 

Jak wskazuje RPO w swoim wystąpieniu do MS, sędziowie i prokuratorzy, zaciągając pożyczki na szczególnych zasadach, działali w zaufaniu do prawodawcy i mając uzasadnione oczekiwanie, że warunki spłaty tych pożyczek nie będą gorsze niż warunki rynkowe. O ile ze zmiennością oprocentowania powinien liczyć się każdy pożyczkobiorca zawierając umowę, o tyle nawet najostrożniejszy konsument nie byłby w stanie przewidzieć wszystkich zdarzeń, które w ostatnich latach wpłynęły na gwałtowny wzrost oprocentowania. RPO zwraca przy tym ministrowi uwagę, że przy kształtowaniu zasad oprocentowania tych pożyczek powinien on uwzględniać normy konstytucyjne, w szczególności zasadę zaufania obywatela do państwa wynikającą z art. 2 Konstytucji oraz zasadę prowadzenia polityki sprzyjającej zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych obywateli.

Pożyczka na cele mieszkaniowa dla sędziów i prokuratorów pozbawiona instrumentów ochrony 

Istotny staje się również fakt, że sędziowie i prokuratorzy korzystający z pożyczek pozbawieni są niektórych instrumentów ochrony, które przysługują użytkownikom komercyjnych rozwiązań. Wobec pożyczkobiorców – sędziów i prokuratorów – podmiot udzielający pożyczki nie ma obowiązków informacyjnych polegających na przygotowaniu ich do oceny ryzyka i kosztów związanych z zaciągnięciem pożyczki. Również popularne obecnie wakacje kredytowe nie obejmują pożyczek, jakie zaciągnęli sędziowie i prokuratorzy.

Czy Minister Sprawiedliwości wprowadzi gwarancje, dzięki którym warunki przyznawania pożyczek na cele mieszkaniowe sędziom i prokuratorom nie będą mniej korzystne od warunków panujących na rynku kredytów hipotecznych? Czy zdecyduje się także na złagodzenie negatywnych skutków wysokiej inflacji dla tych sędziów i prokuratorów, którzy już zaciągnęli pożyczki? Na razie postulaty te trafiły na ministerialne biurko. Jaka będzie decyzja? Tego nie wiemy. Wiadomo natomiast, że na jej poznanie przyjdzie nam jeszcze poczekać. 

 

 

marketing prawniczy

 

Źródło:

- pismo RPO do MS z 21.3.2023 r., VII.7216.1.2023

 

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. 

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej