E-dowód czy mDowód?

E-dowód czy mDowód?

Źródło grafiki: https://pixabay.com/photos/data-security-keyboard-computer-1590455/

Zarówno e-dowód, jak i mDowód to dokumenty, które sprawdzą się w świecie cyfrowym. Kiedy i jak z nich korzystać?

E-dowód i mDowód w świecie cyfrowym

E-dowód i mDowód to dokumenty, które dają wiele różnych możliwości w świecie cyfrowym.Dokumenty te nie są jednak tożsame, zaś ich użyciem kierują inne zasady. To co je łączy to fakt, że zarówno e-dowód, jak i aplikacja mObywatel z mDowodem dają wiele możliwości identyfikacji i korzystania z usług internetowych.

Czym jest e-Dowód?

E-dowód to dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Na pierwszej stronie dokumentu (awersie) jest numer CAN. Jest on też zapisany w kodzie kreskowym na drugiej stronie. Numer ten jest potrzebny, jeśli chcemy skorzystać z elektronicznych funkcji e-dowodu. Zabezpiecza też e-dowód przed odczytaniem danych zapisanych w warstwie elektronicznej przez osoby nieuprawnione. Tym, co sprawia, że dowody wydawane od 4 marca 2019 roku są „e-dowodami” jest warstwa elektroniczna, czyli wbudowany, niewidoczny z zewnątrz chip. E-dowód działa bezstykowo, co oznacza, że wystarczy położyć go na czytniku.

Dowód osobisty potwierdza tożsamość i obywatelstwo oraz uprawnia do przekraczania granic niektórych państw, które uznają go za dokument podróży. Dodatkowo, dzięki warstwie elektronicznej, osoby zainteresowane mogą używać e-dowodu do komunikacji z administracją publiczną i innymi podmiotami:

 -   e-dowód umożliwia m.in. logowanie się do portali administracji publicznej przy użyciu bezpiecznego środka identyfikacji elektronicznej (profil osobisty)
-    elektroniczne podpisywanie dokumentów (dzięki podpisowi osobistemu).

Jak korzystać z e-Dowodu?

E-dowód, czyli fizyczny dowód osobisty z warstwą elektroniczną wydany po 4 marca 2019 roku, to dokument, który niewątpliwie pozwala załatwić wiele spraw w Internecie. Należy jednak spełnić kilka warunków. Warunek pierwszy to aktywna warstwa elektroniczna e-dowodu, wgrane certyfikaty i ustalone do nich kody PIN. Drugi – posiadanie czytnika e-dowodu i oprogramowania E-dowód menedżer zainstalowanego na komputerze lub aplikacji eDO App w telefonie z modułem NFC.

E-dowód pozwala między innymi:

- założyć profil zaufany – e-dowodem można zatwierdzić wniosek o profil zaufany. Wystarczy przyłożyć dokument do czytnika podłączonego do komputera z oprogramowaniem E-dowód menedżer lub do telefonu z modułem NFC, w którym jest zainstalowana aplikacja eDO App. Wymaga to podania 4-cyfrowego kodu PIN do certyfikatu identyfikacji i uwierzytelniania w e-dowodzie.

- podpisać dokument w postaci cyfrowej przy wykorzystaniu certyfikatu podpisu osobistego e-dowodu. W tym wypadku należy użyć 6-cyfrowego kodu PIN (tzw. PIN2) i jak poprzednio skorzystać z czytnika podłączonego do komputera z oprogramowaniem E-dowód podpis elektroniczny lub aplikacji eDO App. Podpis osobisty można wówczas umieścić na dowolnym dokumencie w formacie cyfrowym, jeśli używane jest oprogramowanie E-dowód podpis elektroniczny lub na dokumencie w formacie PDF, jeśli używana jest aplikacja eDO App. Taki podpis ważny jest w kontaktach z administracją publiczną. W przypadku innych podmiotów lub osób prywatnych, obie strony muszą najpierw uzgodnić honorowanie takiego podpisu.

Z kolei, jeśli użytkownik ma przy sobie kod PUK otrzymywany w czasie odbioru e-dowodu, może też samodzielnie odblokować lub zmienić kody PIN do certyfikatów w e-dowodzie. Jest to szczególnie pomocne, jeśli trzykrotnie wpisał błędny PIN i zablokował któryś certyfikat lub nie pamięta PIN-u i chce ustawić nowy. Jak wskazuje MC, aplikacja eDO App lub czytnik z komputerem i e-dowodem pozwolą zaoszczędzić sobie wycieczki do urzędu.

>> Zobacz też: Jak korespondować z urzędami bez aktywnej skrzynki do e-Doręczeń?

Czym jest mDowód?

mDowód to cyfrowy dokument tożsamości, który jest tak samo ważny, jak fizyczny dowód osobisty. Ma swoją odrębną serię, numer oraz termin ważności. Łatwo i wygodnie potwierdzi Twoją tożsamość.Z mDowodu może skorzystać każdy, kto:

  -  miał kiedykolwiek wydany dowód osobisty,
  -  posiada profil zaufany (lub inny akceptowalny środek identyfikacji, na przykład bankowość elektroniczną),
  -  ma smartfon z systemem operacyjnym Android w wersji 8.0 (lub nowszej) albo iOS 15 (lub wyższym).

Cyfrowy mDowód znajdziemy w aplikacji mObywatel. Aplikacja mObywatel jest cyfrowym portfelem na dokumenty. W aplikacji można dodać różne dokumenty tożsamości, jak legitymacja szkolna, studencka lub Diia.pl, ale to właśnie mDowód daje dostęp do pełni możliwości aplikacji. Warto też pamiętać, że aplikacja mObywatel daje dostęp do wielu usług administracyjnych wprost z poziomu smartfona, czyli bez potrzeby logowania się do osobnych serwisów internetowych.

Aplikacja mObywatel z mDowodem pozwala między innymi na:

- zastrzeżenie numeru PESEL i cofnięcie jego zastrzeżenia,
- zgłoszenie niebezpiecznych sytuacji w Internecie przez usługę Bezpiecznie w sieci,
- sprawdzenie swoich punktów karnych, mandatów oraz danych posiadanych pojazdów,
- poznanie historii pojazdu przed jego zakupem,
- złożenie wniosków internetowych, np. o dodatek gazowy,
- sprawdzenie bezpieczeństwa autokaru przed podróżą,
- zgłoszenie naruszenia środowiskowego, np. nielegalnego wysypiska śmieci,
- korzystanie z usług kolejowych lub transportu publicznego w wielu miejscach Polski.

Nie zawsze jednak wystarczy posiadać cyfrowy mDowód. Tradycyjny dowód osobisty będzie nam potrzebny zawsze w dwóch sytuacjach:

 -   gdy wyjeżdżamy za granicę,
 -   gdy składamy wniosek o dowód osobisty.

Cyfryzacja administracji publicznej

Administracja publiczna stale udostępnia nowe e-usługi, które umożliwiają załatwienie spraw urzędowych z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie, bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy posiadać dostęp do Internetu. Jednakże z usług publicznych może korzystać każdy, kto może potwierdzić swoją tożsamość w formacie cyfrowym. Zarównoe-Dowód, jak i mDowód to narzędzia, które pozwalają logować się do portali administracyjnych, korzystać z usług dla obywatela w Internecie oraz weryfikować tożsamość podczas istotnych operacji.

 

Źródło:

Komunikat MC, https://pap-mediaroom.pl/polityka-i-spoleczenstwo/mc-e-dowod-i-mdowod-do-czego-mozna-ich-uzyc-w-swiecie-cyfrowym-komunikat
mDowód, https://info.mobywatel.gov.pl/dokumenty/mdowod
e-Dowód, https://www.gov.pl/web/e-dowod

_____________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze oraz Instagramie

 
>>Powrót do artykułów w: Prawo w praktyce

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej